Diyette dondurma yemek

Diyette dondurma yemek
Paylaş
 

Diyette dondurma yemek kilo aldırır mı? Dondurma kaç kaloridir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Diyette dondurma yemek, özellikle yaz aylarında en sık yaptığımız şey. Dondurma yapımında süt ve süt ürünlerine ek, şeker ve glikoz şurubu gibi tatlılık veren maddeler, süt yağı ya da bitkisel yağ, türüne göre kakao, çikolata, meyve, fındık, fıstık, karamel gibi gıdalar, doğal ya da doğala yakın aromalar bulunur. Ancak fazla miktarda süt içerdiğinden dolayı besin değerleri bakımından oldukça zengindir. Dondurma içeriğinde protein, yağ ve karbonhidrata ek; A,B,C,D ve E vitaminleriyle, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, fosfor, çinko ve demir gibi mineraller de bulunmaktadır. Önemli bir besin kaynağı olmasından dolayı, özellikle çocukların büyüme ve gelişimine destek olmaktadır. Bu sebeple çocukların yaz mevsiminde kalsiyum ihtiyaçlarını dondurma ile gidermek mümkündür.

 

Dondurma kaç kaloridir, dondurma kilo aldırır mı?

Dondurma şeker ve unla yapılan diğer tatlılardan daha düşük kaloriye sahip olduğu bir gerçektir. Ancak dondurmanın kilo aldırması yeme sıklığına ve miktarına göre değişir.

1 top sade (vanilyalı) dondurma kalorisi: Bir topu yaklaşık olarak 50 gramdır ve 80 kaloridir. 2 top dondurma kaç kalori diyorsanız, iki topu 100 gram olacağından 190 kaloridir. 3 top sade dondurma ise 1 su bardağı süt, 1 dilim ekmek ve bir porsiyon meyveyle aynı kaloriyi içerir.

1 top kakaolu dondurma kalorisi: Bir topu 50 gramdır ve 86 kaloridir.

1 top meyveli dondurma kalorisi: Bir topu 50 gramdır ve 90 kaloridir.

1 top karamelli dondurma kalorisi: Bir topu 50 gramdır ve 106 kaloridir.

1 top kaymaklı Maraş dondurma kalorisi: Bir topu yaklaşık olarak 250 kaloridir.

 

Diyette dondurma yenir mi?

Dondurma diyeti bozar mı sorusu özellikle yaz aylarında diyet yapanların aklına en çok takılan sorudur. Diyette dondurma yemek, diğer kalori sahibi olan her gıda gibi kalori aldırır. Ancak bu, diyette olanların dondurma yemesini engellemez. Sağlıklı bir diyet listesi ve düzenli egzersiz ile diyette dondurma yemek mümkündür. Diyette dondurma yemek için önemli olan konu dondurma yeme sıklığı, çeşidi ve miktarıdır. Light dondurma yerseniz şeker ve yağ oranı az, daha az kalorili bir dondurma yemiş olursunuz. Diyette dondurma yemek için dikkat etmeniz gereken şey bu dondurmayı sade olarak tüketmek. Ekstradan konulan sos ve çerezler daha fazla kalori almanıza neden olur. Yapılan çalışmalar,  diyetin sebep olabileceği vitamin ve mineral eksikliğinde dondurmanın iyi bir takviye olduğunu göstermektedir.

Diyette dondurma yemek için dikkat edilecek nokta şudur; İçeriğindeki sütün pastörize olması, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılması. Süt, mikroorganizmaların çoğalması için çok iyi bir ortamdır. Bu sebeple diyette dondurma yemek için dondurmanın pastörize sütten ve hijyenik şartlarda üretilmesi çok önemlidir. İzinsiz üretilmiş ve son kullanma tarihi geçmiş ürünler kesinlikle satın alınmamalıdır. Ve bu tür besinlerin bekletildiği soğutucuların yeterli soğuklukta olması gerekmektedir. Kötü koşullarda üretilen ve bekletilen buzlu ürünlerin hastalıklara sebep olabileceği unutulmamalıdır.

 

Diyetteyken ne kadar dondurma yenebilir?

Diyette dondurma yedim diyorsanız endişelenmeyin çünkü kilo almak, günlük tüketilen kalori ve harcanan enerji miktarı ile ilişkilidir. Dengeli ve sağlıklı bir diyet programıyla, haftada 2-3 kez öğün aralarında tüketilen meyve yerine, 1 top ile diyette dondurma yemek mümkündür. Yani sağlıklı beslenip, egzersiz yapan herkes dondurma tüketebilir.

 

Dondurma mutlu eder!

Bazı çalışmalara göre dondurma beyindeki zevk bölgelerine etki ederek insanları mutlu ediyor. Ayrıca anksiyete ve depresyonlu kişiler dondurma yediğinde olumlu sonuçlar doğuyor. Dondurmanın meyve, çikolata ya da sade olması isteğe göre değişir. Ancak diyette dondurma yemek için sade ya da light sos içermeyen dondurmalar tercih edilmelidir.

Sizin için hazırladığımız Tatlı yemek kilo aldırmaz adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin