Eyelinerı göz şeklinize göre çekin

Eyelinerı göz şeklinize göre çekin
Paylaş
 

Eyeliner nasıl sürülür, göz şekline göre likit nasıl çekilir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Eyeliner artık makyajda olmazsa olmazlardan. Eyeliner göz kontürlemede kullanılan ve genelde siyah rengi tercih edilen, kirpik dibine sürülerek gözü kusursuzlaştırmayı amaçlayan bir makyaj malzemesidir. Artık sende göz şekline göre eyeliner çekmeyi öğreneceksin.

Çoğu kadın her defasında kedi gözü gibi kuyruklu ve klasik eyeliner çekmeye çalışıyor. Ancak kusursuz eyeliner çekmek istiyorsan öncelikle göz şeklinin farkında olman gerekir. Yani göz şekline göre eyeliner sürmek oldukça önemlidir.

Birbirinden farklı göz şekillerinin aynı teknikle eyeliner çekmesi hatalı bir uygulamadır. Eyeliner çekmekteki amaç göz şeklini badem göz şekline benzetmektir. Aynı, yüzü oval yüze benzetmek gibi. Göz tiplerini genelleyecek olursak; çekik, yuvarlak, badem,düşük, uzak ve yakın olarak söyleyebiliriz. Hangi göz şeklin olduğuna karar verdiysen göz şekline göre eyeliner nasıl çekilir öğrenebilirsin.

Badem gözlüler için eyeliner uygulaması

Eyliner uygulaması badem gözler için

Eyeliner sürmekteki amaç gözü badem göze benzetmeye çalışmak olduğu için, badem gözlüler şanslı sayılır. Bu nedenle üst kirpiklere ince eyeliner sürmek yeterli. Kuyrukla uğraşmaya gerek bile yok. Bu uygulamayla badem gözler iri ve doğal olacaktır.

Çekik gözlüler için eyeliner uygulaması

Eyliner uygulaması çekik gözler için

Çekik gözlüler kesinlikle eyeliner kuyruğundan uzak durmalıdır. Çünkü çekik göze kuyruk eklenirse gözler daha da uzun görünecektir. Çekik gözlüler üst göz kapağına kuyruksuz eyeliner çekmelidir. Ayrıca alt kirpik diplerine de çekilmelidir. Ancak sadece uçtan orta kısma kadar. Alt kirpiklere kuyruklu eyeliner çekilmemelidir. Bu uygulamayla çekik gözler daha yuvarlak bir görüntüye ulaşır.

Düşük gözlüler için eyeliner uygulaması

Eyliner uygulaması düşük gözler için

Düşük göze sahip olanların amacı gözleri yukarı kaldırmak olmalıdır. Üst kirpik diplerine sürülen eyeliner sadece orta kısma kadar uygulanmalıdır. Ve eyliner fırçası ile kusursuz bir kuyruk çekilmelidir. Düşük gözlüler alt kirpiklere eyeliner sürmemelidir. Çünkü alt kısma uygulanırsa gözler düşer.

Uzak gözlüler için eyeliner uygulaması

Eyliner uygulaması uzak gözler için

Uzak gözlülerin amacı gözleri birbirine yakınlaştırmak olmalıdır. Bu yüzden gözlerin uzak görünmesine sebep olan orta kısımları koyulaştırmak gerekir. İlk olarak üst göz kapağına kuyruksuz bir eyeliner çekilmelidir. Ancak eyeliner göz pınarına kadar çekilmelidir. Ve alt göz içine göz pınarından gözün ortasına doğru eyeliner sürülelidir. Bu uygulamayla gözlerdeki orantısızlık düzeltilmiş olur.

Yakın gözlüler için eyeliner uygulaması

Eyliner uygulaması yakın gözler için

Birbirine yakın gözleri olanların amacı gözleri birbirinden uzak göstermek olmalıdır. Bu yüzden göz pınarlarının olduğu kısma eyeliner sürülmemelidir. Üst göz kapağının orta kısmından başlayarak göz kenarına doğru eyeliner kalınlaştırılmalıdır. Anak kuyruk çok fazla yukarda olmamalıdır. Alt kısma gelicek olursak göz altının üçte birlik bölümüne, orta kısma çok fazla yaklaşmadan ince bir eyeliner çekilmeli ve minik bir kuyruk yapılmalıdır. Bu eyeliner uygulamasıyla gözler dengelenir.

Yuvarlak gözlüler için eyeliner uygulaması

Eyliner uygulaması yuvarlak gözler için

 

Yuvarlak gözlere sahip olanların biraz daha romantik bir eyeliner çizgisi olmalıdır. Çünkü yuvarlak gözlüler için eyeliner uygulamasında uç kısımda mutlaka kuyruk olmalıdır. Gözün alt kısmının tamamına eyeliner sürülmesi yanlıştır.

 

Sizin için hazırladığımız Seksi makyaj için öneriler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin