Cildim çok yağlı ne yapmalıyım?

Cildim çok yağlı ne yapmalıyım?
Paylaş
 

Cildim çok yağlı ne yapmalıyım, cildim çok yağlı ve parlıyor, cildim çok yağlı ve sivilceli ne yapmalıyım, yüzüm çok yağlı ne yapmalıyım, cildim çok yağlı ne kullanmalıyım? Diyorsanız makalemizi okuyun.

 

Cildim çok yağlı diyenler, cildinizi gün boyunca bu sorundan nasıl kurtaracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Yağlı cilt, birçoğumuz için berbat bir durumdur. Normal ya da karma ciltli olanlarımız bile “aşırı parlaklık” la karşılaşabilir. Bu nedenle, hepimizin bu yağlı cilt anlarıyla mücadeleye hazır birkaç alet ve püf noktamızın bulunması gerekiyor. Hatta elimizden gelse cildimizi tamamen mat yapacağız. Elbette doğal bir parıltıya kimse hayır diyemez, ancak doğal bir parıltı ile yağlı cilt arasında çok fark var.

 

Cildim çok yağlı ne yapmalıyım?

Yağlı cilt dostu ürünler

Cildim çok yağlı diyorsanız, hafif tonlarda bir nemlendiriciye(bb,cc vs kremler), matlaştırıcı bir forma ihtiyacınız olacak. Kremsi kapatıcılardan uzak durun ve gevşek yarı saydam bir pudraya yatırım yapın. Yağ emici mendiller, yağlı ciltler için mutlak bir zorunluluktur. Serumlara gelince, hepimiz yaşlanma karşıtı serumlar isteriz, ancak birçoğu cildimizin yüzeyinde yağlı bir parlaklık bırakabilir. Bunları kullandıktan sonra yüzünüzdeki fazla serumu alın veya aynı işi yapan, özenli dokunacak bir su gibi görünen ve kalıntı bırakmayan bir ürün seçin.

Hafif bir peeling kullandığınızdan emin olun.

Gözenekler tıkandığında ve cildinizin yüzeyinde ölü deri oluştuğunda lekeler ve siyah noktalar ortaya çıkar. Peeling cildin en üst katmanından kurtulmanın en iyi yoludur, ancak cildim çok yağlı diyorsanız nazik olmalısınız. Çok ovup, cildin doğal onarım mekanizmasını bozarsanız, daha fazla yağ elde edersiniz! Cilt bakımı uzmanları hafif bir kese ile haftada bir kez peeling yapmanızı önerir. Peelingi günlük temizlik olarak kullanmayın.

Yağ emici mendil kullanın.

Özellikle de yaz ayları daha fazla parlaklaşmaya neden olabilir, cildim çok yağlı diyorsanız yağ emici mendil gizli silahınız olabilir! Makyaj yapmadan önce kullanırsanız cildinizdeki yağı emer, muhteşem bir mat kaplama sağlar, daha sonra kırışıklığa neden olabilecek bir yağ birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Bir ürün karışıklık yaratıyorsa kullanmayın.

Kurumuş bileşenler veya cildinizi sersemleten maddelerden yapılmış sert ürünler kullanmak, yağdan kurtulmanıza yardımcı olacak gibi görünür ancak daha fazla zarar verir. Cildinizi fazla kuruttuğunuzda daha fazla yağ üretir, merhaba sivilce ve siyah noktalar! Cildim çok yağlı diyorsanız nazik, mümkünse doğal olan ve tahriş edici olmayan ürünler kullanın.

Yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun.

Yeterli miktarda uyku almamanız cilt bakımından önce büyük bir sorun, özellikle de cildim çok yağlı diyorsanız! Uykusuzluk = stres = siyah nokta ve sivilceye eğilimli cilt demektir. Ayrıca yorgun olunan zamanlarda endişe artışı ve algılama güçlüğü oluşur. Rahat bir yastığa, göz maskesine ve iyi bir yatağa yatırım yapın çünkü uyku gerçekten önemli!

Geceleri cildinize fazla ürün yüklemeyin.

Cildinizin genel görünümü için, gece uyguladığınız cilt bakım rutininiz çok önemlidir, bu nedenle özen gösterin. Evet, cildim çok yağlı diyenlerin de bol miktarda nem ihtiyacı vardır, ancak aynı zamanda nefes alabilmesi de gerekir. Cildinize çeşitli serumları nemlendiricinizden önce yüklerseniz, nemlendiricinin bileşenlerinin cildinize ulaşmasını engellersiniz. Çünkü ne kadar fazla yüklerseniz, bir sonraki ürünün emilmesi o kadar az etkili olur. İyi bir gece kremine yatırım yapın ve her akşam kullanın.

Yatarken saçınızı toplayın.

Cildiniz üzerinde büyük bir etkisi olabilecek yatma alışkanlığı saçlarınızın dökülmesine de neden olabilir. Kafa deriniz yağını yüzünüzden çok daha hızlı üretir, bu nedenle yağlı şekillendirici ürünlerle de birleşince, uyurken saç deriniz tıkanmış olabilir. Saçlarınızı toplayın ve bu sayede daha fazla hava almasını sağlayın.

Sağlıklı yağlarla beslenin.

Avokado, yağlı balıklar ve cevizler cildinizi içeriden nemlendirmek için oldukça uygundur.

Asla, sivilcelerinizi patlatmayın.

Bu ipucu doğrudan deri uzmanı Dr. Howard Murad, sertifikalı dermatolog ve Murad Skincare’in kurucusu tarafından veriliyor: “Bir sivilceyi patlatmak cildinize, muhtemelen enfeksiyona neden olan bakterilerin girmesine yol açabilir. Bu, birinin sahip olabileceği en kötü cilt alışkanlıklarından biridir. Cildim çok yağlı diyor ve sivilcelerinizi patlatıyorsanız, beyaz ucunun yüzeyde olduğundan emin olun. Sivilceyi patlatmak için her taraftan parmak uçlarınızla (tırnak değil) hafif baskı uygulayın. Sonrasında bölgeyi antibakteriyel bir çözelti ile dezenfekte etmeyi unutmayın. Sivilce yüzeyde değilse, düzgün şekilde iyileşmez.”

Daima, nemlendirin!

Son olarak da her zaman nemlendirin. Yağlı cilt aslında neme en çok ihtiyacı olan cilt tipidir. Cildin aşırı tahriş edildiği veya ovulduğu zamanlarda, kuruyan cilt daha fazla yağ üretecektir.
Kadın bakış olarak sizin için hazırladığımız Yağlı ciltler için öneriler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin