İğneli epilasyon hakkında bilinmesi gerekenler

İğneli epilasyon hakkında bilinmesi gerekenler
Paylaş
 

İğneli epilasyon nedir ve iğneli epilasyon zararları nelerdir? İğneli epilasyon nasıl yapılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Epilasyon, vücutta bulunan tüylerin farklı yöntemlerle alınmasının genel adıdır. Birden fazla yöntem bulunmakta olup, modern teknoloji ürünlerinden faydalanılarak süreçler daha etkili ve basit hale getirilmektedir. Günümüzde klasik epilasyona ek olarak, iğneli epilasyon ve lazer epilasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Diğer yöntemlere göre daha faydalı olan bu iki yöntemin amacı, kıl köklerinin tümüyle ortadan kaldırılmasıdır. Bu makalemizde iğneli epilasyon yönteminden bahsedecek, iğneli epilasyon fiyatları, iğneli epilasyon zararları  gibi çok fazla sorulan sorulara cevaplar verecek ve iğneli epilasyon yaptıranlar bu yöntem ile ilgili neler söylemiş inceleyeceğiz.  Ek olarak yöntemin içeriğine yönelik, iğneli epilasyon sonrası sürecinde neler yapılır ve iğneli epilasyon kaç seans sürer gibi soruların da cevaplarını arayacağız.

 

İğneli epilasyon nedir?

Bu uygulama, mikroskobik ince bir iğne ile kıl folikülüne girilip kıl kökünün elektrikle yakılması ve tümüyle öldürülmesi ardından kılın cımbız ile çekilmesi uygulamasıdır. Lokal anestezi ile yapılması gerekir. Yani yüzlerce kıl kökünün yakılması ve çekilmesi durumu, uygulama anında bir miktar acılı olabilmektedir. Ayrıca uygulama sonrası birkaç gün boyunca acı dindirici kremler de kullanılması gerekebilir. Yani her kıl kökünde küçük bir lezyon meydana gelecek, tedavi sürecinde destek tedavisi gerekecektir.

İğneli epilasyon nasıl yapılır?

İğneli epilasyon yapımı oldukça kolaydır. Hekimin ilk olarak tüy yoğunluğu için inceleme yapması ve operasyon rotasını çizmesi gerekmektedir. Bu yoğunluğa bağlı olarak birkaç seans uzama olabilir. Örneğin erkek bireylerde tek seferde bütün vücudun uygulamaya tabi tutulması söz konusu olamaz. Birkaç parça halinde seanslara bölerek, örneğin önce üst beden, daha sonra alt beden olacak şekilde birinci uygulama yapılıp, birkaç ay ardından yok olmayan kökler için ikinci bir uygulama gerekebilir. Bazı bireylerde kıl kökleri çok daha güçlüdür. Bu durumda ise ikiden de fazla seans gerekebilir. Bu yüzden iğneli epilasyon kaç seans sürer sorusunun cevabının kişiden kişiye değişeceğinin altını çizmekte yarar vardır.

Belirlenen operasyon bölgesine lokal anestezi uygulanmasının ardından, mikroskobik bir iğne yardımıyla kıl köküne girilip, elektrik verilir. Düşük bir voltaja sahip olan bu sinyalin hiç bir zararı yoktur. Fakat folükülde var olan kıl köklerinin beslenmesini sağlayan yağları tamamen yaktığı için faydalı olmaktadır. Elektrik verilen kıl kökü etkisiz hale gelerek deriyi bırakır ve cımbızla rahatlıkla çekilir.

Ayrı ayrı her kıl köküne bu işlem yapılır. Tahmin edebileceğiniz gibi operasyonu yapan kişi için çok zahmetli bir iş olan bu uygulama, sonucu ile oldukça tatmin edicidir. Zira etkisi bir seansta %90’a kadar çıkabilmektedir ve başka yöntemlere nazaran daha zararsızdır.

İğneli epilasyon zararları nelerdir?

Birçoğumuz iğneli epilasyon zararları hakkında bilgilere ulaşmak isteriz. Bu noktada şunları belirtebiliriz: İğneli epilasyonun herhangi bir kimyasal ya da radyoaktif etkisi bulunmamaktadır. Kullanılan ürünler kimyasal anesteziklerle ve süreç ardından kullanılan kremlerle sınırlıdır. Zaten diğer epilasyon yöntemleri için de daha etkili bir sonuç istiyorsanız lokal anestezi gereksinimi duyabilirsiniz. Lazer epilasyona kıyasla herhangi bir yan etkisi olmadığını belirtmek mümkündür. Sadece, uygulanan bölgede hafif lezyonlar(ufak tefek yaralar) meydana gelir, bu lezyonlar ise 4-6 ay içerisinde tümüyle ortadan kalkar ve pürüzsüz bir ten ortaya çıkar. Bir seferliğe katlanılacak bir durum olmasından dolayı katlanılabilecek bir unsur olarak değerlendirmek gerekir.

İğneli epilasyon fiyatları nedir?

Elbette ki iğneli epilasyon fiyatları de karar verme sürecinizi uzatabilir. Maalesef ki bu epilasyon yöntemi ucuz değildir. Fakat etkisi nedeniyle tercih edilmesi doğru olan bir yöntem olabilir. Zira iğneli epilasyon yaptıranlar yöntemin yararları ile ilgili %100’e yakın olarak olumlu yorum yapmış, iğneli epilasyon sonrası süreci hakkında bile olumsuz yorumlar çok az görülmektedir.

İğneli epilasyon, kimlere ve hangi bölgeler yapılmaz?

İğneli epilasyon, hamilelere, kalp pili taşıyanlara, epilepsi hastalarına, açık yarası bulunan kişilere ve ameliyat geçirmiş kişilere ameliyat sonrası ilk 3 ay yapılmamalıdır. Ayrıca adet döneminde ve adet dönemini öncesi 2-3 gün içerisinde yapılmamalıdır. Çünkü bu süre zarfında cilt fazla duyarlıdır ve acı hassasiyeti yüksektir. Göğüs çevresine, göbeğe ve kaşa iğneli epilasyon yapılmamalıdır. Bunlar vücudun en hassas yerleridir. Bu bölgelere uygulanırsa kalıcı kızarıklık ve lekelenmelere oluşabilir.

Kadın bakış olarak hazırladığımız  Rus kadınlarının istenmeyen tüy sırrı adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin