Genital bölge kararmasına çözüm

Genital bölge kararmasına çözüm
Paylaş
 

Genital bölgede kararma nasıl geçer, kararan vajina nasıl beyazlar? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Genital bölge(vajina) kararması kadınların cinsel organları ve üreme bölgeleri ile ilgili yaşadığı birçok sorundan bir tanesidir. Vücudun diğer kısımlarına göre daha koyu renkli bir yapıda olabilen bu bölgede sıklıkla kararmalar baş göstermektedir. Bu kararmaların dış ve iç nedenleri olabilmektedir. Ancak şunu biliyoruz ki genital bölge kararması, kadınlar üzerinde çok ciddi bir psikolojik etki bırakabilmektedir. Çoğu kadın bu kararmalar yüzünden özgüven sorunu yaşamakta ve cinsel birliktelikten uzaklaşarak, kendini kapama ihtiyacı hissetmektedir. Vajina kararması nasıl geçer? Bilmeniz gereken her şeyi sizinle paylaşıyoruz.

 

Genital bölgede kararma neden olur? Vajina kararması neden olur?

Genital bölge kararmasının en önemli nedenlerinden biri renk pigmentleridir. Yoğun östrojen hormonu olan genital bölgede renk kararmalarının oluşması oldukça normal bir durumdur. Kadınlar için oldukça can sıkıcı olan bu konu, aslında bir hastalık değil olağan bir süreçtir. Kadınlarda yaşlanmayayla paralel olarak da genital bölge kararmaları başlar. İlerleyen yaş ile beraber genital bölgede yaşanan değişimler, bu kararmaların seviyesinin artmasına sebep olur. Vajina kararmasının nedenlerinden biri de hormonal değişimlerdir. Kadınlarda sıklıkla yaşanan hormonal değişimler, genital bölge üzerinde bu etkiye neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan doğum kontrol hapları da bu kararmaların sebeplerinden biri olabilmektedir.

Güneşlenmek de genital bölgedeki renk pigmentlerinin bu kısma koyu renkli bir görünüm vermesine neden olabilmektedir. Genital bölgenin sürekli nemli ve ıslak olmasının da bu kararmalar üzerinde bir etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Gebelik de kararmaların bir diğer nedenlerinden sayılır. Gebelik sürecinde değişen hormonlar, genital bölge üzerinde bu tarz olumsuz bir etki doğurabilmekte, bu etki de kalıcı olabilmektedir. Ayrıca genital bölgeye yapılan bazı epilasyon yöntemleri de bu kararmaların nedenlerindendir. Lazer uygulamasının ardından da genital bölgede kalıcı renk kararmaları görülebilmektedir.

Bikini bölgesi kararması nedenleri arasında yanlış iç çamaşırı seçimi, deodorantlar ve jilet kullanımı bulunmaktadır. Yaz aylarında mayo ve bikini giyen kadınların en büyük kabusu vajina kararmasıdır.

 

Genital bölge beyazlatma

Vajina kararmalarını nasıl giderilir? Bacak arası kararması nasıl geçer?

Vajina kararmaları birçok kadının kabusu olsa da bu problemden kurtulmak hayal değil. Üstelik genital kararmaları yok etmek zannedildiği kadar zor bir işlem de gerektirmez. Havasızlık ve yanlış uygulamalar sonucu oluşabilir, ancak bitkisel ve doğal yöntemlerle genital bölgenin rengini açmak mümkündür. Genital bölge kararmasını engellemek için aşağıda yer alan notlara uyun ve önereceğimiz bitkisel vajina beyazlatma yöntemlerinden yararlanın.

Genital bölge kararmalarını yok etmek ve genital bölgenin rengini açmak adına kullanılan yöntemler arasında kozmetik krem ve lazer uygulamaları yer alır.

İç çamaşırı seçerken pamuklu ve hava geçirecek tarzda olmasına özen gösterin. Hava alan iç çamaşırları tere neden olmaz ve genital bölge kararması oluşmaz. Kararma nedenleri arasında bulunan ter, hava akışı sağlamayan iç çamaşırları yüzünden oluşur ve bikini bölgesinin kararmasına neden olur.

Genital bölge için en etkili temizlik yöntemi ağda ya da epilasyon uygulamaktır. Genital bölge temizliğinde tercih edilen kokulu kozmetik ürünler cildin hava almasını engeller ve bu nedenle kararmalara sebep olur. Tüy dökücü kremlerin sıkça kullanılması da vajina kararması yapabilmektedir.

 

Kararan vajina nasıl beyazlar?

Doğal maske 1

1 tatlı kaşığı salatalık suyu

1 tatlı kaşığı limon suyu

Limon ve salatalık suyunu eşit miktarlardada karıştırıp kararmanın olduğu kısma sürün. 10 dakika beklettikten sonra su ile cildinizi temizleyin. 2 günde 1 kere tekrarlayarak genital bölgedeki kararmayı giderebilirsiniz.

Doğal maske 2

1 tatlı kaşığı limon suyu

1 çay kaşığı badem yağı

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı süt tozu

Malzemelerin tamımını belirtilen ölçülerde bir araya getirip karıştırın. Elinizde olan karışımı genital bölgenizde kararma olan bölgelere sürüp 20 dakika bekletin ve sürenin sonunda cildinizi yıkayın. Haftada 2 kere düzenli olarak uygulanırsa kararmaları engelleyecektir.

Doğal maske 3

1 tatlı kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu

1 tatlı kaşığı limon suyu

Yoğurt, zerdeçal tozu ve limon suyunu eşit miktarda bir araya getirip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı genital bölgede kararma oluşan bölgelere sürün ve 10 dakika bekletin. Süre bitince cildinizi temizleyin ve maskeyi 3 günde 1 kere düzenli olarak tekrarlayın.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Koltukaltı kararmasından kurtulun adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin