Göz altı torbaları

Göz Altı Torbaları
Paylaş
 

Göz altı torbaları nasıl giderilir, göz altı torbası neden olur, göz altı torbalanması ve göz altı torbası tedavisi nedir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Göz altı torbaları için ne yapmalı diye düşünenler güzelliğin en büyük düşmanı olan bu sorunla karşı karşıya demektir. Özellikle de uykusuz gecelerin ardından karşılaştığımız göz altı torbaları, uykusuz gecelere bağlı olmaksızın birazdan bahsedeceğimiz bir çok nedene bağlı olabilir. Göz altı torbaları eğer genetik değilse yani kısa süreli, yorgunluk ve uykusuzluk gibi nedenlerden meydana geliyorsa, işte size göz altı torbalarını geçirmeye yardımcı ipuçları.

Göz altı torbalarına karşı önereceğimiz ipuçlarını denerken, lütfen gözünüze zarar vermemek için dikkat edin.

 

Göz altı torbaları nasıl giderilir?

Göz altı torbası tedavisine geçmeden önce oluşma sebeplerini öğrenelim.

Göz altı torbası neden olur?

Kalıtım: Genetik nedenlerden dolayı gözaltı torbaları oluşabilir. Aile içinde gözaltı torbaları olan var ise genç iken görülmeyen bu problem 20’li yaşlardan sonra ortaya çıkabilir.

Yaşlanma: Yaşlandıkça göz altlarında bulunan deri incelir ve bu kısımda torbalanmalar oluşur. Gözaltı bölgesinde bulunan derinin vücudumuza oranla daha ince olması dışında göz kapakları da düşerek bu bölgede olan kasların bozulmasına ve gözaltı torbalarının sarkmasına neden olur.

Altta yatan hastalıklar: Alerjik reaksiyonlar, tiroit sorunları, böbrek rahatsızlıkları ve enfeksiyonlar gözaltı torbalarının oluşmasında etkendir.

Uykusuzluk: Uykusuz gecenin sabahında gözlerimizin şiştiğine hepimiz rastlamışızdır. Göz altı torbalarının da şişmesinde büyük etken sağlayan uykusuzluk, uyku bozukluğu olan kişilerde sıklıkla görülen bir problemdir.

Yorgunluk: Yorgun geçen bir günün ertesi günü, kaliteli bir uyku çeksenizde gözleriniz şiş uyanabilirsiniz.

Stres: Stres sonucunda da göz altında bulunan yağ kesecikleri tetiklenir ve fıtıklaşabilir.

Gözleri ovuşturarak kaşımak: Gözaltı bölgesindeki deri oldukça hassastır ve sert şekilde tepki gördüğünde anında geri dönerek şişme gösterir.

Su kaybı: Vücuttaki su kaybı da gözaltı torbalarının şişmesine sebep olur. Gün içerisinde 2 litre su içerek su kaybı yüzünden oluşan şişlikleri önleyebilirsiniz.

Sodyum: Vücudun sodyumu aşırı alması vücudun su tutmasına sebep olur ve bunun sonucunda deride şişlikler ortaya çıkar. Bunlardan en çok etkilenen kısım ise göz altlarımızdır.

 

Göz altı torbaları nasıl geçer?

Çay

Göz altlarında çay bekletmek hemen herkes tarafından bilinen güzel ve işe yarar bir yöntemdir. Yeşil çay ya da siyah çay uygulayabilirsiniz, her ikisi de göz altı torbalarına bitkisel çözüm olacaktır.

Göz altı torbalarına çay uygulamak için 2 tane poşet çayı kaynamış suda 2 dakika kadar bekletin. Daha sonra da soğumaya bırakın. Çaylar soğuduktan sonra göz altlarınıza poşet çayı yerleştirin. 10-15 dakika kadar beklettikten sonra atın.

Salatalık

Salatalık, dinlendirici ve cildi toparlayıcı etkisiyle bilinir. Salatalık cildinize gereksinimi olan nemi kazandırmaktan, göz altı morluklarını gidermeye ve kırışıklıkları azaltmaya kadar pek çok amaçla cilt bakımında kullanılmaktadır. Birçok vitamin içerdiğinden cildinizi besleyip toparlanmasına yardımcı olur. Daha önce sizin için hazırladığımız pratik salatalık pedleri yapımını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Tabağın içine 1 tane salatalığı dilimleyip buzdolabına koyun. 10 dakika kadar dolapta bekletmenizin ardından bir kaç dilim salatalığı göz altlarınıza koyun. 5 dakika sonra koyduğunuz dilimler ısınınca, dolaptan bir kaç dilim daha alıp işlemi tekrarlayın. Aşırı soğuk bir uygulama yapmayın ve toplamda 10-15 dakikadan fazla bu uygulamaya devam etmeyin. Göz çevresi hassas olduğundan beklenmeyen sonuçlara karşı dikkatli olmalısınız.

Soğuk kaşık

Göz altı torbası ve şişliklerine soğuk baskı uygulama bölgedeki toksin ve suyun dağıtılmasına yardımcı olur. Soğuk kaşık uygulaması özellikle sabah uyandığınızda şişmiş göz altlarıyla karşılaştıysanız oldukça yararlı olacaktır.

2 tane kaşığı buz dolabına koyun ve 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra göz altlarınıza kaşığın dışını değdirip 5 dakika kadar bekletiniz. İsterseniz işlemi tekrarlayabilirsiniz fakat 10 dakikadan fazla uygulamanız önerilmez.

Göz altı torbaları için maske

Yumurta akının cildi gerginleştiren ve kırışıklıkları gideren özelliğinden faydalanacağız. Göz altı torbasına uygulayacağımız bu doğal maske ile bölgenin sıkılaşıp şişliğin dağılmasına yardımcı olabiliriz.

Buzdolabından soğuk bir yumurta alın(soğuk olması önemli).  Yumurtanın akını ayırarak bir kabın içerisinde güzelce çırpın. Temiz parmaklar ya da fırça ile göz altlarınıza uygulayın. Gözünüze kaçırmamaya dikkat edip, 10-15 dakika kadar beklettikten sonra yıkayın.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Göz altı morluklarına elveda adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin