Doğal makyaj temizleme

Doğal makyaj temizleme
Paylaş
 

Doğal makyaj temizleme yöntemleri nelerdir, doğal makyaj temizleme toniği nasıl yapılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Doğal makyaj temizleme, kimyasal maddeler ile hazırlanan ürünlerin yanında her zaman daha iyi bir seçenektir. Kimyasal maddeleri ya da marketlerde satılan ürünleri uygulamak zorunda kalmak istemiyorsanız, makyajınızı temizlemek için kullanabileceğiniz farklı yollar var. Makalemizin devamında doğal makyaj temizleme toniği önerilerini bulabilirsiniz.

 

Makyaj temizleme

Makyajın nasıl temizlenmesi gerektiği, tamamen yüze uygulanan makyaj miktarına ve her şeyden önemlisi, en çok hangi kısımlara makyaj yapıldığına bağlıdır. Bol oranda rimel ve göz kalemi kullanan birisi iseniz, bu ürünlerin çoğu genelde su geçirmez olduğu için makyajınızı temizlemek için daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir. Eğer uyguladığınız ruj kaliteliyse ya da çok uyguluyorsanız, aynı şey ruj için de geçerli sayılabilir.

Yüzünüzün diğer kısımlarındaki makyajı temizlemek daha kolaydır. İlk olarak yoğun makyajı temizlemek ve temizleme işlemini daha derinlemesine yapmak isterseniz, nötr bir sabun ve ılık suyla yüzünüzü güzelce yıkayın. Unutmayın, bu işlem allığı, göz farını, pudrayı vs. tamamen çıkarmaz, bunlar için başka bir temizleme işlemi daha yapmanız gerekir. Böylece makyajınızı çıkarmanız birkaç dakikadan fazla sürmez ve cildiniz daha güzel, canlı, temiz ve parlak görünür.

Asla makyajınızı temizlemeden uyumayın çünkü bu durumda gözeneklerinizin nefes almasına izin vermediğiniz için ertesi sabah cildinizin her yerinde lekelerle uyanırsınız. Bu, yüzünüzün daha fazla yağlanmasına ve daha fazla sivilce, akne ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Çok yorgun olduğunuzda dahi makyajınızı temizlemek için beş dakikanızı harcamalısınız.

Kontakt lens kullanıyorsanız, makyajınızı silmeye başlamadan önce lenslerinizi çıkarmanız gerekir, aksi halde makyaj temizleyicisi gözünüze kaçıp tahrişe, yanmaya ve hatta lenslerinizin bozulmasına sebep olabilir.

Doğal makyaj temizleme

Yoğurtla doğal makyaj temizleme

 Yüzünüze tek kat yoğurt sürün ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra bir tutam pamuğu ya da peçeteyi biraz ılık suyla nemlendirip yüzünüzü temizleyin.

Ilık sütle doğal makyaj temizleme

Birkaç yemek kaşığı sütü 10 saniye ısıtın. Bir tutam pamuğu süte batırıp hafifçe bastırarak yüzünüze uygulayın. Makyajın yoğun olduğu kısımlara (örneğin gözlerinize), tahriş etmemeye ve canınızı acıtmamaya dikkat ederek biraz daha fazla bastırın. Daha sonra iyice yıkayın.

Zeytinyağıyla doğal makyaj temizleme

Kuru bir cildi olanlar için en iyi doğal makyaj temizleyicisidir. Birkaç damla zeytinyağını, hafifçe masaj yaparak yüzünüzün her bölgesine yayın. Daha sonra peçeteyi ılık su ile ıslatıp yüzünüzü temizleyin. Yüzünüzde fazla yağ kalırsa nötr sabun ve ılık suyla yüzünüzü durulayın. Zeytinyağı; hassas bir bölge olan göz kısmını tahriş etmeyeceğinden, göz makyajı temizleme zeytinyağı harika bir seçenektir.

Bademyağıyla doğal makyaj temizleme

Yağlı cilde sahip olan kadınlar için doğal makyaj temizleyicisidir. Bu cilt tipinde daha da yağlandırma yapmak yerine, bu etkinin “yok olmasını” sağlar ve bu sayede yağlı ciltleri etkilemez. Zeytinyağı gibi uygulayın.

Papatya ve zeytinyağıyla doğal makyaj temizleme

Papatyayı kaynatıp soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra bir tutam pamuğu papatya suyuna batırın ve birkaç damla zeytinyağı damlatın. Yüzünüze, özellikle de gözlerinize sürün. Bu karışım, bu hassas kısma bakım yapar ve göz şişlikleri ve göz altı torbalarını azaltır.

Vazelinle doğal makyaj temizleme

İçeriğindeki yağlar bakım ürünlerinin tamamen çözünmesini sağladığı için, göz kalemi ve rimeli çıkarmada çok etkili olabilir. Peçeteye, beze ya da bir parça pamuğa biraz (fazlasına gerek yok) vazelin ekleyin ve makyajınızı çıkarmak istediğiniz bölgelere hafifçe uygulayın. Çok yoğun ve yağlı olduğundan, daha sonra ılık ya da sıcak suyla yüzünüzü temizlemeniz gerekecektir.

Kanola yağıyla doğal makyaj temizleme

Zeytinyağıyla karıştırırsanız, her çeşit makyajı saniyeler içerisinde temizleyebilirsiniz. Bir kabın içerisine her iki yağdan da 3-4 çay kaşığı ekleyin. Bir parça pamuğu karışımın içerisine batırın ve yüzünüze hafifçe bastırarak uygulayın. Makyajınızı emdiğini farkeceksiniz. İşiniz bittiğinde yüzünüzü yıkamayı unutmayın.

Çilekle doğal makyaj temizleme

Bu çilekli ev yapımı makyaj temizleme toniğini hazırlamak için beş tane büyük çilek ve üç yemek kaşığı doğal yoğurt gerekmektedir. Çilekleri ezip yoğurtla harmanlayın. Daha hızlı yapmak için blendır da kullanabilirsiniz. Daireler çizerek yüzünüze hafifçe uygulayın ve birkaç dakika bekleyin. Daha sonra suyla yıkayın ve kalıntıların tamamen temizlenmesi için, ılık suya batırılmış bir tutam pamukla yüzünüzü silin.

Yoğurt ve limonla doğal makyaj temizleme

Bu ev yapımı makyaj temizleme toniği tüm cilt tipleri için mükemmeldir. Tek yapmanız gereken, bir yemek kaşığı doğal yoğurda bir yemek kaşığı limon suyu eklemek. Tüm yüzünüze, boynunuza ve hatta göğüs aranıza uygulayın. Bu, cildinizin ölü derilerden ve makyajdan temizlenmesine yardımcı olur. Birkaç dakika bekleyin ve bir parça nemli pamukla silin.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Cilt sağlığı için nasıl beslenmeli adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin