Hafıza güçlendirmek için bu besinleri yiyin

Hafıza güçlendirmek için bu besinleri yiyin
Paylaş
 

Hafıza güçlendirmek için ne yapılmalıdır, hafıza güçlendirmek için hangi gıdalar yenmelidir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Psikolojik etkenler, yoğun iş temposu, stres, bazı zamanlarda hafızanın zayıflamasına yol açabiliyor. Güçlü bir hafızaya sahip olmak için günlük diyete ilk olarak yer fıstığı olmak üzere etkili bazı besinlerin eklenmesi gerekiyor.

 

Yer fıstığı hafızayı dinç tutar

Dengeli ve sağlıklı beslenmeyle birçok hastalığın önlenebildiği gibi, beynin de beslenmesi ve gelişmesi sağlanabilir. Günlük 1 avuç yer fıstığı tüketmek, hafıza ve beyin gelişimi için oldukça yararlı olmaktadır. Yer fıstığı, kolin açısından oldukça zengin besinlerdendir. Kolin, beynin iletim servisi olan nörotransmitterleri desteklemektedir. İçeriğindeki omega yağ asitleri ile vücutta iyi yağların depolanmasına yardımcı olan yer fıstığı, aynı zamanda unutkanlığa da iyi gelir.

Kara üzüm problem çözme yeteneğini güçlendirir

Günlük 1 avuç kadar tüketilebilecek kara üzüm, demir sağlayıcı ve kan yapıcı özelliğinin yanında aynı zamanda hafızanın kuvvetlenmesine de yardımcı olur. Kara üzüm, hafızanın açılması için gereken tüm mineralleri sağlar. Amerika’da hafıza zayıflığı yaşayan kişiler üzerinde yapılan bir araştırma, kara üzüm suyu tüketen kişilerin hafıza testlerinde daha başarılı olduğu ortaya koymuştur. Saf siyah üzüm suyu tüketenlerin kısa zamanlı ve sözsüz hafızalarında gelişme olduğu görülmüştür. Üzümün dopamin salgılamasını arttırarak problem çözme yeteneğini güçlendirdiği de bilinmektedir.

2 dilim ananas hafızayı güçlendirir

İçerdiği antioksidan, mineraller, C vitamini, ve özellikle vücuda su dengesi sağlaması yönünden hafızanın canlı tutulabilmesi için mükemmel bir besindir. Ananas gibi bir lif kaynağını, günde 2 dilim kadar tüketebilirsiniz. Hafızayı güçlendiren ananas, özellikle uzun bir ezber öncesi yenilecek süper bir besindir.

Yaban mersini hafızaya doping etkisi yapar

Sağlıklı bir hayat için her gün sebze ve meyve yemek gerekir. Günlük öğünlerin herhangi birinde kırmızı-maviye dönük orman meyveleri yemek, güçlü bir hafızanın kapılarını aralar. Ülkemizde satılan fakat pek bilinmeyen yaban mersinin, beyinde yeni bağlantı yollarını açtığı bilinmektedir. Yaban mersini çok miktarda polifenol içerir, böylece beyin hücrelerine saldıran serbest radikallerle savaşabilir.

1 tane yumurta yeni hücrelerin gelişimini sağlar

Her sabah 1 tane haşlanarak ya da omlet olarak tüketilebilen yumurta, anne sütüne eş değer proteini ile hafızanın kuvvetlenmesi ve beynin gelişmesi için çok önemli bir besindir. Beden için protein kaynağıdır. Özellikle de beyin hücrelerinin gelişimine yardım sağlar. Yumurta, bir B vitamini çeşidi olan kolin içermektedir. Kolin, yeni beyin hücresi üretimine de yarar sağlar. Yumurta içerisinde bulunan amino asitler, hücre fonksiyonu ile etkileşerek nörolojik ve zihinsel bozuklukları engellemek için de nörotransmitter dengesini korur.

Öğünlerinizde balık ve cevize başrol verin

Omega 3-6 yağ asitlerini içeren balık ve ceviz kesinlikle beslenme listesinde yer almalıdır. Ceviz, içerdiği omega 3-6 yağ asitleri ile hafızayı kuvvetlendirecek ve beynin çalışmasını sağlayacak en önemli besinlerden biridir. Günlük 3-4 adet ceviz içi tüketmek, hafıza kaybı ve unutkanlık için birebirdir. Balık tüketmek ise elbette ki mevsime uygun şekilde olmalıdır. Balık tüketmek beynin doğru bir şekilde çalışması için gerekli olan tüm omega 3-6 yağlarının vücuda alınmasına yardımcı olur. Omega yağları açısından çok zengin olan balık haftada en az 2-3 kere tüketilmesi gereken mükemmel bir protein kaynağıdır.

Kadinbakis.com olarak sizin için hazırladığımız Soğan suyu mucizesiyle tanışın adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin