Cilt güzelliği için beslenme

Cilt güzelliği için beslenme
Paylaş
 

Cilt güzelliği için beslenme alışkanlıkları nasıl olmalı? Cilt güzelliği için ne yemeli? Yüz güzelliği için nasıl beslenmeli? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Cilt güzelliği için beslenme ile vücuda alınan besinler, güzel ve sağlıklı bir cilt için çok önem taşıyor. Sağlıklı beslenmeye dikkat etmeniz halinde cilt güzelliğiniz de artacaktır. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz, cilt güzelliğiniz için oldukça önemlidir. Yediğiniz besinlerin sağlıklı olması dış görünüşünüzü direk olarak etkilemektedir.

 

Cilt güzelliği için beslenme

Cilt güzelliği için beslenme; kırışıklık giderici besinler

Küçük meyveler içerisinde bulunan vitamin, mineral, antioksidan ve fitonutrient, cildin yaşlanmasını erteler ve kırışıklıkları önler. 1 avuç çileğin içerisinde cildin ihtiyaç duyduğu kolajen desteği sağlanırken, antioksidan ve C vitamini karşılanır. Yabanmersini meyvesi de portakala oranla daha güçlü C vitamini içerirken gençleşmeye yarar sağlar. Sağlıklı bir cilde kavuşmak istiyorsanız 1 avuç küçük meyveyi günlük olarak tüketmelisiniz.

Ayçiçeği yağı kullanmak yerine zeytinyağı kullanmaya başlamanız sizin için sağlıklı bir adım olacaktır. Zeytinyağı, doymamış yağ oranı açısından zengindir ve kırışıklıklar ile etkin biçimde mücadele eder. Yediğiniz yemeklerde mutlaka zeytinyağı bulundurmalısınız.

Cilt güzelliği için beslenme; oksijen sağlayıcı besinler

Kan dolaşımının iyi olması cilt güzelliği için altın kurallardan biridir. Omega-3 ve omega-5 tüketimi, kan dolaşımının dengeli ve sağlıklı olması için gereklidir. Cildin daha iyi nefes alıp vermesini sağlar ve cildi genç tutar.

Cilt güzelliği için beslenme; vitaminler

A vitamini: Yeşil, sarı ve turuncu renkli sebzelerde A vitamini bulunur. Aynı zamanda balık yağlarında, ciğerde, yumurta akı ve tereyağında da bulunur. Yaşlanmayı yavaşlatan etkileri bakımından tüketilmesi gereklidir.

B vitamini: B vitamini yağlı ciltlerde fazla olan akne problemi için önemlidir. B vitamini şam fıstığı, tam tahıllı gıdalar, hindi, balık ve tavuk da bulunur.

C vitamini: C vitamini cildin gereksinimi olan antioksidan kaynağıdır. Ciltte oluşan ince çizgiler, yüzeysel kırışıklıklar, yara ve ciltte oluşan yanıkların erken iyileşmesini sağlar. C vitamini içeren besinler ise; kırmızıbiber ve yeşil biber, karnabahar, limon, greyfurt, domates, portakal, çilek, lahana, kuşburnu, frenküzümü ve kividir. 

E vitamini: Cildin ihtiyacı olan nemi çokça karşılar. Cilde pürüzsüz kadifemsi bir görüntü kazandırır.

Çinko: Çinko saçlarda yararlı bir vitamindir. Saçlara bakım sağlar ve saç beyazlamasını önler. Çinko en fazla zencefil ve kabak çekirdeğinde bulunur.

Sülfür: Ciltteki dokuların birbirine destek olmasını sağlar. En çok lahana, soğan, sarımsak ve brokolide bulunur.

Silika: Silika kemikleri güçlendirir ve cildin esnekliğini arttırır. Saçların sağlıkla parlamasına, tırnakların daha sağlıklı olmasında etkilidir. Dolmalık biber, yulaf, salatalık ve domateste bulunur.

Temel yağ asitleri: Işıltılı ve sağlıklı bir cilt oluşturur. Aynı zamanda cildin esnekliğini arttırarak yaşlanmayı geciktirir.

Cilt güzelliği için beslenme kadar su da önemli

Su kaybı, cildin ölmesi anlamına gelir. Su, sağlıklı ve güzel cildin ana maddesidir. Cildin nemlenmesinde, cildin dolgunlaşmasında, hücrelerin aktifleşmesinde, kırışıklıkların giderilmesinde en etkili içecektir. Günde mutlaka 2 litre su tüketmek gerekir.

Cilt güzelliği için beslenme; kavun

Pul pul dökülen kuru ciltler için oldukça etkili olan kavun, ciltte oluşan lekeler için de oldukça faydalı bir meyvedir. Haftada 2-3 defa mutlaka yenmesi gereken kavun, kırışıklıkların giderilmesinde büyük rol oynar.

Cilt güzelliği için beslenme; brokoli

Diğer sebzelere oranla 2 kat daha fazla A ve C vitaminini içerisinde barındırır. Cilt kanserinde oluşan hücrelerle mücadele eden brokoli, cildin sarkmasını da önler. Ayrıca sivilce sorununun da önüne geçer.

Cilt güzelliği için beslenme; aynı safa çiçeği

Aynı safa çiçeği cildin mikrop kapmasını engeller ve güneşte yıpranan cildi onarır. Aynı safa çiçeği aynı zamanda cilt hücrelerini de güçlendirir.

Cilt güzelliği için beslenme; havuç

Havucu gün içerisinde yiyebildiğiniz kadar yiyin. Havucun içinde bulunan A vitamini betakaroten cildin güneşten korunmasını sağlar. Cildin ihtiyacı olan A vitaminini havuçla giderebilirsiniz. Cildin her türlü dış etkenlerden korunması için günde 1 tane tüketmelisiniz.

Cilt güzelliği için beslenme; sarımsak

Sarımsak serbest radikallerle mücadele ederken içerisinde kükürt de barındırır. Toksinlerden arınmanızı sağlar ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte başarılıdır. Tüketildiğinde cilde ışıltı kattığı kadar, sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Her gün mutlaka 1 parça sarımsak yemeye dikkat edin.

Cilt güzelliği için beslenmenin yanında diğer kurallar

  • Güneşe çıkmadan önleminizi alın ve mutlaka güneş koruyucu kullanın.
  • Günde mutlaka 2 litre su içmeye özen gösterin.
  • Sigara cildinizin düşmanıdır, içilen ortamda dahi durmayın.
  • Hayatınıza stres oluşturacak etkenleri sokmayın.
  • Egzersizi düzenli şekilde uygulayın.
  • Kahvaltı saatinizi atlamayın.
  • Her gün mutlaka 2 fincan yeşil çay için.
  • Dengeli beslenmeyi bir alışkanlık haline getirin.

Diğer öneriler için Kadınbakış.com olarak sizin için hazırladığımız Cilt sağlığı için nasıl beslenmeli adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin