Göz çevresi bakımı

Göz çevresi bakımı, göz kırışıklıkları, göz altı kararması, göz altı kızarıklığı
Paylaş
 

Göz çevresi bakımı evde nasıl yapılır? Göz çevresi kararması, göz çevresi kırışıklığı nasıl geçer? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Göz çevresi ve göz altları ile yaşı 25 üstü olan herkesin çeşitli sıkıntıları vardır. Bunun nedeni tabi ki ilerleyen yaşla birlikte zorlaşan hayat şartlarının sunduğu stresli ve sıkıntılı yaşam koşulları. Bununla baş edebilmeyi kim istemez ki? Elbette hem kadınlar hem de erkekler göz altı şişlikleri, göz altı torbaları, göz çevresi kararması, göz çevresi kırışıklığı ve göz altı morlukları ile savaşıyordur. Kozmetik ürünlerin geçici olarak geçirebileceği bu tür problemleri 1 hafta içerisinde evinizde kendi kendinize geçirebilirsiniz.

Yüzün en hassas ve en ince deriye sahip olan kısmı göz çevresi olduğu için, en çok kırışıklık oluşan bölgele de burasıdır.

 

Göz çevresi bakımı

Sağlıklı göz çevresi bakımı için dikkat edilmesi gerekenler

Beslenme: Kusursuz bir güzellik için dengeli beslenme oldukça önemlidir. Göz çevresi bakımı için de bolca A vitamini içeren ıspanak, havuç, maydanoz ve kereviz gibi sebzelerden bol miktarda tüketmeye özen gösterin.

Temizlik: Gözlerin ve göz çevresinin hijyenik bir temizliğe ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz. Özellikle de sık sık göz makyajı yapanlar, temizlemeden uyumayı akıllarından bile geçirmemelidir. Göz temizliği niyetiyle kullanacağınız ürünlerin yağ ve alkol içermemesi gereklidir. Ayrıca göz çevresine çok bastırmamaya ve nazik olmaya özen gösterin. İçten dışa doğru dairesel hareketlerde temizlemek göz sağlığı için en iyisidir.

Nemlendirme: Göz çevrelerinde bulunan deride hiç yağ bezi yoktur. Bu nedenle bu bölgeye gereksinimi olan nemi dışarıdan vermek önemlidir. Göz çevresi nemlendiricisi seçerken kırışıklık ve leke karşıtı, aynı zamanda C ve K vitamini içeren ve en iyi koruma özellikli doğal malzemelerle oluşturulmuş ürünler olmasına özen gösterin.

Ayrıca retinol içeren göz kremi ile göz çevresi bakımına destek olmak mümkündür. Bu sayede A vitamini takviyeli olan göz altı kremi ve göz çevresi kremi pigment üretimini tetikler ve göz çevresi sağlıklı görünür.

Uyku: Gözlerde yorgunluk ifadesini ele veren en belirleyici faktör şüphe yok ki uykusuzluk ya da kötü bir uykudur. Vücudun yeterli derecede uykuyu alamaması durumunda göz ve göz çevresi anında yorgunluk ifadesini yansıtır. Bu durum ise sizin dış görünüşünüz ne kadar iyi olursa olsun, bir bütünlük haline iyi görünmezsiniz.

Uyku ihtiyacı yaş, fiziksel özellikler ve kişisel faktörlere göre farklılık göstermekle birlikte genel hatlarıyla bir tablo oluşturmak mümkündür.

Ergenlik döneminde (genç yetişkinlik dönemi) yani 14-17 yaş aralığında ortalama 8-10 saat uyumak, günlük yaşantının verimli şekildeki devamı olması için gereklidir.

Yetişkinlerde ise yani 24-64 yaş aralığında bulunan bireylerde uyku ihtiyacı 8 saat olarak hesaplanmaktadır.

İleri yaş grubunda olan, yani 65 yaş üstü olan bireylerde ise uyku ihtiyacı daha fazla azalır ve 6 saate kadar iner.

 

Göz çevresi kırışıklığınız çoksa ve kaz ayağı denilen bölgedeki kırışıklık siz güldüğünüzde ciddi anlamda belirginleşiyorsa hemen aktardan alacağınız kayısı çekirdeği yağıyla göz çevresi bakımına başlayın. Nasıl mı? İki elinizdeki yüzük parmaklarınıza ikişer damla kadar kayısı çekirdeği yağı damlatın ve ufak hareketler ile dokunarak yağı problemli bölgenin emmesini sağlayın. Bu işlemi yatmadan iki saat kadar önce temizlenmiş cilde uygulamanız gerektiğini unutmayın. İki saatin ardından hiç bir işlem yapmadan uyuyun. Her sabah görünüşünüzü daha iyi bulacaksınız ve gün geçtikçe göz çevrenizden daha da memnun kalacaksınız.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Cildi yaşlandıran etkenler adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin