Kışın kilo almamak için bunları yapın

Kışın kilo almamak için bunları yapın
Paylaş
 

Kışın kilo almamak için neler yemeliyiz, kışın kilo almamak için ne yapılmalı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kışın kilo almamak, kilo vermekten daha cazip gelir. Çünkü kışın vücut ve metabolizma kendi kendini koruma altına alır ve hızı düşürerek daha sakin çalışmaya başlar. Yemek yeme ihtiyacı artar, özellikle de çok fazla karbonhidratlı besinler yeme ihtiyacı ortaya çıkar. Peki, kışın kilo almamak için nasıl beslenmeli? İşte kışın kilo almamak için yapılması gerekenler.

Yaz boyunca verilen kiloları geri almamak isteyenlerin ve formuna dikkat edenlerin kış endişesi başladı. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi, kış aylarında vücut ve metabolizma kendi kendini koruma altına alarak daha yavaş çalışır.

Terleme de oldukça az olduğundan metabolizma hızı en aşağı seviyededir. Bu dönemlerde dikkat edilmezse kışın kilo almak kaçınılmaz bir sondur.

Bağışıklık sistemi havalar soğuduğunda grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi rahatsızlıklara karşı kendini koruma altına almak için yağ yakımını önler. Kış mevsimini sağlıklı atlatmak için bağışıklık sistemini daha fazla güçlendirmek gerekir. Güçlü bir bağışıklık sisteminin temelinde ise dengeli ve yeterli beslenme yatmaktadır. Kış mevsiminde metabolizmanın yavaşlamasının yanı sıra, fiziksel aktivitenin azalması da kilo almaya neden olur. Ayrıca hormonal değişimler ile birlikte sindirim sisteminde kabızlık gibi sorunlar oluşabilir. Peki, kışın kilo almamak için ne yapılmalı?

Kışın metabolizmayı hızlı çalıştırmak ve kışın kilo almamak için öneriler

Kışın kilo almamak için ve diğer her mevsimde iyi bir kahvaltı ile güne başlamak hem direnci korur, hem kilo kontrolüne yarar sağlar, hem de metabolizma hızının yavaşlamasını önler.

Kışın kilo almamak için susamayı beklemeden su için

Su vücuttaki bütün metabolik reaksiyonların en temel taşıdır. Fakat kışın su kaybımızın daha az olmasından dolayı susama hissimiz azdır, ama su ihtiyacını yine de karşılamak gereklidir. Susamasanız bile, günde 2-2,5 litre(10-14 bardak) su için.

Kışın kilo almamak için yağı ve şekeri azaltın

Kış yaklaştıkça, vücut ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek için harcadığı enerjiyi en aza indirir. Azalan fiziksel aktiviteye ek olarak kışın kilo almamak için şeker ve yağ tüketimi de azaltılmalıdır.

Kışın kilo almamak için siyah çay ve kahve yerine bitki çayı için

Kışın popüler içecekleri genelde sıcak içeceklerdir. Ve bu mevsimde kafein içeriği yüksek olan çay ya da kahve tercih edilir. Oysaki rezene çayı gaz sorunlarına iyi geldiği için, kuşburnu çayı da C vitamini içeriğinden zengin olduğu için tercih edilebilir.

Tatlı sizi ısıtmaz

Uzun süren açlıklardan kaçınılması gereklidir. Enerji ihtiyacının giderilmesi için fastfood ya da yağdan, şekerden zengin gıdalar tüketmek doğru değildir. Kışın kilo almamak için “tatlı yiyerek ısınırım” mantığından vazgeçmeli, yeterli ve dengeli beslenerek vücuttaki ısı dengesinin korunması sağlanmalıdır.

Haftada 2-3 defa balık yiyin

Kış aylarında güneş gözünü daha az kırptığı için, vücudun D vitamini gereksinimi karşılanamaz. Güneşin çıktığı günlerde 20-25 dk direkt olarak güneş ışığından yararlanarak (örneğin hafif tempolu yürüyüşler) ve haftada 2-3 defa balık yiyerek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Lahana, maydanoz ve greyfurt kış hastalıklarından korur

Kış hastalıklarından korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için A ve C vitaminin yeterli derecede alınması gerekir. Greyfurt, portakal, kivi, mandalina, havuç, lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, ıspanak,  maydanoz, tere A ve C vitamini bakımından zengindir. Günlerin kısalması ve havaların soğuması ile beraber fiziksel aktivitelerin azaldığını belirtmiştik. Buna ek olarak lifli besinlerin tüketiminin de azalması ile kabızlık sorunu kendini gösterir diye de eklemiştik. Bu problemle başa çıkabilmek için kuru baklagillerin ve kepekli tahılların (bulgur, esmer ekmek, kepekli makarna/erişte /pirinç/ /un) tüketimine ağırlık verilmelidir.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız bu yazılar ilginizi çekebilir;

Evde kilo vermenin püf noktaları

Şems Aslan zayıflama kürü (diyet ve sporsuz)

Yağ yakan besinler tüketerek zayıflayın

Zayıflatan baharatlar

Sebze suyu içerek zayıflayın

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin