Bronzer hakkında her şey

Bronzer hakkında her şey
Paylaş
 

Bronzer nedir nasıl kullanılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Bronzer, cilde güneşlenmiş görüntüsü vermek, yüzü gölgelendirip şekillendirmek ve cilt renginin ısınması için kullanılan bir makyaj malzemesidir. Sadece yazın kullanılabileceğine dair bir algı oluşmuş olsa da, her mevsim kullanılabilen bir üründür. Genelde bronz teni sevenler tarafından kullanılan bronzer (bronzlaştırıcı pudra), bronz ışıltıyı çok doğal bir şekilde yansıtır. Ancak yanlış bronzer seçimi ve yanlış uygulama, sizi doğal görüntüden uzaklaştırıp tamamen yapar bir surata sahip olmanıza neden olur. İlk olarak “ Bronzer nedir ” sorusuna bir açıklık getirdik.

 

Bronzer nasıl seçilir?

İlk olarak kullanım amacınıza göre olan bronzer çeşidine karar vermelisiniz. Sonra ise yüzünüzü bronzlaştırmak için iyi bir sonuç almak istiyorsanız, ten renginize uygun bir seçim yapmalısınız.

 

Bronzer çeşitleri

Bronzlaştırıcıların yani bronzerların birbirinden farklı çeşitleri mevcuttur. Ürün ne amaçla kullanılacaksa ona uygun seçim yapmak gerekir. İlk olarak bronzer kullanmanızdaki amacı netleştirmelisiniz.

Mat Bronzer : Bu çeşidi parlaklık içermediğinden dolayı bronzer ile kontür uygulaması için kullanılmaktadır.  Yağlı ciltler içindir.

Işıltılı Bronzer : Bütün yüze uygulanmaması gerekir, yüzde aydınlık bir görünüm sağlanmak istenilen bölgeler sürülmesi doğru olacaktır. Özellikle yaz aylarında cildin yağ dengesi bozulup, sebum artışı olduğundan mat ya da çok az ışıltılı olanlar tercih edilmelidir. Çünkü ışıltılı bronzlaştırıcılar yağlı cildi daha da fazla yağlı gösterebilir.

Transparan Bronzer : Ciltte en doğal görünüme yakın geçiş rengi veren, en sağlıklı görünüme ulaştıran çeşididir. Yağlı ciltler içindir.

Likit, Köpük, Jel, Stick ve Mineral Bronzer : Likit çeşidini kullanabilmek için cildin pürüzsüz olması gerekir. Yıpranmış ve kuru ciltlere uygulanacaksa uygulamadan önce nemlendirici kullanılmalıdır. Nemlendirici kullanılmazsa yüzdeki pürüzler daha çok belli olacak, ciltte farklı tonlarda renkler oluşmasına sebep olacaktır.

 

Ten rengine göre bronzer seçimi

Ten renginizden en fazla 2 ton koyusu sizin için ideal olacaktır. Daha koyu bir seçim yaparsanız, doğal bir sonuç elde edemezsiniz. Açık tenliler için bronzer seçimi şeftali ve pembe yansımalı, buğday tenli kadınlar toprak ve altın-bakır yansımalı, esmer tenli kadınlar ise çikolata tonlarında bir bronzer allık seçmelidir.

 

En iyi bronzer uygulaması

İlk olarak bronzlaştırıcı uygulamadan önce pudranızı sürerseniz, terleme ya başka sebeplerle oluşabilecek renk farklılıklarının önüne geçmiş olursunuz. Bronzer fırçası için doğal kıllardan oluşan, yuvarlak uçlu,büyük ve dolgun bir fırça tercih ederseniz çok daha doğal sonuçlar elde edebilirsiniz. Likit çeşidini kullanıyorsanız makyaj süngeri kullanarak uygulama yapabilirsiniz.

Kontür yapmak için kullanıyorsanız şakak, dış alın ve alt çene kemiklerine uygulamalısınız. Yani yüzün çıkıntılı bölgelerine uygulamalısınız. Elmacık kemikleri altına sürerek, yanaklarınıza hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz. Doğal bir görünüm elde etmek için fırçanızı cildinize yumuşak ve dairesel hareketlerle sürmelisiniz.

Sizin için hazırladığımız Göz rengine göre makyaj önerileri adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin