Giymediğiniz bluzu giyebileceğiniz hale getirin

Bluz el yapımı
Paylaş
 

Bluzumuzu sevmiyorsak hemen dolabın kenarına köşesine atıyoruz. Peki, sevmediğimiz bluzları bambaşka hale getirirsek?

 

Bluzunu sevmediğinizde dolapta yıllarca bekleteceğinize, seveceğiniz hale sokmaya ne dersiniz. İlham verici olacağını düşündüğüm için bu makaleyi sizlerle paylaşıyorum. Dikiş makinesine ihtiyaç duymadan bluz dikimi yöntemini anlatacağım. Peki, güzel bir bluz nasıl yapılır? İlk önce bluzunuzun hoşlanmadığınız kısmı neresi ona karar vermelisiniz.

Bluz el yapımı

Bluzun ilk hali buydu. Dantellerine kanıp bir hevesle aldığım ama eve gelip denediğimde hayal kırıklığına uğradığım bluz. Bir sır vereceğim: Benim gibi balıketli bayanlar bu tip dar yakalarla daha kilolu gözükürler. Bende bu yüzden hiç bir zaman giymedim.

Bluz el yapımı

Bluzun yaka kısmını genişletmek için ilk olarak yakasındaki dantellerden kurtardım. Kumaşa ve dantellere zarar vermemek için dantelleri bluzla birleştiren dikişleri dikkatlice kestim.

Bluz el yapımı

Bluz nasıl kesilir?

Daha sonra boynumu kısa gösteren dar yakadan kurtulmak için V şeklinde bir yaka kestim. Eğer V yaka kesecekseniz ne kadar derin bir dekolte olacağına karar vermek için, bluzunuzu giyerek V’nin en uç noktasını belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz noktayı çizin ya da iğneleyin. Böylece kesmek de daha kolay olacaktır. Eğer düz bir şekilde kesmekte zorlanıyorsanız, bir cetvel yardımıyla sabun kullanarak belirlediğiniz noktaya doğru düz bir çizgi çizebilirsiniz. Bluzu çıkarttıktan sonra iki omuzdan belirlediğiniz noktaya doğru kesin.

Bluz el yapımı

Hem dantelleri sevdiğimden, hem de kestiğim V yaka için dikiş makinesi açmaktan üşendiğim için güzel bir fikrim var. İlk olarak dantellerdeki çiçek motiflerini dikkatlice kestim. Eğer motifleri uygun yerlerden kesmezseniz motifler sökülebilir.

Bluz el yapımı

Daha sonra bluzun yakasındaki ölçüye bağlı kalarak, kesime uygun şekilde çiçek motiflerini birbirine sırayla diktim.

Bluz el yapımı

V yakanın yarısı için diktiğim dantelleri kestiğim kısmın tam üstene gelecek şekilde diktim. Böylece hem dikiş makinesinden kurtuldum, hem çok sevdiğim dantel yakalı bir bluz elde ettim.

Bluz el yapımı

V yakanın kalan kısmı için de dantelleri ölçüsüne göre birbirine diktim ve ardından aynı yöntemle bluzla birleştirdim. Son hali ise bu. Dikiş makinesi kullanmadan, hiç giymediğim bluzumu giyebileceğim hale getirdim. Sizde giymediğiniz, modası geçmiş bluzlarınızı bu yöntemle dikiş makinesine ihtiyaç duymadan giyebileceğiniz hale getirebilirsiniz.

 

Sizin için hazırladığımız Bu detaylar çok hoşunuza gidecek adlı galerimizdeki kıyafetlere göz atabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin