Çikolata krizi nasıl geçer?

Çikolata krizi nasıl geçer
Paylaş
 

Çikolata krizi neden olur, çikolata krizi nasıl olur, tatlı krizi nasıl geçer? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Çikolata krizi (tatlı krizi) sıklıkla kadınlarda karşılaşılan bir durumdur. Çikolata içerisinde bulunan mutluluk hormonu belirli bir süre sonra bağımlılık yapıcı ve çikolata krizine sebep olabilir.

Çikolata krizi nedir, çikolata krizi nedenleri nelerdir, tatlı krizi neden olur?

Çikolata krizinin birçok sebebi olabilir. Uzun zamandır tatlı yemediğinizde aklınıza gelmiyor, ama bazen her zaman tatlı yeme ihtiyacı duyuyor çikolata krizine giriyorsanız beslenme alışkanlığınız bu şekilde oluşmuş olabilir. Ya da psikolojik olarak sizi mutlu ettiğine inanmış olabilirsiniz ve ya insülin hormonunuz kontrolsüz salınıyor olabilir. Çikolata krizleri gibi sürekli tatlı yeme ihtiyacı, açken konsantrasyonsuzluk, sinirlilik hali, yemekten 3-4 saat sonra aşırı açlık ve gece tatlı isteği gibi durumlar insülin metabolizmasında bozukluğu da düşündürür.

Eğer, sürekli “çikolata krizim tuttu” diyorsanız, ve çikolata yemeden duramıyorsanız, bu duruma bir dur demenin vakti gelmiştir. Çünkü çikolata krizine girdiğinizde tükettiğiniz çikolata mutluluk verdiği kadar yüksek kaloriye de sahiptir. Ve tatlı krizi hangi hastalığın habercisidir sorusunun yanıtı da diyabet olabilir. Doktorunuza başvurun.

Çikolata krizi nasıl önlenir, çikolata krizi nasıl geçer, tatlı krizi için öneriler nelerdir?

Bazı çalışmalara göre, çikolatanın salgıladığı mutluluk hormonu sporla da salgılanabilir. Çikolata krizine girdiğiniz çikolata ya da tatlı tüketmek yerine spor yaparak hem mutlu olur, hem de kilo verebilirsiniz.

Tatlı krizi nasıl önlenir diyorsanız çikolata kriziniz tutmadan çikolata ve tatlı tüketimini azaltın. Çikolata krizinden önce çikolata isteği başladığında 2-3 parça çikolata yiyebilirsiniz. Ya da böldüğünüz çikolatayı eritip meyve batırarak tüketebilirsiniz. Böylece az çikolata, çok meyve yeyip çikolata krizini önlemiş olursunuz. Bitter çikolata tercih ederseniz çikolata krizi için daha iyi olacaktır.

Çikolata krizi tuttuğu zamanlarda başka şeylerle ilgilenin. Mesela kitap okuyun, gezin ya da film izleyin. Aklınız başka şeylerle meşgulken çikolata krizini engelleyebilirsiniz.

Her şeye rağmen kendinizi durduramıyorsanız bir doktora danışmanızda fayda var. Tatlı isteğiyle baş edebilmek için tıbbi ölçüm ve değerlendirmelerin yanında beslenme düzeni de değiştirilmelidir.

Ana öğünlerdeki gıda tüketimini azaltarak üç ana öğüne üç ana öğün ilave edilmelidir. Bu şekilde az ve sık beslenerek kan şekeri dengede tutulabilir. Ana ve ara öğünler arası en fazla 3 saat tutulmalıdır. Uzun süre aç kalındığında kan şekeri düşer, çikolata krizi başlar.

Bulgur, kepekli ekmek, kuru baklagiller ve kepekli ürünler kana daha yavaş geçerek, kan şekerini yavaş arttırıp, uzun süre dengede kalmasını sağlar. Bu besinler ile birlikte protein tüketimi de kan şekeri için olumlu olacak çikolata krizinin önüne geçecektir.

Posalı yiyecekler mide boşalmasını geciktirir, daha uzun süre tokluk sağlar ve kan şekerindeki ani yükselmeleri engelleyerek uzun süre dengede tutar. Çikolata krizi için posalı yiyecekler tüketin.

Çikolata krizi için aç karnına meyve yemeyin. Çikolata krizlerinde meyveyi peynir, yoğurt, ayran, fındık, süt ya da ara öğünlerle tüketin. Çünkü protein şekerin daha yavaş emilmesini sağlar.  Alkol tüketecekseniz de aynı yolu izlemelisiniz.

Eğer çikolata krizi için önerilerimiz işinize yaramadıysa mutlaka doktorunuza başvurun.

Sizin için hazırladığımız Zayıflamak için muz yeyin adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin