Kansere iyi gelen bitkiler

Kansere iyi gelen bitkiler
Paylaş
 

Kansere iyi gelen bitkiler, kansere iyi gelen 34 yiyecek, kansere iyi gelen gıdalar hangileridir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kansere iyi gelen bitkiler tüketerek kansere karşı önlemler alabilir, kanserle savaşabilir, hatta kanser hücrelerini alt edebilirsiniz. Mücadeleyi asla bırakmadan kansere çare olan bitkiler tüketin. Ama en önemlisi de moralinizi yüksek tutun. Yapılan bazı araştırmalara göre mutluluk hormonu serotinin ürettiği granülosit, kanser hücrelerini öldürüyor! İşte kansere bitkisel çözüm!

 

Kansere iyi gelen şifalı bitkiler

Kırmızıturp: Kansere iyi gelen bitkiler arasındadır. Akciğer kanseri olasılığını azaltır, meme kanserinden korur. Bolca turp salatası tüketin.

Kırmızıbiber: Zengin bir C vitamini deposudur. C vitamini ise kanser hücrelerinin büyümesini önler ve bağışıklık sistemini toksik maddelerden korur.

Brokoli: C vitamini, kalsiyum, betakaroten ve lif bakımından çok zengindir. Kansere engel koruyucu maddeler içerdiğinden kansere iyi gelen bitkiler arasındadır. Özellikle de bağırsak, mesane ve meme kanserinden korur. Brokolinin çoğu maddesini ancak çiğ yendiğinde etkilidir. Fakat haftada 2’den çok çiğ brokoli tüketmemelisiniz, çünkü tiroit yetmezliği gelişebilir.

Domates: Özellikle de hafif pişmiş şekilde tüketilmesi, prostat rahatsızlığından %40 oranında korur. Kansere iyi gelen bitkilerden olan domatesin içerisindeki likopen kolon, akciğer, meme kanserini de önler.

Sarımsak: Selenyum, triptopan gibi kanser hücreleriyle savaşan maddeler içerir. Kanserin yayılmasını engeller. Hem kanser olmaktan korur, hem de kanser tedavisi için kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre sarımsak yemek borusu, mide, bağırsak, prostat, meme ve cilt kanserlerinde tümörlerin oluşmasını ve büyümesini önlüyor. Günlük olarak 2-3 diş çiğ sarımsak tüketilmelidir.

Havuç: Günlük olarak 2 bardak havuç suyu tüketmek, prostat kanserine karşı %20 koruma sağlıyor. Havucun içerisinde betakaroten diye adlandırılan çok yararlı bir madde vardır. Betakarotenin ağız, mide ve yemek borusu kanserinden de koruyucu etkisi vardır.

Ispanak: Kansere iyi gelen bitkiler arasındadır. Kansere, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına karşı çok yararlı bir sebzedir.

Lahana: Rahim ve meme kanserine etkilidir. Vücutta biriken zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Kanserli hücrelerin ise çoğalmasını engelleyen karoten maddesini barındırır. Kanda bulunan şeker miktarını azaltır.

Soğan: Soğan bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği sülfür ve allicin ile bağırsak ve mide kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Kuru baklagil: Haftada 2 defa kuru baklagil tüketmek oldukça önemlidir. Mercimek, kuru fasulye nohut iyi bir protein ve lif kaynaklarıdır. Kansere iyi gelen bitkiler kuru baklagiller, kanserin yayılmasını engelleyen antikanser maddeler barındırırlar. Vücuda zararlı olan maddelerle savaşır, kan dolaşımına yarar sağlarlar.

Pirinç: B ve E vitaminleri bakımından zengindir. Kolesterolü düşürücü, kalp krizi riskini azaltıcı etkisinin yanında bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi de vardır.

Ay çekirdeği: Çinko ve selenyum bakımından zengindir. Çinko vücuda C vitamininin alınmasını sağlar ve şifa etkisini arttırır.

Ceviz: Omega-3 yağ asitleri barındırdığı için kanserden korur. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına da yararlıdır. Kansere iyi gelen bitkilerden olan ceviz Ellagic denilen bir tür asit içerir. Bu asit kanser hücrelerinin kendilerini öldürmeleri anlamına gelen apoptosis dönemini başlatır. Günlük 1 avuç ceviz tüketin.

Fındık: Her gün tüketilen bir avuç fındık, kansere ve kırışıklıklara karşı oldukça koruyucudur. Kalp krizine karşı da koruyucu olan E vitamini bakımından zengin bir besindir. İçeriğinde doymuş yağlar vardır, yani sağlığa zararı yoktur. Kötü kolesterol seviyesini düşürüp, iyi kolesterolü artırarak kalp hastalıklarını engeller. Kanserin ve kalp hastalıklarının engellenmesinde önemli yeri olan E vitaminini bol miktarda içerir. Günlük bir avuç tüketilmesi çok faydalıdır.

Kabak çekirdeği: E vitamini bakımından zengindir. Kanser hücrelerini önler ve bağışıklık sistemini zehirli maddelerden korur.

Çörek otu: Bağışıklık sitemini güçlendirmek için günlük 1 çorba kaşığı çörek otu tüketin. Kansere iyi gelen bitkilerden olan çörek otu vücutta tümör ve mikropla mücadele eden “natural killer” hücrelerinin sayılarının çoğalmasını sağlar. Yararlı etkisini gösterebilmesi için, çörek otu öğütülüp toz şeklinde tüketilmelidir.

Keten tohumu: Bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı korur. Özellikle de bağırsak kanserine karşı koruma sağlar. Keten tohumu da öğütülerek tüketilmelidir.

Kimyon: Kimyon, turunçgillerin kabuğu ve dereotu tohumu çok faydalıdır. Kansere iyi gelen bitkiler arasındaki kimyon, limonen denen kanser savaşçısı bir madde içerir.

Zerdeçal: Köriye koyu sarı rengini ve tadını verir. Kansere iyi gelen besinler içinde en güçlüsüdür. Akciğer, karaciğer, kolon, meme, mide, beyin, yumurtalık, lösemi gibi birçok kanserde tümörlü hücrelerin büyümesini önlediği belirlenmiştir. Kanserin dağılmasını önleyerek, kanser hücrelerinin ölmesini sağlar.

Zeytinyağı: Kanda bulunan kolesterol seviyesini dengede tutar. Antioksidan özelliğindeki E vitamini bakımından da zengindir. Bu nedenle kanser, kalp krizi, felç ve erken yaşlanmaya karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Yeşil çay: Kansere iyi gelen bitkiler için günlük olarak yeşil çay içilmelidir. Günde iki bardak yeşil çay tüketiminden sonra, kana giren kanser savaşçısı maddeler, kılcal damarlarla vücutta her hücreye taşınarak tümörlü hücrelerin ilerlemesini engeller.

Yoğurt: Günlük olarak yarım kilo yoğurt yemek çok önemlidir. Evde hazırlanan probiyotik yoğurdun içerisindeki bakteriler vücudun en iyi dostu, kanserin ise en büyük düşmanıdır. Ayrıca yoğurt uzun yaşamanın sırrıdır. Özellikle akciğer,  kolon, mide ve meme kanserlerine karşı koruyucudur. Kadınlarda memedeki fibrokistleri de azaltır. Bu sebeple herkesin günde yarım kilo yoğurt yemesi gerekir.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Kanser için kür tarifi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin