İştah kesen yiyecekler

İştah kesen yiyecekler
Paylaş
 

İştah kesen yiyecekler tok tutan yiyecekler, iştah kesici şeyler, iştah kesen bitkiler, iştah kesen içecekler, iştah kesen bitki çayları, iştah kapatmanın yolları yani iştah kesmenin yolları nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

İştah kesen yiyecekler ile fiziksel görünüşümüzü iyileştirmek amaçlı yaptığımız diyetler, sadece dış görünüş açısından değil esas olarak fazla kiloların sağlığımız üzerinde yarattığı olumsuz yönlerinden korunmak için önemlidir.

Sağlıklı bir diyet ve kaybedilen kiloların kalıcı olması için kendinizi açlığa zorlamanız doğru değil. Her gün tüketilmesi gereken vitamin, protein, mineral, yağ ve karbonhidratların doğru besinlerden alınması uzun süreli olarak kalıcı kilo vermenize yardımcı olur.

Yapacağınız diyeti bulduktan sonra iştah kesen yiyecekler, özellikle de ilk haftalarda diyete bağlı kalabilmeniz için size destek olabilir.

İştah kesen yiyecekler

Elma: Birçok beslenme uzmanı elma yemenin faydalarından bahsediyor. Elmanın iştahı kesmesindeki etkisi ise lif ve “pektin” adındaki madde açısından zengin olmasından kaynaklanıyor.

Besin lifi ve pektin içerikli elma, öğünler arasında yendiğinde tokluk hissini uzattığı ve bir sonraki öğüne kadar midenin kazınmasını önlediği için iştah kesen yiyecekler arasındadır.

Elma ayrıca kandaki glikozu dengelediği için fiziksel aktiviteler esnasında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlayabilir.

Salatalar: Yerli ve yabancı diyet uzmanlarının oluşturduğu diyet listelerinde, özellikle yeşil yapraklı iştah kesen bitkilere oldukça fazla yer verildiğini fark etmişsinizdir.

Yeşil yapraklı sebzeler de aynı elma gibi bol oranda besin lifi içerdiğinden ve çok az kalori alarak uzun süre tok kalmanızı sağladığından iştah kesen yiyecekler arasındadır.

Çeşitli sebzelerden yapacağınız büyük bir salata(yağsız) ortalama 200-250 kaloridir ve iştahınızı bastırmak için mineral ve vitamin bakımından oldukça iyi bir seçenektir.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi yavaş sindirilen bir karbonhidrat olduğu için uzun süren tokluk hissi sağlayıp iştah kesen yiyeceklerdendir.

Glisemik endeksi çok düşüktür fakat besin değeri düşük değildir. Mideniz kazındığında bir kase yulaf ezmesi tüketmek diğer öğüne kadar sizi tok tutacaktır.

Yeşil çay: Çok acıktıysanız ve bir sonraki öğüne kadar baya zaman varsa bir bardak yeşil çay için, çünkü yeşil çay iştah kesen içeceklerdendir. İştah kesen bitki çaylarından olan yeşil çay, acıkmanıza neden olan hormonların salınımını azaltarak tokluk hissi sağlar.

Acı biber: Acı biberin iştah kesici şeyler olarak direk bir etkisi yoktur fakat acı biberli yiyecekler, yemek esnasında daha az yemenizi ve daha fazla su içmenizi sağlayabilir. Bu sayede masadan daha az kalori alarak ve su sayesinde tok hissederek kalkabilirsiniz.

Protein: Proteinler, karbonhidratların vücutta işlenmesini yavaşlatarak tokluk hissini uzatır. Balık, tavuk, deniz ürünleri ve yumurta gibi iyi protein kaynakları iştahın daha uzun süre kapalı kalmasını sağlayan iştah kesen yiyeceklerdendir.

Yağ: Diyet sırasında yağ tüketmek her ne kadar uygun olmasa da belirli bir miktar yağ vücut için gereklidir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu, yağın hangi kaynaklardan alınacağıdır. Öğünler arasında hem tok tutacak, hem de sağlıklı bir yağ kaynağı olacak bir avuç ceviz, fındık, ay çekirdeği, 4-5 zeytin yiyebilirsiniz.

İştah kesmenin yolları (Diğer)

Sık öğünler: Yemekleri ağır öğünler değil, küçük öğünler şeklinde sıkça yemeniz yemek aralarında oluşan iştah artmasını engelleyecektir.

3 ana öğünü 6 yarım öğüne bölüp yiyebilirsiniz. Bu öğünlerde yağlı şeyler yerine elma ve salata gibi hem sağlıklı, hem düşük kalorili, hem de iştah kesen yiyecekler tüketmek kalori alımını kontrol altına almanızı sağlayacaktır.

Uyku: Uykunuzu yeterli olarak almazsanız gün içerisinde enerjinizin azaldığı anlarda iştahınız artabilir. Uyku kalori dışında enerji alabileceğiniz diğer bir yöntem olduğundan her gün önerildiği kadar uyuyun.

Su: Vücudun susuz olması genelde açlık hissi ile karıştırılır. Sadece su içerek iştahınızı bastırabilecekken kendinizi çok aç hissedebilirsiniz.

Bir şeyler atıştırmaya başlamadan evvel büyük bir bardak su içip 20 dakika kadar bekleyin. Eğer açlık hissi susuzluk nedeniyle oluştuysa bu süre zarfında iştahınız kesilecektir.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Zayıflatan diyet salata tarifleri adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin