Hamilelikte saç bakımı

Hamilelikte saç bakımı
Paylaş
 

Hamilelikte saç bakımı nasıl olmalıdır? Hamilelikte saç boyatmak zararlı mıdır? Hamilelikte saç kesilir mi? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Hamilelikte saç, normal zamanlarda önemsendiğinden daha fazla önemsenmelidir. Çünkü hamilelik döneminde kadınların normal beslenme düzeninde karşılanan vitamin, mineral ve kalsiyumların bir bölümü bebeğin beslenmesine harcanmaktadır. Hamilelikte saç dökülmesinin sebebi budur. Kadınların ruhsal, fiziksel ve duygusal olarak en zorlayıcı, yoran ve yıpratan dönemleri olan gebelikte saç, cilt ve diş bakımı çok önemlidir. Dışarıdan alınan besinlerin bir bölümü bebeğe gideceği için hamilelikte saçlar dökülür, matlaşır, dişler sararır ve cilt çatlakları oluşur. Özellikle, hamilelikte saç bakımına dikkat edilmezse geri dönüşü zor olan problemler yaşanabilir.

Hamilelikte cilt daha fazla kuruduğu için saç derisinde de kuruluk oluşur. Yapılması gereken en önemli şey ise günlük su ve sıvı besin alımını arttırmak ve cildin kurumasına engel olmaktır. Saçı her gün şampuanla yıkamak yerine 2 günde bir şampuan kullanılmalıdır. Aralarda ise sadece su ile yıkanabilir. Ayrıca özellikte hamilelikte sık sık fön çektirmekten, maşa ve düzleştiricilerden uzak kalınması gerekir.

 Hamileyken saç boyatmak

Yapılan araştırmalara göre emzirme döneminde ve hamilelikte saç boyası kullanmak bebek üzerinde herhangi bir sakatlığa neden olduğuna dair somut bir delil bulunmamaktadır. Ancak tedbiri elden bırakmamak için hamilelikte saç boyatılır mı, gebelikte saç boyamanın ne gibi bir sakıncası var? diye soran düşünceli hamiş annelerimiz bebek doğana kadar saçlarını boyatmayabilir.

Saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasal maddelerin bir bölümü hamileyken oldukça zararlıdır. Hamilelikte saç boyanır mı diye merak edip yine de saç boyamaya karar verirseniz bu işlemi hamileliğin ilk 3 ayında yapmayın. Hamilelikte saç boyatmak isteyen hamişler gebeliğin 4. ayından sonra organik, doğal ve kimyasal madde içermeyen bitkisel boyaları tercih edebilirsiniz.

 Normal zamanlarda ve hamilelikte saç boyatma işleminin uzmanlar açısından tehlikeli görülmesinin nedeni, kimyasal madde içeren saç boyasının bir bölümünün saç dibindeki deri yoluyla kana karışmasıdır. Hamilelikte saç boyatma zararlı mı? Gebelikte saç boyatmak bebeğe zarar verir mi? Gibi sorulara uzmanların net cevabı: Hamilelikte saçların boyatılmamasının en sağlıklı olduğudur.

Hamilelikte saç boyatmak isteyenlere tavsiyeler:

1) İlla saç boyatmak istiyorsanız gebeliğin 4. ayından sonra boyatın.

2) Boyama işleminin yapıldığı ortamın hava almasına dikkat edin.

3) Kimyasal madde içermeyen, doğal bitkisel boyalar kullanın.

4) Saç boyama işleminden sonra saç dibini iyice temizleyin.

5) Saç boyasını kaş ve kirpiklerinize sürmekten kaçının.

6) İçinde amonyak olan boyaları kullanmayın.

7) Ya da tüm bunlar yerine kına ile saçlarınızı boyayın.

 Hamilelikte saç kestirme

Gebelikte saç kestirmek, hem dinen hem de bilimsel olarak bir sakınca arz etmemektedir.

 Hamilelikte zeytinyağlı saç maskesi

Özellikle hamilelikte saç ve saç derisinin beslenmesi için zeytinyağlı maskeler yararlı olmaktadır. Bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir adet bıldırcın yumurtasını karıştırıp saç derisine uyguladıktan sonra yarım saat beklendiğinde saç derisi nemlenecektir. Bu maskeyi haftada bir düzenli bir şekilde uygulanırsa saçın ihtiyacı olan bakımı sağlanmış olur.

 Hamilelikte sirke ve sarımsak kürü

Hamilelikte saç dökülmesini önlemek adına iki haftada bir saç dibine sirke ve sarımsak kürü uygulanmalıdır. 5 diş sarımsak iyice ezilip, 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırılır. Yapılan kür saç dibine masaj yaparak uygulanır.

 

Sizin için hazırladığımız İyi bir anne olmanın kuralları adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin