Cildi yaşlandıran etkenlerden uzaklaşın

Cildi yaşlandıran etkenlerden uzaklaşın
Paylaş
 

Cildi yaşlandıran etkenler nelerdir, cildi yaşlandıran faktörler için neler yapılabilir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Cildi yaşlandıran etkenler, kendi doğal yaşlanma sürecine ek olarak günlük hayatta yapılan bazı yanlış uygulamalardır. Bazı zamanlar insanlar bunların farkına bile varmazlar. Cildinizi yaşlandıran şeyleri bilmeniz ve buna karşı cildinizi her daim daha canlı ve genç tutmak için vereceğimiz önerileri uygulamanız gerekir.

 

Cildi yaşlandıran etkenler

Yüz yıkama

Cildi temiz tutmak tabi ki yapılması gereken bir şey, ancak yüzü ve diğer cilt kısımlarını sık sık yıkamak cildi yaşlandıran etkenler arasındadır. Ayrıca alkali kalıp sabunlar ciltteki doğal yağ tabakasını olumsuz etkiler. Bu da cildin daha çabuk tahriş olmasına ve kurumasına yol açar. Zarar görmüş cilt zamanla dahada çabuk yaşlanır. Sabunsuz temizleyicileri kullanmanız sizin için daha uygun olacaktır.

Aşırı kilo verme

Çok aşırı kilo vermek de cildi yaşlandıran etkenlerdendir, çünkü cildin daha yaşlı görünmesine neden olur. Kadınların çoğu kilolu olmayı tercih etmez ve daha zayıf bir görünüm isterler. Ancak çok aşırı kilo vermek ciltte elastikiyet kaybına sebep olarak ciltte sarkmalara neden olur. Bu nedenle cilt daha yaşlı bir görünüm alır.

Kontakt lens

Kontakt lens kullananlar bunu bilinçli ve dikkatli kullanmalıdır. Çünkü bunların yanlış bir şekilde kullanılması cildi yaşlandıran erkenler arasındadır, göz ve göz çevresindeki deri bölgelerinde enfeksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden de göz çevresindeki deri bölgelerinde erken yaşlanma belirtileri (sarkma ve kırışıklık) ortaya çıkabiliyor.

Fazla güneşlenme 

Cildi güneş ışınlarına çok fazla maruz bırakmak ve cildi korumamak, daha genç yaşta yaşlanmaya neden olmaktadır. Bu yüzden cildi yaşlandıran etkenler arasında olan güneşten korunmak için, özelliklede güneşli günlerde mutlaka cildinizi koruyan ve nemlendirici özelliği de olan güneş kremleri tercih etmelisiniz. Güneş kremi seçerken 30 faktör ve üzeri koruması olanların uygun olduğunu unutmamalısınız.

Nemlendirme

Hem soğuk kış günleri, hem de sıcak yaz günleri ciltte kurumalara sebep olur. Kuruyan cilt ise cildi yaşlandıran etkenlerdendir ve cilt zaman içinde daha da fazla yaşlanır. Soğuk havalarda cilt bakımıyla ilgili makalemizi okuyarak, bu hava koşullarında yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Gün içinde bolca su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Sizin için hazırladığımız Yaşlanma karşıtı gıdalar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin