Argan yağının saça faydaları

Argan yağının saça faydaları
Paylaş
 

Argan yağının saça faydaları ve kullanımı nasıldır? Argan yağı saç uzatırmı argan yağı saç çıkarır mı, argan yağı saç dökülmesine iyi gelirmi? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Argan yağının saça faydalarını merak ettiğinize göre, saç bakımı için bitkisel yöntemlerin hem pratik hem de ekonomik olduğunu biliyorsunuz. Doğanın sunduğu mucizelerden yalnızca biri olan argan yağı; cilt bakımında olduğu kadar saç bakımında da yararlı sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.

Saçlı deriye haftalık olarak masaj yoluyla uygulanan argan yağı saç dökülmesini önler niteliktedir. Yaşadığımız çevresel faktörler nedeniyle saçlarımız kirliliğe ve şampuanlardaki zararlı maddelere maruz kalmaktadır. Bu nedenle saçlarımız parlaklığını yitirir, matlaşır, kırılgan ve kuru bir hale gelir. Argan yağı ise E vitamini içerir ve E vitamini de saçlı derinin ve saç kökünün beslenmesini sağlar. Argan yağı ile kuru kırılgan ve solgun saçlarınıza parıltı ve canlılık kazandırın.

Argan yağının saça faydası nedir diyorsanız kısaca argan yağının saça faydaları; yıpranmış saçlarınıza canlılık katmak, saç kırıklarının oluşmasını önlemek ve saçlarınızı dipten uca kadar beslemek.

 

Argan yağının saça faydaları ve kullanımı

Argan yağının saça faydaları nedeniyle “sıvı altın” olarak adlandırılmaktadır, mat görünen saçları kısa zamanda sağlığına kavuşturur ve doğal bir parlaklık kazandırır. Jojoba yağı ile benzer bir içeriğe sahip olan argan yağı, zamanla jojoba yağını yerinden etmiştir çünkü argan yağıyla yapılan bakım jojoba yağından daha kısa sürede sonuç vermektedir.

  • Saçı doğal bir biçimde nemlendirip, karışmasını engelleyerek daha kolay şekil almasını sağlaması argan yağının saça faydaları arasındadır. Nemli havalarda saç elektriklenmesini engeller.
  • Saç kökündeki gözeneklere etki ederek saçın elastikiyetini arttırır. Özellikle de uzun saçlarda tarama, kurutma ve fön çekme sırasında oluşan koparak dökülmeleri azaltması argan yağının saça faydalarındandır.
  • E vitamini açısından zengindir ve E vitamini sağlıklı saçlar için en mühim vitaminler arasında yer almaktadır. Antioksidan etkisi bulunan E vitamini güneşten ve boyadan yıpranan saçların iyileşme sürecini kısaltır.
  • Saçlarda ve saç derisinde yağ kalıntısı bırakıp, saç ve saç derisine hapsederek kuru ve hassas saçları kısa zamanda yumuşatması argan yağının saça faydaları arasındadır. Özellikle de boyadan yıpranan, kuru ve kırılgan hale gelen saçlar için ideal bir seçimdir.
  • Omega 3 ve omega 9 gibi doymamış yağ asitleri açısından zengin içeriği ile saç gözenekleri ve köklerini besler. Saçın yapısını güçlendirerek güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dayanacak hale getirir.

Argan yağı saça nasıl uygulanır?

Argan yağının saçta kullanımı genel olarak saç maskesi ve saç düzenleyicisi şeklindedir. Saçı güçlendirerek yumuşaklık, parlaklık ve ipeksi bir dokunuş kazandırır. Saçlı derinin beslenmesini ve canlanmasını sağlar. Haftada 1-2 kere uygulayarak argan yağının saça faydalarından yararlanabilirsiniz. Önce argan yağını avucunuza alarak saçınıza bol miktarda uygulayın. Kafa derinize oval hareketlerle masaj yapın. Saçınızı kuru bir havluyla örtün, 30 dakika boyunca böyle bekleyin ve saçınızı yıkayın.

Kadın bakış olarak sizin için hazırladığımız Saç bakım yağları adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin