Mide ağrısına iyi gelen gıdalar

Mide ağrısına iyi gelen gıdalar
Paylaş
 

Mide ağrısını ne geçirir, mide ağrısı olanlar ne yapmalı? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Mide ağrısı, gıda zehirlenmesi, aşırı yeme, vücudun alışık olmadığı gıdalar alma ve birçok nedenden dolayı yaşanabilir. Hatta bu ağrılar günlük hayatınızı etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Mide ağrısına iyi gelen yiyeceklerle buna bir son verebilirsiniz.

 

Mide rahatsızlığı olanlar ne yemeli?

Mide rahatsızlığı olanlar için bir şeyler yeme fikri pek hoş gelmese de, bazı besinler mideyi yatıştırır ve ağrıları hafifletmek için yarar sağlar. Uzmanlar, bu ağrılar geçene dek mideyi zorlamayan, az yağlı, gaz yapmayan besinler tüketilmesini öneriyor.

 1. Lahana: Lahanayı ince şeritler halinde kesip salata yapın ve çiğ olarak yiyin. Lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyuyla karıştırıp, içebilirsiniz. Lahana, doğal bir ülser ve gastrit ilacıdır. Lahananın dörtte birini doğrayın, bir kereviz soyup doğrayın, bir havuç dilimleyin ve bu malzemelerin suyunu sıkıp sabah akşam için.
 2. Karnabahar: Haşlanmış karnabahar, mideyi asitten koruyup tüm problemleri giderir. İçinde barındırdığı gefarnato maddesi ülser ilaçlarında da kullanılıyor.
 3. Patates: Çiğ patates suyu mide yanmasına doğal bir ilaçtır. Patatesi soyup suyunu sıkın. Patates suyunu havuç suyuyla ya da kereviz suyuyla karıştırıp, bu mideye iyi gelen içeceklerden içebilirsiniz.
 4. Ispanak: Ispanağı buharda pişmiş veya haşlanmış olarak yiyin. Taze yapraklarından bir salata yapıp tüketebilirsiniz de.
 5. Baklagiller: Bezelye, fasulye ve mercimekte bulunan bioflavionid maddesi midenin korumasını arttırıyor.
 6. Elma sirkesi: Meze ya da salatalarınıza elma sirkesini de ilave edin.
 7. Maden suyu: Mide asidinin tamamına yakınını etkisiz hale getirir.
 8. Zeytinyağı: Çiğ şekilde kullanılması, besinlerin midede kalma süresini azaltır ve yağ sindirimi için safra salgısını arttırır.
 9. Muz: Mide sever meyvelerin başında muz gelir. Ara öğünlerde bir tane muz yiyip, mide yanmasını yok edebilirsiniz. Muz, mide hücrelerinin ve enzimlerinin üretimini arttırıyor.
 10. Kızarmış ekmek: Mideden salgılanan aşırı asidi kurutup, yanma hissini giderir.
 11. Meyankökü: Yapılan çalışmalara göre midedeki aşırı asidi azaltan güçlü bir mide koruyucusudur.
 12. Yoğurt ve kefir: Bol miktarda kalsiyum ve D vitamininin yanı sıra, sindirime yardımcı probiyotikler içerirler. Probiyotikler ise, mide ağrısına neden olan mide enfeksiyonu, kronik mide iltihabı, ishal gibi problemlere karşı koruma sağlayıp bu problemlerin neden olduğu belirtileri en aza indirir.
 13. Keten tohumu: Sağlıklı yağ denilen Omega-3 ve yüksek oranda lif içeren keten tohumu, kabızlığa iyi gelir ve kabızlığın oluşturduğu şişlik ve mide ağrısını azaltır. Öğütülmüş keten tohumunu yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz.
 14. Zencefil çayı: Sindirime yardım eden zencefil çayı, mide asidini dengeler ve aşırı yeme sonrası meydana gelen mide ağrısını hafifletir. Mide ağrısı için taze zencefil kökünden 2-3 dilim kesip, kaynar suya atın. 3-4 dakika kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmesini bekleyin. Mideniz rahatlayana kadar 2-3 bardak için.

 

Mide ağrısı için diğer öneriler

Mide ağrısına süt iyi gelir mi sorusunun cevabı ise, mide krampı yaşayanların bir süre süt ürünü tüketmemesi gerektiğidir.

Mideye sıcak kompres yapmak ya da buz torbası koymak(kulağa kötü gelse de dondurduğu için ağrı hissini azaltır) mide ağrısını azaltır.

Gaz yapan besinler tüketilmemelidir.

Ayakların altına 2 yastık koyup sırt üstü uzanmak iyi gelebilir.

Gece saatlerinde yemek yenilmemelidir.

Eğer mide ağrısı yaşıyor ve her şeyi yapmanıza rağmen 1-2 güne kadar geçmezse, bir doktora görünmelisiniz.

Kadinbakis.com olarak sizin için hazırladığımız Adet ağrısı çekmek kader değil adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin