Fönün bozulmaması için bunları yapın

Fönün bozulmaması için bunları yapın
Paylaş
 

Fönün bozulmaması için yapılması gerekenler nelerdir? Fönün uzun süre dayanması, düz saçın yatarken bozulmaması için neler yapılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Fönün bozulmaması için yapmayacağımız şey yoktur, özellikle de biz kadınların en büyük düşkünlükleri arasındaki düz saçlar adına. Saç düzleştirmek ya da fön çekmek için bin bir emek harcarız. Ya her gün kuaföre gideriz, ya da sabahları uykumuzdan fedakarlık yaparak saatlerimizi harcarız. Peki, bu emeğimizin karşılığını alabiliyor muyuz? Hayır, çünkü o kadar emek vererek düzleştirdiğimiz saçlarımız daha akşama kalmadan sönüveriyor. Bu her kadının mutlaka yaşadığı bir sorundur. Peki, fönün uzun süre dayanması, saçı düzleştirdikten sonra bozulmaması için ne yapmalıyız? İşte fönün bozulmaması için ipuçlarını sizin için araştırdık.

 

Fön bozulmaması için yapılması gerekenler

Hacim

Çekilen fönün daha dayanıklı olması için saça hacim  vererek fön çekmek oldukça önemlidir. Evet ilk başta saçlarımız kabarık ve elektrikleniyor gibi görünse de giderek yatışacak ve sönecektir. Saçımıza fön çekerken ya da çektirirken ne kadar hacimli çektirirsek, saçlarımız o kadar süre düz ve hacimli kalacaktır. Fönün bozulmaması için hacimli fönü fırça ile aşağı doğru çekmek yerine, yukarı doğru çekmekle kazandırılabilir. Gün içerisinde sürekli “acaba fönüm bozuldu mu” diye aynalara bakmaktan kurtulacaksınız.

Toplama

Saçı toplamak, hele ki sıkı bir lastik ile at kuyruğu olarak toplamak saçın yağlanmasına sebep olacaktır. Buda fönünüzün kısa sürede bozulmasına neden olur. Ayrıca yağlı saç hızlı şekilde bozulduğu gibi bakımsız da görünecektir. Eğer saçlarımızı mutlaka toplamak zorunda kalırsak fönün bozulmaması için mandal toka ya da gevşek lastik tercih etmeliyiz. Lastik toka kullanırken de tokayı yalnızca bir tur döndürmeliyiz. Hatta saçımızı düşmeyecek gibi tutuyorsa hiç döndürmemeliyiz. Sımsıkı bağlanmış saçta fönün ömrü oldukça kısadır.

Saça fön çekildiği zaman saç yumuşak bir hal alır. Bu da insanda sürekli saça dokunma isteği uyandırır. Ancak fönün bozulmaması için fön çekilen saça dokunmamakta büyük yarar vardır. Çünkü çekilen fönün ömrünü kısaltırken, aynı zamanda yağlanmasına da sebep oluruz. Yağlanan saç da daha önce bahsettiğimiz gibi çabuk bozulur.

Nem

Fön çekilmiş bir saça su değdiği zaman bozulduğunu hepimiz biliyoruz. Peki, nemin saçı bozduğunu biliyor muydunuz? Sadece su değil, hafif bir nem bile fönün kısa bir zaman içinde bozulmasına neden olur. Herkesin denediği bir yöntem vardır. Banyodayken saçımız bozulmasın diye tepeden toplar ve sadece vücudumuzu yıkarız. Fakat bu yanlış bir uygulama çünkü saç ıslanmasa bile suyun buharı yüzünden fön yine bozulur. Fönün bozulmaması için ise yıkanırken hava alan bir kağıt bone kullanabiliriz. Kullanılan plastik boneler, saçın hacimli görüntüsüne zarar verir ve çabuk yağlandırır. Bu yüzden kağıt bone tercih etmeliyiz.

Kuru şampuan

Kuru şampuan kullanmak yağlanmayı giderdiği gibi saçın suya değmeden temiz olmasını sağlamaktadır. Ayrıca saça temiz bir koku vermektedir. Fönün bozulmaması için bu ürünü kullanırsak iyi bir sonuç elde etmiş oluruz.

Terleme

Terlemek de saçın çabucak bozulmasına sebep olur. Çünkü terlediğimizde nem oluşur ve fönlü saçın en sinsi düşmanıdır. Bunun için alınabilecek önlem, saç fönlüyken çok hareket etmemeye ve terlememeye dikkat etmektir. Eğer terlediyseniz de saçınızı at kuyruğu yapmak yerine, topuz yapın. Fakat topuz pek sıkı olmamalıdır, sağlam ve olabildiğince yüksek bir topuz yapılmasında fayda vardır. At kuyruğu ile topuzu karşılaştıracak, olursak topuz at kuyruğuna oranla nemin daha kolay uçmasını sağlar.

 

Yatarken fönün bozulmaması için yüzüstü yatabilirsiniz. Ya da sırtüstü yatarken bütün saçlarınızı yukarı doğru kaldırıp yastığınıza serebilirsiniz. Yan şekilde yatıyorsanız yine aynı şekilde saçlarınızı yukarı doğru yastığınıza serin. Uyurken fönün bozulmaması için diğer bir yöntem ise saçları tepeden çok gevşek bir lastikle toplamaktır. Saçları gevşek bir şekilde topuz yapar gibi kıvırdıktan sonra bozmadan kağıt bone geçirmek de fönlü saçın yatarken bozulmaması için uygulanabilir.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Saçla ilgili doğru bilinen yanlışlar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin