Limonlu su içmek için 11 neden

Limonlu su içmek için 11 neden
Paylaş
 

Limonlu su ne zaman içilmeli, limonlu su zayıflatır mı, limonlu su diyeti nasıl yapılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Limonlu su ve sade limonun sağlığa olan faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Güçlü bir antiviral ve antibakteriyel olması ve bağışıklık sisteminin çalışmasını sağlaması en bilinen özellikleri arasındadır. Limon suyu bir sindirim dostu olduğundan zayıflamak için kullanılır ve ayrıca karaciğeri temizler.

Limon diğer birçok maddenin yanında kalsiyum, C vitamini, sitrik asit, magnezyum, pektin, biyoflavanoid ve bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara savaş açan limonen maddesi içerir. Şimdi her sabah limonlu su içmenin faydalarını öğrenelim.

Limonlu su nasıl yapılır?

Limonlu su için temiz su kullanılmalıdır. Ayrıca su kaynamamalı, ılık olmalıdır. Soğuk su değil, ılık su kullanmalısınız çünkü vücudunuzun soğuk suyu işlemesi hem uzun sürecek hem de daha fazla enerji gerektirecektir.

Her daim taze limon tercih edin ve mümkünse organik olanları kullanın. Limonlu su için kesinlikle şişelenmiş limon suyu kullanmamalısınız. Bir bardak ılık suya yarım limon suyu sıkın ve sabahları aç karnına bunu için.

Limonlu suyun faydaları

1. Sindirimi kolaylaştırır

Limon suyu kötü maddelerin ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Mide suyu ve tükürüğün klorik asidine denk atomik bileşimi nedeniyle karaciğerin sindirim için gereken sıvısını salgılamasını sağlar. Ayrıca vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan limon suyunun sindirim kolaylaştırıcı nitelikleri geğirme, reflü ve karın şişmesi gibi hazımsızlık problemlerini rahatlatmaya yardımcı olur. Amerikan Kanser Derneği, kanserli hastalara bağırsak hareketlerini hızlandırması için sıcak limonlu su içmeleri gerektiğini söylüyor.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğindeki fazla C vitaminiyle bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça iyidir. Limon soğuk algınlığı ile baş etmeyle oldukça etkili olan C vitamini bakımından çok zengindir. Ayrıca sinir sistemi ve beyni tetikleyen potasyum bakımından da oldukça zengindir. Potasyum da tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Limonda bulunan C vitamininin antienflamatuar etkisi vardır ve bu nedenle astım v.b solunum problemlerine iyi gelir. Ayrıca bedenin demir emilimini arttırır. Demir de bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Bunların yanı sıra limon suyu vücudun ürettiği balgamın da azalmasına neden olur.

3. İdrar söktürücü olarak sistemi arındırır

Limon suyu idrarı çoğaltarak istenmeyen maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu nedenle limonlu su içildiği zaman, toksin maddeler vücuttan daha hızlı uzaklaştırılır ve idrar yolunun daha iyi olması sağlanır.

4. Cildi arındırır

Cildi temizlemenin yanı sıra limonlu su, el ve ciltteki yağı temizlemek için de kullanılabilir. Limonda bulunan C vitamini ve diğer antioksidanlar, siyah nokta ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. C vitamini sivilceye sebep olan bakterileri öldürdüğünden parlak ve sağlıklı bir cilt için oldukça önemlidir. Ayrıca yaşın ilerlemesiyle meydana gelen izleri azaltmak için üzerlerine direkt olarak limon sürebilirsiniz. Limonlu su da bedeni toksinlerden arındırdığı için, limonlu su ile cilt hem içeriden hem de dışarıdan temizlenebilir. Limonun içerisinde bulunan C vitamini cildi içeriden canlandırarak yeniler.

5. PH seviyesini dengeler

Limon tüketilebilecek en alkalin gıdalardan birisidir. Limon kendi asidik olmasına rağmen, vücudun içine girdiğinde alkalin olur. Limonda askorbik asit gibi sitrik asit de vardır, ancak bu asit etkisiz bir asittir ve vücutta kolayca metabolize edilebilir. Bu nedenle limonun içindeki mineraller vücudu alkalize etmeye yardımcı olur. Vücudun pH dengesi asidik olduğu zaman rahatsızlanırsınız. Düzenli olarak limonlu su tüketmek, şişme ve ağrıların asıl nedeni olan eklemlerde biriken ürik asit de dahil olmak üzere vücudun pH’ını dengeler.

6. Kilo vermeye yardımcı olur

Limonlu su kilo verdirici özellikleriyle de bilinir. Harika bir iltihap söktürücü ve arındırıcıdır. Limonlu su ile zayıflama limonun, canınızın bir şeyler çekmesini engelleyen pektin lifi açısından oldukça zengin olmasından dolayı mümkündür. Yapılan araştırmalar daha alkalin ağırlıklı bir beslenme düzeni olan kişilerin daha hızlı kilo verdiğini göstermektedir.

7. İyileşmeyi sağlar

Limonun içeriğindeki  C vitamini iyileşmeyi sağlar ve kemik, kıkırdak ve bağ dokuların sağlığı için oldukça önemli bir gıdadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, C vitamininin antienflamatuar nitelikleri vardır. Yani limonlu sudaki C vitamini hem sağlığı korumak, hem de stres ve yaraların iyileşme dönemi için oldukça önemlidir.

8. Nefesi ferahlatır

Limon, yoğurt ve nane: Ağız kokusunu yok etmek için birebirdir. Limonlu su ağız kokusunu yok etmenin yanında diş eti iltihabı ve  diş ağrılarına da iyi gelir. Fakat limonlu su zararlarından, sitrik asit diş minesine zarar verebilir; bu nedenle dişinizi ya limonlu su tüketmeden önce fırçalayın ya da limonlu su tükettikten sonra dişinizi fırçalamak için biraz bekleyin. Limonlu su tükettikten sonra ağzınızı temiz bir su ile çalkalayabilirsiniz.

9. Lenf sistemine su kazandırır

Ilık limon suyu, bedenin kaybettiği sıvıları geri kazandırarak bağışıklık sistemine yarar sağlar. Bedenin susuz kaldığında yorgunluk ya da enerjisizlik, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi, kabızlık, yüksek ya da düşük tansiyon, zihin karışıklığı, uykusuzluk gibi problemler meydana gelebilir.

10. Enerji vererek ruh halini iyileştirir

Bedenin besinlerden kazandığı enerji, besinlerdeki molekül ve atomlardan gelmektedir. Pozitif yüklü iyonlar sindirim sistemine geçip negatif yüklü iyonlarla etkileşime girerek bir reaksiyon oluşturur. Limon negatif yüklü iyon miktarı fazla olan nadir besinlerdendir ve bu yüzden sindirim sistemine geçtiğinde vücuda daha çok enerji sağlar. Limon kokusu da enerji verici ve ruh hali iyileştiricidir. Limonlu suyun kokusu da ruh halini iyileştirerek zihni boşaltmaya yardımcı olur. Limon depresyonu ve endişeyi en aza indirir.

11. Kafein bağımlılığına son verir

Limonlu su sayesinde kafeine ya da kahveye o kadar ihtiyaç duyulmaz.

Kadinbakis.com olarak sizin için hazırladığımız detox suyu ile zayıflayın adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin