Kuru cilt bakımı

Kuru cilt bakımı
Paylaş
 

Kuru cilt bakımı nasıl yapılır, kuru ciltlere ne iyi gelir, kuru cilt belirtileri nelerdir, cilt neden kurur, kuru cilt için ne yapmalı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kuru cilt bakımı, ter ve yağ oranı bakımından normal düzeyin altındaki cilt tipi olduğundan gerekli bir bakımdır. Kuru cilt, ince bir yapıya sahiptir ve hemen kırışıp kızarırlar. Cildin aşırı kuruluğunda bakterilere karşı daha az savunmasız hale geçer. Bu durum da kuru ciltleri hassas bir hale getirir. Cilt kuruluğunun sebepleri ve tedavi yollarını öğrenerek kuru cilt bakımı uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

 

Kuru cilt bakımı

Kuru cilt nedir, kuru cilt belirtileri nelerdir?

Kuru cilt bakımı için sabah akşam cildi nemlendirmek şarttır, cildin kuruyup gerginleşerek hassaslaşmaması için krem sürerek nemlendirmek oldukça önemlidir. Kuru ciltlerin gözenekleri gözle görünemeyecek kadar küçük olur, ancak kurumadan kaynaklı pullanmaya ve ince çatlamalara rastlanabilir. Cildiniz kuru değil, ancak sonradan kurumaya başladıysa bunun başlıca sebebi; deterjan, su kaybı, C, E ve F vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklanabilir. Cildiniz kuru değil, nem kaybından kuru cilt tipinin özelliklerini barındırıyorsa A ve E vitaminleri bulunan ürünler tercih etmelisiniz. Cildiniz hem kuru, hem de nemli ise sıcak ve nemli ortamlardan uzak durmanız gerekir.

Kuru ciltlerin temizliği ise hafif yani sert olmayan ürünler ile yapılmalıdır. Sabun kullanılacaksa cilt tipine uygun sabun tercih edilmeli daha sonra kesinlikle nemlendirilmelidir. Sabunun kurutucu özelliği olduğunu unutmamak gerekir.

Cilt neden kurur?

Kuru cilt yapısı, anne ya da babadan çocuğa geçebilmektedir. Menopoz ve guatr rahatsızlıkları da cildin kurumasında etkili bir rol oynamaktadır. 10 yaşına dek ve 60 yaşından sonra insanların cildi kurudur. Hayat tarzı veya hava şartları cilt tipinin değişkenlik göstermesinde etkili olabilir. Hatalı kuru cilt bakımı, yeteri kadar su içilmemesi, hava soğukluğu, güneşlenme gibi durumlar cilt kurumasının başlıca sebebidir. Cilt kuruluğunu engellemek için günde en az 1.5 litre su tüketin ve sert temizleyiciler tercih etmeyin.

Kuru cilt için ne yapmalı?

 • Kuru cilt en hassas özelliğe sahip olan cilt tipidir. Cildiniz kuruysa tahriş etmemeye ve dış etkenlerden korumaya önem vermelisiniz.
 • Sert şampuan, deterjan, sabun, alkollü temizleyiciler, rüzgar ve güneş cildinizin yaşlanmasına neden olur.
 • Kuru cilt bakımı için ürün seçerken gelişi güzel almaktansa, cilt tipinize uygun olanını tercih etmelisiniz. Güneş kreminizi dahi cilt tipinize uygun seçmelisiniz.
 • Cildinizi makyajdan arındırırken su ve sabun ile yıkamak yerine, makyaj temizleme mendillerini tercih edebilirsiniz. (aman ha, ıslak mendille makyaj temizlemeyin)
 • Alkol içermeyen bir tonik ve antioksidan içeren bir serum kullanın.
 • Kuru ciltlerde çok hızlı leke oluştuğu için güneş kremi kullanmadan dışarı çıkmayın.
 • Nemlendirici seçerken hafif ve besleyici olmasına özen gösterin.
 • Eğer çalışıyorsanız çantanızda mutlaka panthenol, glikolipid ve hyaluronic asit içeren serumlar bulundurun. Gün içerisinde kuruduğunu hissettiğinizde cildinize uygulayın.
 • Kalsiyum, antioksidan, multivitamin ve alfa lipoik vitaminlerden destek alabilirsiniz.
 • Peeling yaparken nazik olmaya, cildinizi yormadan yapmaya ve 10 günde 1 kez uygulamaya çalışın. Ciltte pullanma oluşması ölü tabakayı atmak istediği anlamına gelir. Peeling taze bir cilde kavuşmanıza yarar.
 • Haftada bir defa kuru cilt bakımı için, vitamin tesirli serum uygulayın.
 • Yüzünüzü çeşme suyu ile değil de içme suyu ile yıkayın. Çünkü hazır alınan sularda magnezyum oranı daha azdır.
 • Büyük bir şehirde yaşıyor, hafta sonu doğa ile çok fazla iç içe olamıyorsanız cildinizi içeriden beslemeniz oldukça önemlidir.
 • Sigara kullanıyorsanız haftada iki defa cildinize nazik bir peeling yapmanız gerekir. Sigara içenlerin cildini iyi beslemesi ve özellikle C vitamini kullanması cildin sağlıklı ve genç görünmesi için önemlidir.

Kuru cilt bakımı için bal maskesi

 • 2 kaşık bal
 • 2 kaşık süt

İki malzemeyi de karıştırıp, bu karışımı tüm yüzünüze ve boyun bölgenize sürün. 15 dakika kadar beklettikten sonra cildinizi yıkayıp temizleyin. Daha uzun süre cildiniz üzerinde bekletmemeye dikkat edin.

En kolay bal maskesini ise, balı göz çevreniz hariç parmak uçlarınızla tüm yüzünüze nazik hareketlerle yayıp ağır ağır yedirerek uygulayabilirsiniz. Balı sürdükten sonra 15 dakika kadar bekletip ılık su ile temizleyin ve yumuşak hareketlerle cildinizi kurulayın.

Bal maskesini cildinize sürdükten sonra, yüzünüzü sütle yıkayın biraz bekletip ılık su ile temizleyin bu işlem ise gözeneklerinizin daha da sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Bal ile daha derin bir nemlendirme için, 1 çorba kaşığı bala yumurta sarısını ekleyip karıştırın. Aynı yukarıdaki gibi 15 dakika bekletip ılık su ile temizleyin.

Bal ile gençleşmek istiyorsanız, 1 çorba kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı un, 1 çay kaşığı gliserin ve yumurtanın beyazını karıştırın. Maske halinde cildinize yedirin. En fazla 15 dakika bekletin ve temizleyin.

Kuru cilt bakımı için bal maskesinin yararları

Bal vücudumuz için oldukça yararlıyken kuru cilt bakımı için de etkilidir.

Bal kuru cilt bakımında, cildin yenilenmesine destek olurken çok iyi bir nemlendiricidir. Kan dolaşımını hızlandırır, besler, sakinleştirir ve ciltte oluşabilecek iltihaplanmayı engeller.

Kadın bakış olarak sizin için hazırladığımız Soğuk havalarda cilt bakımı adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin