Kirli havayı temizleyen bitkiler

Kirli havayı temizleyen bitkiler
Paylaş
 

Kirli havayı temizleyen bitkiler nelerdir? Kirli hava nasıl temizlenir? Makalemizi okuyun.

 

Kirli havayı temizleyen bitkiler NASA’nın araştırmalarıyla doğrulandı. Birtakım hastalıklara neden olan faktör evlerde dönüp duran kirli havadır. Bunun nedeni ise formaldehit gibi toksik kimyasallara neden olan tuğla ve beton arasında yaşıyor olmak. Bu tarz ortamlarda çeşitli bakteri, toz, küf ve karbondioksit vazifelerini yerine getirerek bizi zehirlemek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Amerikan Uzay ve Havacılık Daire NASA, evdeki kirli havayı temizlemek için bir çalışma yaptı. Bu çalışmada kirli havanın temizlenmesi için kullanılan bitkiler aşağıdadır.

 

Kirli havayı temizleyen bitkiler

Kasımpatı

Evde kirli havaya neden olan amonyak, benzen, formaldehit ve ksilen gibi toksik maddeleri yok eder. Kirli havayı temizleyen bu bitki hem güzel, hem ekonomik, hem de ev içinde ve dışında da kullanılabilen mükemmel bir bitkidir.

Kurdele Çiçeği

Bu bitki, sulamak için zaman bulamayanlar için harika bir bitkidir. Çünkü bakması oldukça basit ve zahmetsizdir. Evdeki kirli havayı temizleyen bu bitki büyük olasılıkla komşularınızda da vardır. Küçük bir sap ektiğinizde ortama uyum sağlayarak kök salıcaktır. Aynı zamanda kirli havayı temizlemek için harika bir bitkidir, çünkü ortama yayılan tüm kimyasalları kendine çekerek emer.

Aloe Vera

Kirli havayı temizleyen bu bitkinin diğer ismi her koşul bitkisi olmaya uygundur. Çünkü her türlü yarayı iyileştirirken aynı zamanda kirli havayı temizleyen bir bitkidir. Tek bir Aloe Vera bitkisiyle tüm evin havasını temizleyebilirsiniz. Kirli havayı temizleyen bu bitki özellikle formaldehit maddesini yok eder.

Madagaskar Dragon Ağacı

Kirli havayı temizleyen bu bitkinin 40-50 çeşidi olduğu için dileğiniz çeşidini edinebilirsiniz. Bu bitki ortam havasındaki benzen, trikloretilen ve ksilenden kurtarıcı inanılmaz bir etkiye sahiptir. Fakat bunun yanında kedi ya da köpek sahipleri evlerinde bulundurmasın çünkü evdeki kirli havayı temizlerken bu tip canlılar için zehirli olabilir.

Fikus Ağacı

Fikus dünyada en çok tercih edilen ağaçtır. Kirli havayı temizleyen bu bitki, eğer büyürken bir saksıya dikilirse çok daha büyük boyutlara ulaşabiliyor. Ortalama boyutları 60-120 cm kadardır. Ayrıca ilkbahar-yaz mevsimlerinde dışarıda da bulundurulabilir.

Barış Çiçeği

Evdeki kirli havayı temizleyen bu bitki ne kadar kırılgan ve güzel görünse de yaşamına son vermek oldukça zordur. Genelde yazın çiçek açıp, gölgeyi ve nemli toprağı severler. Kirli hava kovucu barış çiçeği ortamdaki amonyak, benzen, formaldehit ve trikloretileni yok eder.

Aşk Merdiveni Bitkisi

Kirli havayı temizleyen aşk merdiveni bitkisi nemli ortamları severek, ışığı yansıtır. Bu nedenle kirli hava düşmanı bu küçük dostunuzu banyoya koyabilirsiniz. Bu bitki havadaki ksileni temizleme konusunda oldukça iyidir.

Yılan Bitkisi

Kirli havayı temizleyen bu bitkiyi genelde ofis ya da restoranlarda görebilirsiniz. Nedeni ise neredeyse hiç masrafının olmamasıdır. Ayda bir sulanması yeterlidir. Kuru havayı ve hafif güneş ışığına bayılır. Kirli havayı temizleyen bu bitki benzen, formaldehit ve trikloretileni yok eder.

Bambu Palmiyesi

Kirli havayı temizleyen bitkilerden olan bambu palmiyesi iyi bir iş çıkarır. Güneş ışığının altına, yani pencere kenarlarına koyulursa iyi olur. Bu bitki 3 metreye kadar büyüyerek bol oksijen sağlar. Mükemmel görünmesinin yanı sıra kirli havayı temizleyen bu bitki benzen, formaldehit ve trikloretileni absorbe eder.

Bir önceki yazımız olan Renklerin dilinden kendinizi öğrenin adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin