Cinsel ilişkinin faydaları

Cinsel ilişkinin faydaları
Paylaş
 

Cinsel ilişkinin faydaları yani seksin faydaları, düzenli cinsel ilişkinin faydaları, cinsel ilişkinin sağlığa faydaları, cinsel ilişkinin kadınlara faydaları nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Cinsel ilişkinin faydaları sevdiğiyle odalara kapanan her insan için merak konusudur. Evlilikte düzenli cinsel yaşam, normal hayatınızda birçok olumlu etkiyi beraberinde getirir. Özellikle de çocuktan sonra seks hayatınızı ihmal etmeyin.

Cinsellik bir çiftin en mahrem ve en iyi anlarıdır. Daha da yakınlaşmalarına olanak sağlar. Peki, neymiş seksin faydaları, okumaya devam edin.

Cinsel ilişkinin faydaları

Cinsel ilişki genel sağlığa faydalıdır

Aşkla sevgiyle yapılan seks, tüm bedene iyi gelir. Mutlu seks hayatı yaşayanların yüzüne, yürüyüşüne bile yansır. Eşinizle daha önce iyi bir seks hayatınız varsa ve özellikle doğumdan sonra yıpranmışsa onu yeniden canlandırmak elinizde.

Cinsel ilişki kilo almanızı engeller

Yarım saatlik bir cinsel ilişkinin faydaları saymakla bitmez ve 200-250 kalori yakarak kilo verdirebilir, bu sayede yağ yakabilirsiniz.

Cinsel ilişki kalp-damar sağlığınızı korur

Yapılan çalışmalara göre haftada 4 veya daha fazla cinsel ilişkisi olan erkeklerde kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığı görülmüş.

Cinsel ilişki felç riskiniz azaltır

Düzenli cinsel ilişki faydalarından diğeri ise kadınlarda ve erkeklerde felç riskini azalttığıdır.

Cinsel ilişki uykusuzluk probleminizi giderir

Seks sırasında, bedenin doğal morfinleri olarak bilinen endorfin (mutluluk hormonu) salgılanması ile vücudunuz rahatlar ve ilişki yerini güzel bir uykuya bırakır. Sizin ya da eşinizin uyku problemi varsa, bu yöntemi de deneyin.

Cinsel ilişki koku duyunuzu geliştirir

Orgazm sırasında salgılanan prolaktin hormonu ile beyninizin koku alma merkezi uyarılır ve böylece düzenli cinsel ilişkinin faydaları, koku alma duyunuz gelişmiş olmasıdır.

Cinsel ilişki yaşlanmayı geciktirir

Prof. Dr. Mehmet Öz’e göre yılda 100 kere yapılan ilişki ile yaşlanma azalır ve teniniz güzelleşir.

Cinsel ilişki bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Araştırmalara göre haftada 1 ya da 2 kere seks yapmak bağışıklık sisteminiz üzerinde %30 oranında olumlu etki yapar. Cinsel ilişkinin faydalarından hastalıklara bağışık bir hale gelirsiniz.

Cinsel ilişki ağrıları azaltır

Eşlerinizi reddetmek için söylediğiniz ”başım ağrıyor” bahanesi artık geçerli olmayacak. Çünkü cinsel ilişki ve orgazm olma esnasında salgılanan hormonlar ile endorfin hormonunuzun yükselmesiyle beraber ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Cinsel ilişkinin faydaları, migren ve vaskuler (damarsal) baş ağrılarının azalmasını sağlamasıdır.

Cinsel ilişki vücudunuzu forma sokar

İlişki sırasında vücudunuzdaki pek çok kas ve iskelet sisteminiz koordineli olarak çalışır ve ağır bir egzersiz yapar. Vücudunuzun forma girmesini sağlaması cinsel ilişkinin faydalarındandır.

Cinsel ilişki kemiklerinizi güçlendirir

Seks esnasında salgılanan testosteron hormonunun kemikleri dirençlendirici etkileri bulunuyor.

Cinsel ilişki bedeni canlandırır

Cinsel ilişkinin faydaları arasında beden sağlığına iyi gelmesi ağırlıktadır. Diri, canlı bir beden sağlar. Güçlü bir üreme organı, düzenli seks hayatı olan bir kadının sahip olduğu iyi özelliklerden.

Cinsel ilişki pelvik kaslarınızı güçlendirir

Seks esnasında pelvis yani leğen kemiğinde olan birçok kas koordineli olarak çalışır. Bu şekilde kadınlarda genelde menopoz sonrası görülen mesane, bağırsak ve rahim sarkmaları azalır.

Cinsel ilişki adet sancılarınızı azaltır

Cinsel ilişkinin faydalarından diğer bir konu da adet sancılarının azaltmasıdır. Düzenli ilişkiden sonra adet sancılarınızda gözle görülür bir azalma farkedeceksiniz.

Cinsel ilişki adetinizi düzenler

Araştırmalara göre haftada bir kere seks yapan kadının, ayda bir kere seks yapan kadına göre adet döngülerinin daha düzenli olduğu belirlenmiş.

Cinsel ilişki pelvis bölgenizin kan dolaşımını olumlu etkiler

Cinsel ilişki ve orgazm esnasında pelvis bölgesinde kanlanma artışı rahminiz, yumurtalıklarınız ve tüpleriniz gibi birçok organınızın iyi işlev görebilmesini olumlu şekilde etkilemesi cinsel ilişkinin faydaları arasındadır.

Cinsel ilişki vajinal kuruluğu azaltır

Düzenli seks ile, vajina ve pelvis kan dolaşımınızın iyi gelişmesi ile özellikle menopoz dönemi sonrasında ortaya sıkça çıkan vajinal kuruluk problemlerinin görülme sıklığının azalması da cinsel ilişkinin faydalarındandır.

Cinsel ilişki seksi daha da artırır

Yapılan her seks ardından libidonuzun artmasına neden olan testosteron hormonunun çoğalması cinsel ilişkinin faydaları arasındadır. Bu hormon da cinsel isteği tekrar tekrar tetikler. Bu durumun tam tersi de gerçekleşebilir; cinsel ilişkiden uzak bir hayat sürerseniz zamanla hormonal azalmadan dolayı cinsel isteksizlik yaşayabilirsiniz.

Cinsel ilişki psikolojinize faydalıdır

Eskiler ne der? “Yatakta küslük olmaz” Aslına bakarsanız bu zamanda da uzmanlar bu fikri benimsiyor. Gün içinde eşinizle ne kadar tartışırsanız tartışın cinsellikle bunların büyük bölümünü çözebilirsiniz. Evliliğinizde bazen eşinizle tartışmalarınız sonucunda oluşan sorunları seks ile çözüp halledebilirsiniz. Bu sayede cinsel ilişkinin faydalarından, meditasyon ve terapi yapmak gibi aile bütünlüğünün iyi olması için yararlanabilirsiniz.

Cinsel ilişki kendi limitlerinizi aşmanızı sağlar

Cinsel ilişki esnasında kendinizi en doğal halinizle; agresif, mutlu, tutkulu ve heyecanlı bir şekilde meydana çıkarmanız sizi gün içindeki monotonluklardan kurtararak kendiniz gibi davranmanızı sağlıyor.

Cinsel ilişki kendinize güveninizi artırır

Sevdiğiniz eşinizi duygusal ve fiziksel yönde tatmin etmeniz sizi de mutlu ederek kendinize güvenmenizi sağlar. Cinsel ilişkinin faydalarıyla kendinizi daha çok sevmeye başlarsınız.

Cinsel ilişki yaşam alanlarınızı farklılaştırıyor

Eşi ile cinsel tatminsizlik, uyumsuzluk ya da başarısızlık yaşayan pek çok kişinin kendilerini başka şeylere verdiği, özellikle iş hayatlarında son derece işkolik şekilde yer aldıkları yapılan çalışmalarda saptanmış. Cinsel yaşamları pozitif yönde gelişen, tutku ve aşkı doyasıya yaşayan kişilerde ise hayat alanlarındaki önceliklerin değiştiği belirtiliyor.

Cinsel ilişki dünyanın en güzel meyvesini sunar

İki kişinin birbirini sevip oluşturdukları ortak aşk meyvesi elbette ki dünyanın en vazgeçilmezidir. Yani sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek tüm çiftlerin ortak hayalidir. Bu sayede evlilikler çok daha anlam ve tat kazanıyor.

Cinsel ilişki adet öncesi sendrom riskinizi azaltır

Yapılan çalışmalarca da adet öncesinde yaşanan stresin düzenli seks ile azalması cinsel ilişkinin faydalarındandır.

Cinsel ilişki erkekte prostat kanseri riskini azaltır

Çalışmalara göre ayda 20 ya da daha fazla orgazm yaşayan erkeklerde prostat kanseri olma sıklığı azalır. Bu arada unutmayın ki erkeklerde en fazla görülen kanser çeşidi olan prostat kanseri erken teşhis edilirse hayat kurtarır.

Cinsel ilişki DHEA hormonunu artırır

DHEA böbrek üstü bezinden salgılanan, yaş almaya bağlı hem erkek hem kadınlarda düşen bir androjen hormonu türevidir. DHEA tüm cinsel ilişki sırasında salgılanır, tam orgazm anı geldiğinde kanda normal düzeyinin 5 katına kadar çıkar. Cinsel ilişkinin faydalarından bir diğeri de; DHEA cinsel arzuları artırır, depresyondan korur, yaşlanmayı geciktirir, kas ve iskelet yapısını güçlendirir.

Cinsel ilişki gülmenizin sıklığını ve dozunu artırır

İyi ve düzenli cinsel hayat güleryüzlü olmanızı sağlar. Her yeni güne 1-0 önde başlar, etrafınıza mutluluk saçar, huzur gülücükleri dağıtırsınız.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Ateşli konuşma örnekleri adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin