Allık sürmeden önce bilmeniz gerekenler

Allık sürmeden önce bilmenniz gerekenler
Paylaş
 

Allık seçimi nasıl olmalıdır, nasıl sürülmelidir, çeşitleri nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Allık, özellikle yüzün solgun olduğu dönemlere yüze canlılık ve renk katmanın en pratik yoludur. Hem de elmacık kemiklerinin altına uygulandığında pratik bir yüz kontürleme işlemi yapılmış oluyor. Yani allık, yüz hatlarının daha belirginleşmesini sağladığı gibi, doğru şekilde uygulandığında da oldukça canlı bir görünüm yaratır.

Makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken çok fazla konu vardır. Bu konular basit olsalar bile çok önemlidir. Bu konulardan en önemlisi ise yüz ve ten rengine uygun makyaj malzemesi kullanılmasıdır. Yoksa doğal görünümlü bir makyaj yapamazsınız. Bu yüzden teninizi iyice tanımalı ve makyaj malzemesi seçerken bunu göz önünde bulundurarak uygulama yapmalısınız.

Allık renkleri bronz, pembe, şeftali, kahverengi ve kırmızı gibi farklı tonlarda üretilir.

Allık renkleri

Allık seçimi nasıl olmalıdır?

Allık seçimi ve kullanımı doğal ve iyi bir makyaj için en önemli unsurlardan biridir.

Allık seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, seçilen rengin cilt alt tonunuzla uyumlu olmasıdır. Bazı tenlere, bazı renklerin daha fazla yakıştığını herkes bilir. Ten renginize en çok yakışan renk tonunu bulmanız için mükemmel bir makale hazırlamıştık. Cilt alt tonunuzu öğrenmek için Cilt alt tonunuzu öğrenin adlı makalemizi okuyun.

Eğer ten rengine göre allık seçimi ve doğru allık uygulaması yapamazsanız, çok komik bir görüntüye ulaşırsınız.

Beyaz tenlilerin allık tonları

Şeftali allık

 

Eğer sıcak (sarı) alt tonlu beyaz bir ten renginiz varsa sizin için en doğru allık seçimi, yine sıcak tona sahip şeftali renkte olanlardır. Bu renkteki allık seçimi ile göz makyajınız ve rujunuz da yine sıcak tonlarda (kahverengi, bej vb.) olursa, makyajınız güzel bir uyumluluk içinde olacaktır.

Pembe allık

Eğer soğuk (pembe) alt tonlu beyaz bir ten renginiz varsa sizin için en iyi allık seçimi elbette ki pembe tonlar olacaktır. İçerisinde hafif mor-lila alt tonlarını barındıran pembeler de size uygundur. Bu renge her göz makyajı uyum sağlıyor olsa da, soğuk renk tonları (gri, mavi, mor vb.) ile yapılan göz makyajı harika gözükecektir. Rujunuzu da pembe tonlarında seçebilirsiniz.

Buğday tenlilerin allık tonları

Brons allık

Eğer sıcak (sarı) alt tonlu buğday bir ten renginiz varsa turuncu-kırmızı tonlu bir allık seçimi sizin için harika olacaktır. Ayrıca ten renginizden biraz daha koyu bir bronzlaştırıcıyı da bu amaçla kullanabilirsiniz. Göz makyajınızı da bu tonlara uygun olan yeşil, kiremit kahveler ya da bronz tonları seçebilirsiniz.

 

Gül kurusu allık

Eğer soğuk (pembe) alt tonlu buğday bir tene sahipseniz gül kurusu, koyu pembe ya da mürdüm tonlarında allık seçimi ile muhteşem gözükebilirsiniz. Göz makyajınızı da kahverengi gibi sıcak tonlarla yapabilirsiniz.

Esmer tenlilerin allık tonları

Kahverengi allık

Eğer esmer bir teniniz varsa çok koyu kahve tonları ve kiremit tonları sizi muhteşem gösterecektir. Dore ve altın alt tonlular da size çok yakışacaktır.

 

Allık çeşitleri

Allık seçiminin son basamağında ise, doğru çeşidini seçme bulunur. Cilt tipinize uygun olarak toz, krem ya da jel seçmelisiniz.

Toz allık seçimi: Karma ya da normal cilt yapısına sahip olanlar için ideal bir seçimdir. Diğer çeşitlerine göre uygulaması çok daha basittir.

Krem allık seçimi: Kuru cilt tipine sahip olanlar krem olanların nemlendirici özelliğinden faydalanmalıdırlar. Ayrıca bu formlar, doğal görünüme en yakın görüntüye ulaştıran şeklidir. Fakat çoğu kadın iyi dağıtamamaktan çekindiği için tercih etmemektedir.

Jel allık seçimi: Yağlı cilt tipine sahip olanların kullanması gereken formdur. Jel ya da sıvı olarak bilinen ürünlerin kullanımı oldukça rahat olduğu için tercih edilir.

 

Allık nasıl sürülür?

Allık seçimi kadar nasıl sürüldüğü de önemli bir konudur. Ten renginize ve cilt tipinize uygun allığı seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken şey allık kullanımıdır. Allık sürmeye yüz şeklinizi analiz etmeyle başlayın.

Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz, yanaklarınızı daha ince ve zayıf göstermeye çalışmalısınız. Allığı uygularken şakaklarınıza, kaşınızın üst tarafına ve şakaklarınızdan aşağı doğru ufak darbelerle uygulama yapın.

Eğer oval bir yüze sahipseniz, aslında ideal bir yüz şekliniz var. Allığı çene çevresine ve elmacık kemiklerinize sürebilirsiniz.

Eğer uzun bir yüze sahipseniz, yüzünüzü daha yuvarlak göstermeye çalışmalısınız. Bunun için allığı saç diplerinden başlayarak, çeneye ve elmacık kemiklerinizin altına kadar uygulamalısınız.

 

Allık sürerken dikkat edilmesi gerekenler

Allık seçimi yapıp sürmeden önce yüzünüze masaj yaparak, cildinize doğal bir pembelik kazandırabilirsiniz.

Allığınızı mutlaka bir fırçayla uygulamalısınız. Fırçada kalan allığı boynunuza da sürebilirsiniz.

Allığı aşağıdan yukarı doğru dairesel hareketlerle sürerseniz, eşit renk dağılımını sağlayabilirsiniz.

Elmacık kemiği altına uygulayacaksanız, aynaya bakıp gülümseyerek uygulamanızda fayda var. Ayrıca allığı uygulayacağınız yer daha net ortaya çıkacak ve kolay uygulama sağlayacaksınız. Bu sayede daha doğal bir görüntü elde edersiniz.

Kulağınızın orta kısmı allığın başlangıç noktası, yanaklarınızın orta kısmı ise allığın bitiş noktası olarak ayarlamanız gerekiyor.

Birkaç allığı aynı anda kullanacaksanız, fırçayla birbirine karıştırmayın. Farklı bir fırçayla uygulama yapın.

Allık kullandıktan sonra yüzünüzün sanki 4 km koşmuş gibi gözükmemesi önemlidir. Yani yüzünüzün kıpkırmızı bir hal almamasına dikkat etmelisiniz.

Allığınız için kullandığınız fırçayı bir iki günde bir temizleyin.

Doğru allık seçimi ve uygulamasıyla solgun yüzünüzü daha canlı ve doğal bir görüntüye ulaştırın.

 

Sizin için hazırladığımız Basit makyaj tüyoları adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin