Evde bacak bakımı

Evde Bacak Bakımı
Paylaş
 

Evde bacak bakımı rutini ve bacaklara bitkisel bakım nedir, evde bacak bakımı nasıl yapılır, evde bacak bakımı tüyoları nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Evde bacak bakımı dikkat çekici ve güzel bacaklara sahip olmak isteyen her kadının merak ettiği konulardandır. Özellikle de yaz aylarında kısa şortlar, mini etekler cezbedici renkleriyle mağaza vitrinlerinde alınmayı dilerken her kadın bu kıyafetlerin içinde bacaklarının nasıl göründüğünü kafasında bir düşünür ve ona göre almaya karar verir. Bir de denize girerken bikini giyme meselesi var. Her kadın mükemmel bacaklarla şezlonga uzanıp şöyle rahat rahat güneşlenmek ister. Kafanızda oluşturduğunuz görüntüde epilatör kızarıklıkları, ağdanın sebep olduğu kararmalar, kırmızı noktacıklar, kuru pul pul olmuş deri, mat bir cilt olmaması için yaza kadar sizin için hazırladığımız evde bacak bakımı adlı makalemizi okuyup bir an önce uygulamaya koyulun.

 

Evde bacak bakımı nasıl yapılır?

İşte size pürüzsüz, güzel görünen ve ipek gibi bacaklarla dilediğinizi giyebileceğiniz bir yaza hazırlanmak için evde bacak bakımı tüyoları.

Sıkı bacaklar için egzersiz ve yürüyüş yapın

Kendinize hafif bir egzersiz listesi oluşturun ve her gün düzenli olarak yürüyüş yapın. Yürümek bacaklarınızı sıkılaştırıp şekillendireceği gibi, vücudunuzdaki diğer bölgeleri de sıkılaştırmaya yardımcı olacaktır. Bunun için her gün tempolu yürüyüş için ortalama 30 dakikanızı ayırmalısınız. Bunun dışında yürüyüş öncesi ve sonrası uygulayacağınız bacak egzersizleri de bacaklarınızın şekillenmesi için oldukça önemlidir.

Selülit oluşumuna engel olun

Selülit bacaklardaki dolaşım bozukluğuna bağlı olarak meydana gelmektedir. Bacaklardaki selülit görüntüsünü yok etmek ya da azaltmak için piyasada var olan güvenilir selülit kremlerinden yararlanabilirsiniz. Ancak önemli olanı selülit henüz oluşmamışken önlemini almaktır. Bunun için Selülite iyi gelen yiyecekler adlı makalemizi okumalı ve doymuş yağ oranı yüksek olan gıdalardan uzak durmalısınız. Evde bacak bakımına önem veriyorsanız aşırı miktarlarda tuz tüketiminden de kaçınmalısınız. Sodyum miktarı fazla olan besinler selülite davetiye çıkarır. Aşırı şekerli besinler de selülite yol açar(şerbetli tatlılar, çikolata vs.). Ayrıca aşırı tuzlu ve şekerli gıdalar dokularda ödem oluşturur ve kan dolaşımını olumsuz etkiler. Ve salam, sucuk, sosis gibi gıdalar da damar tıkanıklığına neden olmaktadır. Çok sık kahve tüketmek de selülit oluşumunu hızlandırır. Kızartılmış besinlerden uzak durulmalı bunun yerine fırın, haşlama ve ızgara yöntemiyle pişirilmiş besinler tercih edilmelidir. Bunun yanında kuru baklagillerin selüliti azalttığı da bilinmektedir. Potasyum miktarı fazla olan meyveleri de öğünlerimizde bulundurmalıyız. Yeterli oranda sebze tüketmeliyiz. Bunlara özen  göstermek evde bacak bakımının ikinci adımıdır. Bacaklarınıza ellerinizle masaj yaparsanız da kan dolaşımınızı hızlandıracağı için selülitli kısımlara iyi gelecektir.

Evde bacak bakımı yapmak için selülitlere mucize etki yaratan formül:

  • 1 çorba kaşığı melisa yağı
  • 1 çorba kaşığı okaliptüs yağı
  • 2 limonun suyu
  • 5 adet ezilmiş aspirin

Öncelikle 5 aspirini tamamen toz haline gelene dek ezin. Daha sonra limon suyu ilave edip tamamen erimesini sağlayın. Üzerine okaliptüs ve melisa yağını da ekleyin. İyice harmanladıktan sonra 1 saat beklemeye alın. Daha sonra hazırladığınız karışımı selülitli bölgenize masaj yaparak yedirin ve üzerini streç filmle kapatın. 1 saat beklettikten sonra yıkayın. Bu uygulamayı haftada bir kere yaptıktan sonra selülitli kısmın hızla iyileştiğini göreceksiniz!

Ağda yapıyorsanız sonrasında evde bacak bakımını aksatmayın

Bacağınıza ağda yaptıktan sonra bir takım kızarıklıklar meydana gelir. Özellikle de hassas cilde sahip olan kadınlar bu konuda çok sorun yaşamaktadır. Bu kızarıklıkları yok etmek için ağdadan sonra bacağınıza buz torbası koymayı unutmayın. Böylece bacaklarınızda ağdadan sonra oluşan kırmızı noktaları da en aza indirmiş olacaksınız.

Nemlendirici losyon kullanın

Vücut gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı nemini yitirir. Duş aldıktan sonra ve ağda yaptıktan sonra nemlendirici bir losyon kullanarak bacaklarınıza kaybettiği nemi yeniden kazandırabilir ve daha canlı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede derinizin pul pul dökülmesini de önlemiş olacaksınız.

Evde bacak bakımı için bitkisel yağlardan yararlanın

Bitkisel yağlarla kendiniz hazırlayabileceğiniz bakım kürleriyle de evde bacak bakımı yapabilirsiniz. Bitkisel yağları masaj ile cilde yedirerek uygulamak çok faydalı olacaktır. Bu yağları haftada iki defa uygulayabilirsiniz. İşte size en çok kullanılan ve güzelliğinize güzellik katacak bacaklara bitkisel bakım.

Kakao yağı; Bacaklardaki çatlakları azaltır ve bacaklara doğal bir bronzluk verir.
Kekik yağı; Bacaklardaki yağ yakımında yararlıdır.
Greyfurt yağı; Bacaklarda belirgin olarak incelme sağlar ve sıkılaştırıcı özelliğe de sahiptir.
Kayısı yağı; Bacaklardaki pürüzleri yok etmeye yardımcı olur.
Yosun yağı; Selülitlerin azaltılmasında gözle görülür derecede bir etki gösterir.
Kantaron yağı; Cildin yenilenmesine, iz ve yaraları gidermeye katkıda bulunur.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Rus kadınlarının istenmeyen tüy sırrı adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin