Makyaj malzemelerinizin arkasına dikkat

Makyaj malzemelerinin kullanım süresi
Paylaş
 

Makyaj malzemesi bozulur mu? Kozmetik ürünlerin ömrü ne kadar? Öğrenelim.

 

Makyaj malzemesi kullanım süresi, her alanda olduğu gibi kozmetikte de büyük bir öneme sahip. Fakat yapılan çalışmalarda yalnızca 4 kadından 1’inin makyaj malzemelerinin kullanım sürelerine bakıyor. Geri kalanı ise “Amaaan makyaj malzemesi bozulur mu canım” diyen kesim. Maalesef ki o bayıla bayıla aldığın makyaj malzemelerinin süreleri geçebiliyor cicim. Hatta makyaj malzemelerinin son kullanma tarihinden 6 yıl sonra bile kullananlar var. En uzun süre kullanılan makyaj malzemesi ise göz farı. Ee kıyamıyoruz tabi napalım ama sağlığımızla kumar oynamaktansa yeni makyaj malzemeleri almayı tercih etmeliyiz. Genelde göz farının kullanım süresi 1 yıl, fakat yurtdışında bu oran 6 yıla kadar çıkıyor.

Son kullanma tarihi geçmiş kozmetik ürünlerin sebep olduğu bakteriler ve toksinler çok ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Örnek olarak tarihi geçmiş bir eyeliner ya da fondöten ciddi enfeksiyonlara yol açıyor.

PAO işaretine dikkat!

Biz kadınlar konu yemek olunca kullanım süresine önem veriyoruz ama genelde kozmetik ürünlerin kullanım sürelerine dikkat etmiyoruz. Fakat kullandığımız kozmetik ürünler de tükettiğimiz gıdalar kadar taze olmalıdır.

Makyaj malzemelerinin son kullanma tarihleri ambalaj üzerinde yazıyor. Diğer önemli nokta ise makyaj malzemesinin açıldıktan sonraki kullanım süresini gösteren PAO işareti. Makyaj malzemelerinizin arkasında yer alan kapağı açık kalmış kap resminin içinde sayı ve “M” harfinden oluşur. Kabın içinde “4M” yazıyorsa,  makyaj malzemesinin ömrünün 3 ay içinde biteceğini gösterir.

Makyaj malzemelerinizin ömrünü uzatın.

1.Fırçaları 2 haftada bir yıkayın. Makyaj süngerlerini ise her kullanım sonunda kesinlikle yıkayın.

2.Kullandığınız makyaj malzemesi kullanım süresinin uzamasını istiyorsanız, ürünün kapağını sıkı sıkı kapatın.

3.Fırçaları ıslak yerlerden uzak tutun.

  1. Ürünleri, aşırı sıcakta bırakmayın. Ve çok önemli bir not: Makyaj malzemelerini banyo gibi nemli yerlerde tutmayın.
  2. Göz kalemlerini düzenli olarak kalemtıraş ile açın. Bu şekilde ucunda bakterilerin oluşmasını ve oluşabilecek göz enfeksiyonlarını önlemiş olursunuz.
  3. Makyaj malzemelerini kullanmadan önce mutlaka ellerinizi temizleyin.
  4. Makyaj malzemeleriniz size özeldir, başkasına vermeyin.
  5. Makyaj malzemeleri bozulur mu? Elbette. En son ne zaman kullandığınızı hatırlamıyorsanız bir daha kullanmayın.

Makyaj malzemelerinin ömrü ne kadar?

Ojenin ömrü 36 ay,

Göz farının ömrü 12 ay,

Rujun ömrü 24 ay,

Maskaranın ömrü 6 ay,

Fondötenin ömrü 12 ay,

Allığın ömrü 18 ay,

Eyelinerın ömrü 6 ay,

Göz kaleminin ömrü 24 ay,

Kapatıcının ömrü 8 ay,

Pudranın ömrü 24 ay,

Dudak kaleminin ömrü 1 yıldır.

Makyaj malzemelerinin bozulduğu nasıl anlaşılır?

Fondöten: Kıvamı eskisine göre daha katıdır, cildinize sürerken topaklanma olur, rengi ve kokusu değişir. Fondötenin uzun ömürlü olması için her kullanımdan sonra ağzı silinip, sıkıca kapatılmalıdır. Işıklı, sıcak ve nemli yerlerde tutmayın.

Rimel: Kurur ve sürülmez. Biz kadınlar genelde göz sağlığımız için asla yapmamamız gereken bir hareket olarak kuruyan rimeli sulandırırız. Çöpe atın!

Ruj: Rengi ve kokusu değişir. Yağı çıkar ve kıvamı yumuşar. Rujun daha uzun ömürlü olması için aşırı sıcak ve soğuk yerlerde tutmayın.

Oje:  Akışkanlığı gider, sertleşir. Şişede iki ayrı renk olur. Parlaklığı gider. Her kullanımdan sonra şişenin ağzı asetonla temizlenmelidir.

 

Sizin için hazırladığımız Basit makyaj tüyoları adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin