Geline kına yakmak

geline kına yakmak, kına tepsisi
Paylaş
 

Kına yakmak, kına gecesi nedir? Geline neden kına yakılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kına yakmak, birçok kültürün de en önemli parçalarından biri olan düğün törenlerinin bizim kültürümüze ait bir parçasıdır. Bu parçanın içinde yer aldığı ve gelinin baba ocağında kalacağı son gecelerde yapılan kına gecesi en duygu yüklü gecedir.

Kına gecesi nedir?

Kına yakmak İslam geleneklerimizdendir. “Vatana kurban olsun” diye askere ve “Allah’a kurban olsun” diye kurbanlık koyuna yakılan kına, konu gelin olunca başka anlamlar taşımaktadır. Bazıları kına yakmak “Cennet Sıvası yapmaktır” diye kabul ederek, sevap sayarken bazıları da kınasız gelinin cennete giremeyeceğine inanır. Ama çoğu Anadolu yöresinde kına yakmak aslında bekareti diğer adıyla bakireliği temsil eder.

Evlenirken neden kına yakılır?

Geleneksel topluluklarda kına yakmak; evlenenleri birbirine sevgili yapmak, bir ömür sevginin devamını sağlamak niyetiyle yapıldığı söylenmektedir. Ayrıca kına yakmak evlenen çiftleri nazar ve kötülükten koruyacağına inanılır. Gelin ve misafirlerin ellerine kına yakmak, evliliğin kutlanıp kutsanmasını sağlamaktadır. Bazı yörelere göre ise kına yakmak aslında evlenen kızın baba evine bir daha aynı şekilde geri gelmeyeceği anlamına gelir. Bu inanca göre kına gecesi kızın gelin olarak gittiği evde, eziyet ve acı çekeceği, iyi günlerin bitip zor günlerin başladığı düşünüldüğünden dolayı baba ocağından çıkış ölüme eşdeğer olarak nitelendirilir.

Gelinlere kına yakmak Hindistan’da da vardır. Gelinin ellerine ve ayaklarına düğünden birkaç gün önce kına yakılır ve kına tam anlamıyla yok olana kadar gelin iş yapmaz. Fas’ta ise hamile kadınların ayak bileklerine kına yakılır ve bu uygulamanın kadını doğuma kadar koruyacağına inanılır. Pek çok kültürde süs amacıyla da kullanılan kına, çöl insanları tarafından ise serinlemek için kullanılmıştır.

Genel anlamda kına yakma adetinin kökeninin ise paganizme dayandığı düşünülür. Milattan 7000 yıl öncesinde Çatal Höyük’teki mezarlıkta bulunan ölülerin ellerinde bulunan bereket tanrıçasına ait olan kına süslemeleri, bu söylentiyi destekler niteliktedir. İlk zamanlar tanrılara adanan kurbanı, sonraları ise yaşlı kadınların ölüm için hazır olduklarını ve kendilerini tanrıya bağışladıklarını göstermek için saçlarını kınayla boyadıkları düşünülmektedir. Ayrıca arkeolojik araştırmalar, eski Mısır’da firavunlara ait el ve ayak parmakları mumyalanmadan önce kınayla boyandığını gösteriyor.

Hem ağlarım hem giderim

Bu tür inançlara inanıp inanmamak size kalmış tabii ki, ama kına gecesi düğün öncesinde hem “Hem ağlarım hem giderim” ruhunu yaşatır, hem de  iki ailenin kadın bireylerini birbirine yakınlaştırır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin