Bulgurun en önemli özellikleri

Bulgur hakkında
Paylaş
 

Bulgur hakkında bilmeniz gereken 10 bilgi bu makalede!

 

Bulgur, Anadolu’nun gözbebeği olmakla beraber barındırdığı vitamin ve mineraller açısından da önemli bir gıdadır. Vazgeçemediğimiz değerli gıda olan bulgur hakkında bilgi verelim.

Ve 10 maddeyle bulgur hakkında bilgiler:

 1. Bulgur doğal bir gıdadır. Durum buğdayından üretilmektedir. Hiçbir katkı ilavesi yoktur, üretimi sadece buğday ve sudan ibarettir.
 2. Bulgur yıkanmamalı. Üretim aşamasında yıkanarak kaynatıldığı için ambalajlı bulguru yapmadan önce yıkamaya gerek yoktur. Ve pirinç gibi de suda tutulmaz.
 3. Bulgur glisemik indeksi düşük bir gıda olduğu için, şeker hastaları da gönül rahatlığıyla yiyebilir.
 4. Bulgur sanılanın aksine çok kolay hazırlanabilen bir gıdadır. Makarna gibi 20 dakikada pişirilebilir. Çorba, mama, tatlı, salata ve her yemekte kullanılabilir. Çeşitlilik bakımından oldukça zengindir.
 5. Bulgur, B vitamini bakımından zengindir. Folik asit bulgurda fazlaca vardır. Özellikle hamilelerin, bebeğin zihinsel gelişimi için folik asit deposu bulguru bolca yemelidir.
 6. Bulgur, posasının bol olduğu için tokluk hissi verir, sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini yavaş attırır ve hızlı düşüşünü engeller, enerji verir.
 7. Taş değirmende yapılan bulgur, buğdayın doğasına uygun olarak öğütüldüğü için daha sağlıklı ve natüreldir. Duru bulgur için, taş değirmenlerde kullanılan doğal taşlar da tabiattan alınır ve değirmen taşı olarak işlenir, kesinlikle değirmen taşı kullanılmaz. Öğütülen buğdayın doğal olması, öğütme taşının da tamamen doğal olması ile ortaya çıkan bulgur da doğaldır.
 8. Bulgur fazla lif kaynağı olduğu için diyetlerin vazgeçilmezidir. Yapılan çalışmalar bulgurun açlığı 1.5 saat geciktirdiğini ortaya koymuştur. Bulgur kolestrol içermez.
 9. Buğday kavuzlu bir yapıda olduğu için tarım ilacıyla kullanılmaz, tamamen doğaldır. Buğdaydan üretilen bulgur da doğal, besin değeri olarak da tam buğdaya yakındır ve oldukça sağlıklı bir besindir.
 10. Bulgur, kaynatma ve kurutma işlemlerinden dolayı küf oluşumuna karşıdır ve raf ömrü diğer ürünlere nazaran daha uzundur. Koruyucu bir madde barındırmaz.

 

Sizin için hazırladığımız Bazı durumlarda su içmeyin adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin