Hamilelik belirtileri nelerdir?

Hamilelik belirtileri nelerdir?
Paylaş
 

Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik nasıl anlaşılır? Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Hamilelik belirtilerinin ortaya çıkmasıyla anne adayının aşırı duygusal bir döneme girmesi an meselesidir. Çünkü her kadın belli bir yaştan sonra hormonlarının etkisiyle de kendisini hazır hissettiğinde anne olmak ister. Annelik arzusu olan kadınlar, hamilelik döneminde tam olarak ne yaşayacaklarını, gebelik belirtilerini bilemedikleri için endişelenir fakat anne ve bebek sahibi olma düşüncesiyle rahatlarlar. Daha önce hamile kalmanın yollarından bahsetmiştik. Mutlu evlilik bir bebek ile taçlandırıldığında her şey daha da güzelleşiverir. Her çift evliliklerinin belirli bir döneminde hem fiziksel olarak, hem duygusal olarak hazır hissettikleri vakit bebek sahibi olmak isterler. Ve bebek sahibi olmak için gereken adımları atarlar.

Hamilelik süreci 40 hafta, yani hemen hemen 280 gün süren uzun bir süreçtir. Bu süreç içinde anne adayının vücudunda bazı değişimler yaşanmaktadır. İlk olarak anne adayının bu hamilelik belirtilerine kendisini hazırlaması gerekmektedir. Hamilelik belirtileri her kadında aynı olacak diye bir kaide yoktur, farklı şekillerde de kendini gösterebilir.

Yapılan çalışmalara göre bazı kadınların hamilelik sürecini sorunsuz ve acısız tamamladıkları gözlemlenmişken, bazı kadınların ise büyük sıkıntılar çekerek hamilelik dönemlerini yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu durum insan bünyesindeki değişikliklerden kaynaklandığı gibi hamilelik belirtileri de değişir. Bazı kadınlar hamileliğin ilk haftasında yaşadıkları hamilelik belirtileri ile durumu fark edebildikleri gibi, bazı kadınlar ise hamileliğin ilerleyen zamanlarına kadar hamilelik belirtilerini yaşamaz ve taşıdıkları bebekten haberdar olmazlar.

Hamilelik belirtileri nelerdir?

Gebelik başlı başına bir hormon değişiminde bulunduğu için halk arasında bilinen en büyük hamilelik belirtisi adet gecikmesidir. Daha çok her ay düzenli adet gören ve şimdiye dek hiçbir aksama yaşamamış olan kadınların bu hamilelik belirtilerini daha net şekilde anlayabilmektedir.Ancak halk arasında dillendirilmiş hamilelik belirtilerinden olan adet gecikmesi her kadında olmamaktadır. Bazı anne adaylarının hamileliklerinde de adet gördükleri gözlemlenmiştir.

Hamilelik belirtileri arasında gebeliğin ilk haftalarında anne rahminde olan büyümeler ile bazı kanamalar meydana gelmektedir. Bu kanamalar açık renkli ve kısa süreli olmakla beraber hamilelik belirtilerindendir ve yerleşme kanaması olarak adlandırılır. Bu kanamalar hamileliğin belirtileri arasında gerçekleşen ilk değişikliktir, fakat bazı kadınlarda ara adet kanaması olduğundan bu durumun hamilelik belirtilerinden olduğu anlaşılmamaktadır.

Adet öncesinde yaşanan sendromlar arasında olan meme hassasiyeti de hamilelik belirtileri içindedir. Hamileliğin ilk aylarında kendisini gösteren bu hamilelik belirtilerini de her anne adayı yaşamaz. Fakat meme ucunda acı ve özellikle memelerde gözle görülür bir şişkinlik hamilelik belirtileri arasında en yoğunudur. Bu hamilelik belirtilerinin asıl nedeni, hamilelik döneminde vücudun süt üretimi için hazırlanması olarak açıklanmaktadır.

Hamilelik belirtilerinden bir diğeri ise, bir çok anne adayının da şikayetçi olduğu bulantı ve kusmadır. Bu hamilelik belirtileri, vücutta meydana gelen önemli değişimler ile anlatılmaktadır. Bu hamilelik belirtileriyle birlikte koku hassasiyeti de yaşandığı için bu şikayetlere çok rastlanır. Hamilelik döneminde anne adaylarının koku duyuları ilginç bir şekilde artmaktadır. Bu hamilelik belirtilerinden koku hassasiyeti keskin kokulu nesne ya da gıdalara karşı kendisini göstermektedir. Bazı gözlemler sonucunda hamilelik belirtilerinden olan koku hassasiyeti yüzünden yemek yapamayan ve hatta dişini bile fırçalayamayan anne adaylarının olduğu görüldü. Uzmanlar ise bulantı ve kusma hamilelik belirtilerinin sadece ilk aylarda olduğunu ve ilerleyen aylarda bu şikayetlerinin sona ereceğini belirtmektedir.

Hamilelik farklı bünyeler üzerinde farklı belirtiler gösterdiği için, bazı anne adaylarının iştahı açılırken bazı anne adaylarının iştahı kesilir. Bu hamilelik belirtileri ile birlikte bazı anne adaylarının bazı gıdalardan tiksindikleri gözlemlenmiştir.

Bunların dışında belirli gıdalara karşı düşkünlük hamilelik belirtileri arasındadır ve aşerme olarak adlandırılır.

Gebelik ile birlikte vücutta artan hormon sayısı bazı kasların çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Bu durumda sindirim sistemi de olumsuz etkilenebilir ve çoğu hamile kadında hamilelik belirtileri olarak kabızlık ortaya çıkar.

Hamilelik belirtileri içerisinde sık sık idrara çıkma durumu da yer almaktadır. Rahmin günden güne büyümesiyle birlikte rahim, aşağısında bulunan mesaneye baskı yapmaya başlar. Bu baskı ile uyarılan mesane hamilelik belirtilerinden olan sık idrara çıkmaya neden olur. İdrar renginde olan değişiklik ise vücutta meydana gelen hormonal değişimlerin sonucunda oluşur.

Rahmin günden güne büyümesiyle birlikte hamilelik belirtilerinden olan karında da şişme ve büyüme de meydana gelmektedir. Bu hamilelik belirtileri daha çok ilerleyen aylarda yaşanmaktadır.

Vücutta oluşan yeni değişimler hormonların etkisi ile birlikte yorgunluk ve halsizlik benzeri hamilelik belirtileri de meydana gelmektedir. Özellikle çalışan kadınların birden bir yorulması, bununla birlikte erken yatmasına rağmen sabah uyanmada zorluk çekmeleri de hamilelik belirtileri arasındadır.

Gebelik döneminde anne adayının vücudunda sıvı ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyaç karşılanmadığı zaman vücut susuz kalacağı için tansiyon düşmesine neden olabilir. Aynı zamanda beslenme ihtiyacının artmasıyla birlikte vücut az beslendiğinde tansiyon düşmesi yaşanabilir ve hamilelik belirtilerinden olan bayılmalar meydana gelebilir.

Rahimde bazı değişiklikler yaşandığı için hamilelik belirtileri arasında yer alan kasık ağrısı da gözlemlenebilir. Bu değişiklikler sonucunda rahimde kasılmalar oluşur, ani hareketler yapan anne adaylarının rahim bağları gerilir ve kasık ağrısı yaşarlar. Bu kasık ağrıları kiminde çok yoğun, kiminde çok hafif olabilmektedir.

Hormonları oluşan değişiklik sadece fiziksel değil, aynı zamanda ruhsal değişikliklere neden olur. Kadınlarda meydana gelen ansız duygu ve ruh hali değişiklikleri, ağlama ve gülme krizleri aynı zamanda durumlara karşı çok fazla hassasiyet hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca yapılan bazı araştırmalar sonucunda anne adaylarının hamile olduklarını anladıkları gözlemenmiştir.

Anne olmak için, bebek özlemiyle kavrulan kadınların bu hamilelik belirtilerini göz önünde bulundurarak kendilerini anlamaları sonucunda doktora giderek kesin çözüme ulaştıran kan testinin yapılması gerekmektedir.

Fakat bazı durumlarda anne olmak için çabalayan kadınların psikolojik olarak bu hamilelik belirtilerini yaşadıkları ve sonucunda hayal kırıklığına uğradıkları da görülmüştür. Bu yüzden kesin sonuç için doktorunuza başvurun.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin