Günlük cilt bakımınızı aksatmayın

Günlük cilt bakımınızı aksatmayın
Paylaş
 

Günlük cilt bakımı için neler yapılmalı, doğru cilt bakımı nasıl yapılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Günlük cilt bakımında vücudumuzda bulunan ve dış görünüş için en önemli yer olan cildimiz adına ne yazık ki birçoğumuz gerekli özeni göstermiyoruz. İnsanlar zayıflamak ya da ideal kilolarını korumak için birçok kitap okumalarına ve televizyon programları seyretmelerine, kalp sağlığı için beslenmelerine dikkat etmelerine ve diyet listeleri içinde kaybolmalarına rağmen sıra ciltlerine gelince günlük cilt bakımına yeterli özeli göstermemektedirler. Fakat unutulmamalıdır ki, ne kadar zayıf olursak olalım cildimiz de sağlıklı değilse görüntümüz sağlıklı olmayacaktır.

Cilt bakımını tam olarak yapmak için günlük cilt bakımı düzeni oluşturmak ve bu düzene bağlı kalmak en etkili yöntemlerden biridir. Günümüzde kişisel bakıma zaman ayırmak yoğun iş temposunda çok zor olmaktadır. Fakat her gün doğal cilt bakım ürünleri ile yapacağınız birkaç dakikalık bakım, bir zaman sonra sağlıklı görünen ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Buna ek olarak günlük cilt bakımı sırasında doğal olan ürünler kullanmayı tercih ederseniz, günlük cilt bakımı için fazla paralar harcamanıza gerek kalmayacaktır.

Günlük cilt bakım rutini hazırlamadan önce cilt tipiniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kuru mu, yağlı mı yoksa karma bir cildiniz mi var bunu bir dermatoloji kliniğinde kesin olarak öğrenebilir ya da kendi kendinize belirleyebilirsiniz. Hatta yüzünüzün hangi bölgelerinin daha yağlı veya kuru olduğunu belirleyerek bu bölgeler için uygun günlük cilt bakımı yapabilirsiniz.

Yağlı ciltler için günlük cilt bakımı

Yağlı ciltler yaşlanma sonucu oluşan kırışıklıklarda gecikme gibi bir avantaj sunsa da, sivilce ve siyah nokta oluşumu için daha elverişli bir zemin hazırlamaktadır. Yağlı cilt tipine sahip olanların diğer bir şikâyeti de yüzlerinin aşırı parlamasıdır. Aşağıdaki adımları her gün tekrarlayarak cilt yağlanmasını kontrol altında tutabilir, günlük cilt bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Temizlik

Günlük cilt bakımı için yağlı cilt tipine sahip olanlar günde en az iki kere cildi yıkayarak fazla yağdan arındırılmalıdır. Bunun için en doğru zaman, uyurken cilt yüzeyinde oluşan yağı temizlemek için sabah kaldığınızda ve gün içerisinde dış koşulların cildinizde yarattığı kiri arındırmak için yatmadan öncedir. Günlük cilt bakımında yüzü 2’den fazla yıkamak yağ üretimini artıracağı için, bunu günde 2 kere ile sınırlandırmalısınız. Bu temizlik işlemi esnasında cildi matlaştırıcı özelliği olan cilt ürünleri ile temizleyebilirsiniz. Ya da günlük cilt temizliği doğal olan gülsuyunu tercih edebilirsiniz.

Ölü deri hücrelerinden arınmak

Özellikle de yağlı bir ciltte oluşan sivilce ve siyah noktaları yok etmek için gerekli olan ölü deri hücre temizliğini, herhangi bir güzellik merkezine giderek peeling yaptırmaya gerek olmadan da kendi kendinize gerçekleştirebileceğiniz uygulamalarla yapabilirsiniz.

Bunun için size basit bir tarif verelim. Yulaf ezmesini bir miktar dövüp, biraz yüz kremi ile karıştırarak hafifçe dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 kere yaparak ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz.

Nemlendirici

Günlük cilt bakımının en önemli konularından biri de cildi düzenli şekilde nemlendirmektir. Yağlı bir cildiniz varsa yağsız nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Yüz maskeleri

Ciltteki yağ üretimini dengelemek, ölü deriden arınmak ve doğal bir parlaklık sağlamak için evde kolayca yapabileceğiniz bitkisel ve doğal cilt maskeleri sizin en iyi yardımcınız olacaktır. Ya da daha önce bahsettiğimiz kil maskelerinden yardım alabilirsiniz.

Yağlı cilt tipleri için en fazla tercih edilen cilt maskesi bir çorba kaşığı yoğurt, bal ve limonu karıştırarak uygulayabileceğiniz maskedir. Hazırladığınız bu maskeyi yüzünüze sürdükten 15 dakika sonra bol suyla temizleyin. Bu maskeyi ise haftada bir defa yapabilirsiniz.

Kuru ciltler için günlük cilt bakımı

Kuru ciltler için gerekli bakım düzenli olarak yapılmadığında oldukça sağlıksız ve donuk bir görüntüye yol açabilirler. Ayrıca kuru ciltler için tercih ettiğiniz günlük cilt bakım ürünleri bu kuru ciltler için uygun olmalıdır.

Temizlik

Günlük cilt bakımı için günde bir defa, akşam saatinde yapacağınız temizlik günün kirini cildinizden arındırma adına yeterlidir. Yatmadan önce nemlendirici içerikli bir sabun ile yüzünüzü temizleyebilir ve soğuk su ile durulama yapabilirsiniz.

Ölü deri hücrelerinden arınmak

Yukarıda anlattığımız tarife uyarak ölü deri hücrelerinden kurtulabilirsiniz.

Nemlendirici

Günlük cilt bakımı adına kuru cilt için nemlendirici uygulamak, cildin daha da kurumasını engellemek için oldukça önemlidir. Günde en az 2 defa uygun bir cilt bakım kremi ile yüzünüze hafif masaj uygulayarak kan dolaşımını artırabilirsiniz.

Yüz maskeleri

Doğal olan yüz maskeleri kuru ciltleri yumuşatmak ve nemlendirmek için kullanılabilir.

Bir muzu ezip, bir çorba kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı bal ile karıştırarak yapabileceğiniz maske ile cildinizi doğal olarak nemlendirebilirsiniz. Ya da daha önce bahsettiğimiz kefir maskesinden faydalanabilirsiniz.

Rutin bir günlük cilt bakımı listesi oluşturmak kısa zaman içinde cildinizde gözle görülür bir gelişme sağlayacaktır. Listenizi yaptıktan ve kullanacağınız ürünleri seçtikten sonra önemli olan her zaman bu rutine vakit ayırmak ve bağlı kalmaktır.

Kadın bakış olarak sizin için hazırladığımız Aydınlık ve parlak bir cilt için adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin