Kuru ve yıpranmış saçlar için maskeler

Kuru ve yıpranmış saçlar için maskeler
Paylaş
 

Kuru ve yıpranmış saçlar için maske nasıl yapılır, kuru saçlar nasıl nemlendirilir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kuru ve yıpranmış saçlar için maske arıyorsanız, mutfağınızdaki en doğal malzemelerden faydalanabilirsiniz. Üstelik doğal ürünlerle yapacağınız maskeler, içerisinde pek çok kimyasal madde barındıran ticari kozmetik ürünlerinden daha bile yararlı olabilir. Saçlarım çok kuru ne yapmalıyım diyorsanız; saç derisini ve saç tellerini nemlendirmek için badem yağı, zeytinyağı ve yumurta akıyla hazırlanan saç bakım maskelerini kullanabilirsiniz.

 

Kuru ve yıpranmış saçlar için maskeler

Kuru ve yıpranmış saçlar için maske 1

Kuru ve yıpranmış saçlar için maske içinde yer alan zeytinyağı etkisini kısa sürede gösterir ve 2-3 uygulama ardından saç derisi, saç telleri yumuşamaya başlar. Zeytinyağını saçlarınızda soğuk ve ılık olmak üzere 2 farklı şekilde kullanabilirsiniz. Sıcak zeytinyağı bakımının soğuk olandan ayırt edici özelliği, zeytinyağını kullanmadan önce kısık ateşte 10-15 dakika ısıtmaktır. Daha sonra parmaklarınızla saç derinize 10-15 dakika kadar yavaşça masaj yapıp, yağı 30-60 dakika bekletmeniz yararlı olacaktır. Çıkarmak için ise ılık su ve hafif bir şampuan kullanabilirsiniz.

Kuru ve yıpranmış saçlar için maske 2

Yumurta akı kuru saçları nemlendirerek yumuşatır ve canlandırır. Saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak, 1-2 yumurta akını bir kasede güzelce çırpın ve 1 kaşık yağsız yoğurt ilave ettikten sonra saç diplerinden uçlarına kadar sürün. Kuru ve yıpranmış saçlar için maske saç telleri üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak güneşe, çevresel faktörlere, ısıya karşı direncini arttırır. Maskeyi 30 dakika bekletip mümkünse soğuk, değilse ılık suyla yıkayın. Çünkü çok sıcak su yumurta beyazının saçta pişmesine ve çok zor çıkmasına sebep olur.

Kuru ve yıpranmış saçlar için maske 3

Kuru ve yıpranmış saçlar için maske yapmak istiyorsanız zeytinyağı dışında badem yağı, susam yağı, havuç yağı da kullanabilirsiniz. Susam yağı ile birlikte karıştırılmış taze zencefil, hem güneşe hem de kepeğe karşı koruma sağlar. Yararlı bir nemlendirici maske için 1 yumurta akı, 2-3 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü ve 1 ezilmiş avokadoyu karıştırıp saçlarınıza sürebilirsiniz. Antioksidan açısından zengin olan bu maske saçları onarır ve kırılmalara karşı direncini artırır.

Sirkeyle saç bakımı

Sirke saç derisinde var olabilecek ve saçları kurutabilecek cilt problemlerinin tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca sirkeli durulama suyu saçların daha yumuşak ve parlak olmasını sağlar. Normal bir duş aldıktan sonra 1/5 miktarında sirke karıştırdığınız suyla saçlarınızı durulayın ve tekrar yıkamadan banyodan çıkın. Saçlarınızdaki fazla suyu akıttıktan sonra doğal kurumaya bırakın. Sirke ilk başta kötü kokuya sebep olabilir, ancak kurudukça bu koku azalır. Ve sirkeli durulama suyu aşırı kullanılırsa da saç tellerini kurutabilir. Bu yüzden yılda 2-3 kereden fazla uygulama tavsiye edilmez.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımı Saçla ilgili doğru bilinen yanlışlar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin