Kış aylarında saç bakımını unutmayın

Kış aylarında saç bakımını unutmayın
Paylaş
 

Kış aylarında saç bakımı nedir, kışın saç bakımı nasıl yapılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kış aylarında saç bakımı hava koşullarının, çevre şartlarının değişmesi ve saçları yıpratacak seviyede olması nedeniyle gereklidir. Yaz mevsiminde güneş, deniz, havuz ve sık yıkama gibi nedenlerle saçlar yıpranırken, kış mevsimi de insanların en önemli aksesuarı olan saçları olumsuz etkilemektedir. Kış mevsiminde ağırlaşan ve kirlenen hava, artan baca dumanları, yağmurlu karlı ve soğuk havalar saçların sağlığını yitirmesine neden oluyor ve bu nedenle de kış aylarında saçlar daha fazla bakıma ihtiyaç duyuyor. Peki, kış aylarında saç bakımı nasıl yapılır? Öğrenelim.

 

Kışa özel saç bakımı nasıl olmalıdır?

Sonbaharın başlamasıyla birlikte kışın saç sorunları giderek artar, yağlı saçlardaki yağlanma artar, kuru saçlar daha fazla kurur. Mevsim değişiklikleri saç dökülmesi problemini de artırır. Kış aylarında saçınızı yıkadığınızda iyice kurutmadan dışarı çıkamazsınız ve bu da saç ve saç derisinin fazla ısıya maruz kalmasına sebep olup, saçlar daha fazla zarar görür. Bu nedenle kış aylarında saç bakımı yapmak oldukça önemlidir.

Saçların oksijen gerekliliğini unutmayın

Soğuk hava, rüzgar ve nemsiz hava saç derisini ve saçları daha çok kurutur. Bu sorunla başa çıkabilmek adına kış aylarında saç bakımı için şapka, bere gibi koruyucular kullanmalısınız. Ancak bunlar havalanmayı sağlayabilmeli, çok sıkı ve kapalı olmamalıdır. Kış aylarından saç bakımı için saç ve saç derisini kötü hava koşullarından koruyalım derken oksijensiz kalmasına, bu nedenle de saçların zayıflayarak dökülmesine neden olmamalıyız.

Sıcak su ve kurutucu zarar verir

Kışın havaların soğuk olması sebebiyle daha sıcak su ile duş alınır. Kış aylarında saç bakımında uygulanabilecek en büyük yanlışlardan birisi de budur. Bir yandan soğuk hava, diğer yandan çok sıcak suyla alınan duş ve ardından saçı kurutmak amacı ile kullanılan sıcak fön yüzünden ortaya çıkan aşırı ısı farklılıkları saçların daha çok yıpranmasına sebep olacaktır. Saç derisinin kuruması ve saç dökülmesi gibi sevimsiz sorunlar doğuracaktır. Bu nedenle kış aylarında saç bakımı için saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Haftada 2-3 kere yıkanması saçın daha sağlıklı ve bakımlı olması için yeterlidir.

Kış aylarında saç bakımı yapmak için halk arasında koca karı ilacı olarak da adlandırılan bazı madde ve bitkilerle elde edilen karışımların tam olarak ne olduğunu araştırmadan saçlarınıza sürmekten kaçının, bu maddeler saça zarar verebilir. Piyasada var olan iyi markaların bakım ürünleri uzun süren araştırmalar sonucunda üretilmiş ve denendikten sonra piyasaya sürülmüştür. Kış için saç bakımınızı güvenli ürünlerle yapın.

Kuruluğu nemlendirerek engelleyin

Saçın elektriklenmesini ve sağlıksız tel tel görünmesi kurumasından kaynaklanır. Çünkü soğuk havalar saç kökündeki nemi azaltır. Bu yüzden kış aylarında saç bakımı yaparken kullandığınız ürünlerin saçınızı yeterli oranda nemlendirdiğinden emin olun. Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız aletlerin iyon içeren ve seramik özellikte olmasına dikkat edin.  Koruma özelliği olan bu aletler saçın aşırı sıcak yüzünden yıpranmasını ve saçtaki elektriği dengeleyip kabarmasını önleyecektir. Kış aylarında saç bakımı yapmak için nemini kaybeden kuru saçlara özellikle de uç kısımlarına kesinlikle maske uygulayın. Maskenin etkisini artırmak için başınıza bone geçirin ve saçınızda bekleme süresine dikkat edin.

Kışın ıslak saçlarla çıkmayın

Kış aylarında saç bakımı için soğuk kış günlerinde saçınızı yıkadıktan hemen ardından ıslak saçlarla dışarı çıkmayın. Bu hem sağlığınızı kötü etkileyecek, hem de ıslak saç soğuk havaya maruz kaldığından donacak ve kırılarak dökülmelere sebep olacaktır.

Şampuan kullanımına dikkat

Kış aylarında saç bakımı için saçlarınızı yıkarken aşırı şampuan kullanmaktan kaçının, fazla şampuan saçları daha temiz ve bakımlı yapmaz. Kullandığınız fazla şampuan çok köpüreceğinden, çok iyi durulamadığınız takdirde kepek problemiyle karşılaşırsınız. Şampuanın yoğunluğuna göre gerekirse avucunuza aldığınızda biraz ılık su ile sulandırıp saçlarınıza uygulayın. Kış aylarında saç bakımı için saçlarınızı yıkadıktan sonra mutlaka bakım kremi uygulamalısınız. Kremi nemli saça yaydıktan sonra 2-3 dakika bekletip durulayın.

Saçta elektriklenmeye karşı önlem

Kışın soğuk havada kullanılan bere, atkı gibi ürünler saçta fazla elektriklenmeye ve kırılmalara neden oluyorsa ipek içerikli ürünler kullanılmalıdır. Kış mevsiminde saç kurutma makineleri daha çok kullanılmaktadır. Kış aylarında saç bakımı için saç kurutma makinelerinin saça vereceği zararı en aza indirmek adına kurutmadan önce saç bakım ürünü kullanmalısınız.

Saçlarımızın elektriklenmesini engellemek için saçı toplamak çözüm değildir. Saçınızı sıkı olacak şekilde uzun saatler boyunca toplu bir şekilde gezerseniz saçlarınızın yıpranmasına ve kırılmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden de saçınıza uygun bakımlarını uygulayıp mümkün olduğunca serbest bırakın.

Saçlarınız kış mevsimi nedeniyle daha fazla dökülebilir, mevsimsel olan saç dökülmelerini engellemek için mutlaka saçların nem dengesini sağlayıp kötü hava koşullarından etkilenmesini engelleyecek tedbirleri almalı ve bakım ürünlerini kullanılmalıdır. Kıştan etkilenen yalnızca saçlarınız değil cildiniz de olabilir. Bu nedenle soğuk havalarda cilt bakımını da unutmayın.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin