Kışın hasta olmamak için bunları yapın

Kışın hasta olmamak için bunları yapın
Paylaş
 

Kışın hasta olmamak için nelere dikkat etmeliyiz, kışın hasta olmamak için ne yemeliyiz, kışın hastalıklardan korunmak için neler yapmalıyız? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kışın hasta olmamak için beslenmeye dikkat ederek bazı hastalıklardan kurtulmak ve hatta bunları engellemek de mümkün. Kış aylarında kilo almanın yanı sıra, ne yazık ki enfeksiyon hastalıkları, grip ve nezle gibi sağlık problemleri de boy göstermeye başlar.

Toplanan verilere göre kış aylarında grip, nezle gibi enfeksiyon hastalıkları oldukça sık görülmektedir. Bu yüzden de bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde rol oynayan besin öğelerine, vitamin ve minerallere beslenmede yer verilmelidir. Peki, kışın hasta olmamak için neler yemeliyiz? Vitamin ve mineral bakımından zengin olan sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır.

 

Kışın hasta olmamak için yapılması gerekenler

Kışın hasta olmamak için hangi vitamin ve mineraller alınmalı?

Özellikle kasım-aralık ayı geçiş dönemlerinde beslenmemize her zamankinden daha çok önem vermeliyiz. Bu dönemlerde özellikle de vitamin ve mineral ihtiyacımızda gözle görülür bir artış olmaktadır.
A vitamini, C vitamini,  E vitamini ve çinko alınımı bu dönemlerde artırılmalıdır. Kışın hasta olmamak için yediklerimiz günlük ihtiyacımızı karşılayacak enerjiye sahip olmalıdır.

Kışın C vitamini yönünden çok zengin olan kuşburnu, maydanoz, yeşil biber, mandalina, portakal ve kivi tüketimi biraz daha artırılmalıdır.
B grubu vitaminlerini içerdiğinden, önemli bir enerji kaynağı ve posa içeriği çok olan kuru baklagil tüketimi de kış aylarında arttırılmalıdır.

D vitaminin en iyi kaynağı ise güneştir. Kış mevsimi ile beraber güneş yavaş yavaş kaybolurken D vitamini alımı da azalır. Bu yüzden kışın hasta olmamak için güneşli havalarda 20 dakika güneş almak yeterli ve gereklidir.

Balık omega-3 yağ asitleri ile birlikte, D vitamini açısından da zengin olduğundan hastalıkları önlemeyi sağlayacak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir.

Kışın hasta olmamak için vitamin kayıplarını en aza indirin

Vitamin ve mineraller beslenmemizde bu denli önemliyken hazırlama ve pişirme esnasındaki kayıplar da göz önünde bulundurulmalıdır. Kış aylarında belki de en fazla gerek duyduğumuz ve hasta olunca hemen yemeye başladığımız C vitamini, hazırlama ve pişirme esnasında en fazla kayba uğrayan vitaminler arasındadır. Buna ek olarak sebze ve meyveler tüketilmeden önce taze olmalarına dikkat edilmelidir.

Kışın hasta olmamak için sağlıklı beslenin

 1. Sebze ve meyveleri olduğu kadar taze tüketmeye gayret gösterin.
 2. Alışveriş yaparken meyvelerin özellikle çizik olmayanlarını tercih edin.
 3. Limonu tüketeceğimiz an kesip yemeğinize ilave edin.
 4. Yemek hazırlarken mutlaka tahta kaşık kullanılmalıdır. Şunu hiç unutmayalım ki metal kaşık, C vitaminin havaya karışmasını hızlandırmaktadır.
 5. Patatesler C vitamini bakımından çok zengin besinlerdir ama vitamin daha fazla kabuğa yakın bölgelerde odaklanmıştır.
 6. Kabuklarını keserken çok dikkatli olmalı ya da olanak varsa ilk önce haşlayıp kabuklarını sonra temizlemeliyiz. Bu sayede hem besin kaybının önüne geçmiş oluruz, hem de ısı ile C vitamini patatesin ortasına yerleşir. Böylece C vitamini kaybı en aza indirilmiş olur.
 7. Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri gürül gürül akan su altında değil, temiz bir kap içinde fazla hırpalamadan yıkayın.
 8. Sebzeleri bıçakla değil de, elle doğramaya özen gösterin.
 9. Besinleri tüketeceğiniz kadarıyla hazırlayıp servis edin. Besinler ne kadar fazla bekletilirse vitamin kaybı da o kadar artış gösterecektir.
 10. Gıdaların haşlandıktan sonra besin değeri kayıplarını engellemek için suyu dökülmemelidir. Haşlanan sebzenin suyu başka bir yemekte, örneğin yemek ya da çorba suyunda kullanılabilir.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Bağışıklık sistemi güçlendirici detox adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin