Hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki
Paylaş
 

Hamilelikte cinsel ilişki ne zamana kadar sürebilir, hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Hamilelikte cinsel ilişki, bir kadının hiç süphesiz ruhsal ve fiziksel olarak en önemli farklılıkları yaşadığı dönemde en merak edilen konuların başında gelir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç, anne adaylarının gebelik süresinde yaşadığı cinsel istek veya isteksizlik ve hormonal değişimlere dikkat çekerek “Gebelik süresince kadınlık hormonları oldukça artar. Normal şekilde devam eden risk olmayan, tek bebek gebeliklerinde hamilelikte cinsel ilişki sıklığı fark etmeksizin, cinsel ilişkinin son zamana dek yaşanılmasında bir sorun yoktur”dedi.

 

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar yaşanabilir?

Risksiz hamilelikte cinsellik son zamana kadar yaşanabilir

Hamilelikte cinsel ilişki konusunda pek çok kadın gebelik süresince cinsel isteğinin arttığını ya da cinsel ilişki esnasında farklı duygular hissettiklerini söyler. Anne adaylarındaki bu değişikliği değerlendiren Op. Dr. Cüneyt Genç gebelik süresince progesteron ve estorojen denilen kadınlık hormonlarının oldukça arttığını söyledi ve şunları ekledi: “Normal şekilde devam eden tek gebeliklerde, yani risksiz veya az riskli olarak tanımlanan gebeliklerde amnion suyu gelene dek, hatta doğum sancıları başlayana dek cinsel ilişki yaşanabilir. Birleşme esnasında bebeğinize zarar vermezsiniz. Vajina bitişinde bulunan rahim ağz (ıserviks) hemen hemen 3-4 cm uzunluğunda kas içeren bir yapıdır ve cinsel ilişkide penisin bebeğe ulaşması mümkün değildir. Rahim ağzı doğuma yaklaşan aylarda kısalır, fakat genelde son aya dek yeterli uzunluktadır. İkinci veya üçüncü doğumu olan kadınlarda rahim ağzının ilk doğuma oranla erken genişleyebildiğini de unutmamak gerekir. Yine de rahim ağzı açılmış olsa da koryon ve amnion diye tanımlanan 2 katlı zar bebeğinizi korur. Bazı doktorlar gebeliğin son 1 ayında hamilelikte cinsel ilişkiyi yasaklar. Bunun nedeni cinsel ilişkideyken anne adayı hissetmeden amnion suyunun biraz da olsa gelme, bebeğin enfeksiyon kapma olasılığıdır. Bu durum göz önünde bulundurularak, gebeliğin son 3 haftası, özellikle de şüpheli sıvı akıntısı olan hamilelerde cinsel ilişkinin yasaklanması gerekebilir.”

Erkeklerin babalığa henüz hazır olmaması cinsel isteksizliğe neden olabilir

Gebelik döneminin baba adaylarını da etkilediğini söyleyen Dr.Genç: “Gebelik hormonları teni daha pürüzsüz yani yumuşak-sıcak ve saçı da daha parlak halde getirir. Fakat cinsel istek hali tıpkı kadınlarda olduğu kadar her erkek için de aynı değildir. Erkeklerin, cinsel ilişki isteği gebeliğin bazı dönemlerinde azalması mümkündür. Bunun ön büyük sebebi, erkeğin babalık fikri için kendini hazır hissetmemesi ve stres yaşamasıdır. Anne adayının heyecanı, endişeli durumu, bulantısının olması, depresif hali ve nefes problemi yaşaması gibi durumlar da baba adaylarında hamilelikte cinsel ilişkiyi ikinci plana atabilir. Kimi erkeklerdeki isteksizlik ise hamilelikte cinsel ilişki esnasında bebeğe zarar verme korkusundan kaynaklanır. Baba adaylarında bu yönde bir korku var ise hamileliği gözeten doktor ile konuşması korku ve endişelerinin yok olmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız ilginizi çekebilecek diğer makaleler;

Normal doğum mu, sezeryan mı?

Modern erkek bebek isimleri

Hamilelikte saç bakımı

İyi bir anne olmanın kuralları

Emzik kullanımıyla ilgili bilinmesi gerekenler

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin