Aydınlık ve parlak bir cilt için

Aydınlık ve parlak bir cilt için
Paylaş
 

Aydınlık ve lekesiz bir cilt için neler yapılmalıdır, parlak ve ışıltılı bir cilde nasıl sahip olunur? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Hemen herkes aydınlık ve parlak bir cilde sahip olmak ister. Bu görünüm cildin sağlıklı ve bakımlı olduğu izlenimini verir. Yüzde bazı sebeplerle meydana gelen kahverengi lekeler, yaşla birlikte oluşan düzensiz renk değişiklikleri, çiller ve hamilelik lekeleri; lazer, akne tedavisi ve kimyasal soyma sonrası gelişen lekeler, görünüş olarak sıklıkla şikayet ettiğimiz problemlerdir. İnsanın ruh sağlığını, ilişkilerini, görünüşünü ve özgüvenini önemli derecede etkiler. Tedavisi, sabır ve zaman isteyen bir durumdur. Fakat tedavi edilmezlerse, renk koyulaşmaya başlar; renk koyulaştıkça, tedavinin etkisi azalır.

Derinin kahverengi rengi, “melanin” denilen renk maddesine bağlıdır. Melanin maddesi, renk hücreleri tarafından üretilir. Derinin alt ya da üst tabakasında depolanır. Dermatologlar, özel geliştirilen bir ışıkla, lekenin derinliğini anlayabilirler. Bir lekeyi tamamen yok etmek mümkün olmasa da, lekenin renk yoğunluğu azalabilir, cilt renk tonu dengelenebilir.

 

Aydınlık ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için yapılması gerekenler

 1. Bütün yıl boyunca güneşten korunun, koruyucu ürünler kullanın.
 2.  Gündelik cilt temizliğinize epidermal ölü hücreleri gideren bir temizleyici veya eksfoliasyon ile başlayın. Bu şekilde daha sonra tercih edeceğiniz ürünlerin etkileri artar.
 3. Cilt bakımında, ürün tercihi kadar, ürünlerin doğru kullanımları da önemlidir. Yine ürünlerin kullanım sırası da bilinmesi gereken bir unsurdur.
 4. Diyete ek olarak, cildin kendini çevresel kirliliklerden ve güneş ışınlarından koruması için, antioksidan destekli ürünleri (vitamin E, C, resveratrol, üzüm çekirdeği özü, likopen, alfa-lipoik asit gibi) kullanın.
 5. Nemlendirici altına, gece/gündüz, yaz/kış, renk açıcı ve ton farklılıklarını dengeleyen antioksidan (vitamin C, fitik asit, kojik asit, phloretin gibi antioksidan koruyucular) destekleyici kozmetik ürünler ya da serumlar kullanın… Bu şekilde cildinizi üçlü koruma altına alabilirsiniz. Ultraviyolenin ve oksidasyonun zararlı etkilerinden korur, cilt yaşlanmasıyla oluşan belirtileri onarırsınız. Ayrıca, antioksidanlar, melanin sentezini baskılar veya sentezi uyaran mesajları yok eder.
 6. Kuruluk ve çizgileri yumuşatmayı sağlayan ve gelecekte pigmentasyonu bozabilecek etkenlere karşı koruma sağlayan, en az SPF 15 olan bir nemlendirici ile bakımınızı bitirin.
 7. Gece bakımınızda aydınlatıcı ve yapılandırıcı ürünler tercih edin.
 8. Süt ürünleri organik olsalar da yağ salgılanmasına, dolaylı olarak akneye oluşumuna neden olmaktadır. Süt ürünlerinden uzaklaşmak için sadece süt tüketimine dikkat etmek yeterli olmamaktadır. Salatalarda kullanılan krema, sos ve protein barlarından da uzak durulmalıdır.
 9. Cilt bakım ürünleri kullanırken boynu atlamak da olumsuz sonuçlar doğurur. Yüz ne kadar bakımlı olursa olsun, boyundaki yaşlanma belirtilerine tezat bir şekilde görünür. Cilt bakım ürünlerini boyna sürmeden önce, boyun bölgesine uygulanabileceğine dair bilgiye sahip olunmalıdır.
 10. Lekenin derinliği ve oluşma sebebinin aydınlatılması (hormonal sebepler, kozmetik ya da ilaç kullanımı, devam eden rahatsızlıklar gibi) için dermatologdan yardım alın.

 

Aydınlık ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için diğer öneriler

Makyaj malzemeleri uzun süre temizlenmediği zaman, bakteri yuvasına dönüşebilmektedir. Düzenli bir şekilde makyaj araç-gereçleri temizlenmelidir.

Sürekli kullanılan telefonlar temizlenmediğinde birçok kiri ve mikrobu barındırabilmektedir. Özellikle de dokunmatik telefonlarda bu durum oldukça önemlidir. Telefonla konuşurken cihazı yüze değdirmek yüzün kirlenmesine neden olacaktır. Düzenli bir şekilde telefonlar temizlenmelidir.

Cildin güzel görünmesi için sağlıklı bir uyku düzenine sahip olmak gerekir. Uykusuz olmak ciltte yorgun bir görünüme sebep olacaktır. Özellikle göz altı torbalarından şikayetçi olan kişilerin uyku düzenine çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Uykusuzluk yalnızca cilde değil genel sağlığa da olumsuz etkide bulunur; düşük enerjiye ve konsantrasyon güçlüğüne neden olur.

Makyajla uyumak cilt için oldukça zararlıdır. Gözenekler tıkanıp cilt kuruyacaktır. Göz makyajını temizlemek de önemlidir.

Kadinbakis ailesi olarak sizin için hazırladığımız Şems Aslan cilt sıkılaştırıcı maske adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin