Mucizevi kefir maskesi

Mucizevi kefir maskesi ile pürüzsüz cilt
Paylaş
 

Kefir maskesi nedir, kefir maskesi ne işe yarar, nasıl yapılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Kefir maskesi, cilt kırışıklıklarını engellemesi ve cilt hücrelerini yenilemesiyle çok iyi bir cilt bakım maskesidir.

Kefir, inek ya da keçi sütünden özel bir maya mantarıyla yapılan ve ayrandan biraz daha ekşimsi olan bir içecektir. Son zamanlarda üzerinde çalışılan bilimsel araştırmalar ile sağlık için sayısız faydası ortaya çıkan mükemmel bir besindir. Kafkasların genç gözükmeleri, sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmaları bu besin sayesinde olduğu düşünülüyor. Cilde bakım olarak da uygulanan kefir maskesi sivilce gibi birçok cilt probleminin ortadan kaldırılmasına yarar sağlıyor. Hücre yenileyici özelliğe sahip olması nedeniyle, cilt ve saç bakımı için mükemmel bir kaynaktır. Fakat cilt ve saç sağlığı için sadece kefir içmek yeterli değildir, kefirden çeşitli maskeler hazırlayıp cildinize uygulamalısınız.

Güzelliğini bu besine borçlu olan birçok insan vardır. Kefir maskesi yapanlardan olan Ajda Pekkan’ın da gençlik sırrının kefir kullanmasından kaynaklandığı söyleniyor. Bağışıklık sistemini olumlu olarak etkileyen probiyotikler, aynı zamanda yaşlanmayı da geciktiriyor.

Kefir içerisinde çok miktarda B12,E ve K2 vitamini, kalsiyum, magnezyum, folik asit, biotin, enzim ve probiyotik barındırır. Ayrıca bu doğal ve mükemmel besinin hiçbir zararı bulunmamaktadır.

 

Kefir maskesi faydaları

1) Bu maske en çabuk sonuç veren doğal maskelerden bir tanesidir.

2) Cilt kuruluğundan oluşan mat görüntü ve gerginlik hissini en aza indirir.

3) Cildi canlandırma ve oldukça nemlendirme etkisiyle, cilt direnci oluşturur.

4) Bu maskeyi uyguladıktan sonra gözle görülür bir etki sağlayarak cildi iyileştirir ve özel günlerde daha pürüzsüz görünüm sağlar.

5) Cilt kırışıklıklarını önler.

6) Mimiklerde oluşan ince kırışıklıkları da yok eder.

7) Kefir içeriğinde barındırdığı E vitamini sayesinde cilt dokuları nemlenir, hücre yenilenmesi sağlar.

8) Her yaşta kullanılabilen bir maske türüdür.

 

Kefir maskesi nasıl yapılır?

Temizlenip nemi kurutulan cilde, çene bölgesinden yukarıya doğru parmak uçlarıyla masaj yaparak sürülür. Göz çevresine sürülmesinin bir sakıncası yoktur, aksine göz çevresindeki kırışıklıklara da iyi gelir. Sonrasında az nemli bir tülbent, kefir sürülen bölge kapanacak biçimde üzerine örtülür. 30 dakika kadar bu şekilde beklenir ve ciltte kefirin iyice emilmesi sağlanır. Ardından soğuk suyla yıkanır.

 

Cilt kırışıklığı için kefir maskesi

Kırışıklık ve sarkma sorunu, yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan cilt problemlerindendir. Elastik yapısını kaybeden cilt, bu kayıptan dolayı hücre yenilenmesini gerçekleştirmez. Fakat dıştan cilde yapılan bakım sayesinde ciltte bulunan problemlerden kurtulabilirsiniz. Bu cilt sorunlarından kurtulmak için yapılan bakım oldukça kolaydır.

Kefirin içine 1 tatlı kaşığı yaş maya ekleyerek krem kıvamı alana kadar karıştırın. Maske uygulayacağınız bölgeye göre miktarını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken sıvı olmaması, krem kıvamında olmasıdır. Hazırladığınız krem kıvamlı maskeyi problem yaşadığınız bölgeye yedirin ardından yukarıda anlattığımız gibi nemli bir sargı bezi ya da tülbentle örtüp 30 dakika kadar bekleyin. Bu maskeyi haftada 1 ve ya 2 kere uygulayabilirsiniz.

 

Kuru ciltler için kefir maskesi

Cilt kuruluğundan kurtulmak için kefir maskesinden yararlanabilirsiniz. Bu maskeyi 1 ay kullanmak yeterli olacaktır.

2 çorba kaşığını kefirin içine, 1 çay kaşığı zeytinyağını ilave edin. Hazırladığınız karışımı anlattığımız şekilde cildinize uygulayıp 20 dakika kadar bekleyin. Ardından ılık su ile cildinizi maskeden arındırın.

 

Yağlı ciltler için kefir maskesi

Eğer cildinizin yağlanıp parlamasından şikayetçiyseniz, bu maske tam size göre.

2 çorba kaşığı kefirin üzerine, 1 çorba kaşığı yeşil çay ekleyin. Ardından üzerine bir miktar un koyup iyice karıştırın. Maskeyi anlattığımız şekilde yüzünüze uygulayıp, yarım saat bekletin. Ardından soğuk su ile temizleyin.

 

Cilt lekeleri için kefir maskesi

Cildinizde olan lekeler kefirin harika etkisi ile yok olabiliyor.

1 yemek kaşığı kefirin içine 4 damla limon suyu damlatın ve temizlenmiş cildinize uygulayın. Kurumasını bekleyin ve kurumasının ardından ovalayıp maskeden arındırın. Bu maskeyi her gece uygulayabilirsiniz. Etkisini ise kısa sürede fark edeceksiniz.

 

Parlak ve canlı bir cilt için kefir maskesi

Hiçbir cilt sorununuz bulunmuyorsa, sadece cildinizi canlandırmak ve parlatmak istiyorsanız bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız şekilde kefiri cildinize masaj yoluyla yedirin. Göz altlarına da uygulayın. Ardından tülbentle örtün. 30 dakika kadar bekleyin ve ardından temizleyin. Haftada 1 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Bu şekilde cildiniz daha canlı, pürüzsüz ve parlak bir görünüme ulaşacaktır.

Sizin için hazırladığımız En iyi 5 cilt bakım kremi adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin