Kolay uyanmak için alarmı kapatmayın!

Kolay Uyanmak İçin Alarmı Kapatmayın!
Paylaş
 

Kolay uyanmak için ne yapmalı, sabahları zinde uyanmak için ne yapmalı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kolay uyanmak, çoğumuzun hayali haline geldi. Çünkü günümüz şartlarında bunu yapmak oldukça zor. Hele ki hem ev işi yapan, hem de çalışan kadınlar için hayalden de ötesi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesinde köşe yazarlığı yapan Davranış Bilimcisi Profesör Dan Ariely, kolay uyanmak hakkında sabah alarm kurup uyandıktan sonra yeniden uykuya dalmanın bireyin gün içerisinde daha da yorgun bıraktığını belirtti.

Alarm çalar çalmaz uyanın

Uzun süredir uyku alışkanlıkları hakkında araştırmalar yapan Ariely, sabah saati kurup uyandıktan sonra yeniden uyumanın vücuda herhangi bir artısının olmadığını vurgulayarak kolay uyanmak için, “Fazladan 5-10 ya da 20 dakika uyumanın kişiyi gün içerisinde daha enerjik tutacağı sanılıyor. Fakat durum sanıldığı gibi değil. Aksine uykunun bölünüyor olması, kişiyi gün içerisindeki her an daha bitkin ve uykulu yapıyor.” Diye ekledi.

Kolay uyanmak için biraz daha fazla uyursanız yorgun düşersiniz

Alarm çaldığı anda kalkmanın uyku alışkanlığı bakımından en doğru yöntem olduğunun altını çizen Profesör Ariely, “Biraz daha fazla uyumak için kendimizi yorgun düşürüyoruz. Saatin çaldığı anda hemen uyanmak ve bu durumu alışkanlık haline getirmek bizi daha enerjik tutar”dedi.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Uykuya dalmak hiç bu kadar kolay olmamıştı adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin