Nar maskesi ile cilt bakımı

Nar maskesi ile cilt bakımı
Paylaş
 

Nar maskesi nedir, nar maskesi nasıl yapılır, nar maskesi neye iyi gelir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Nar maskesi hem cildi sıkılaştırıcı, hem de cildi anında toparlayıcıdır. Güzellik uzmanı Suna Dumankaya nar maskesi ile kullanılan yaş mayanın cilde oldukça iyi geldiğini ve bayanların cilt maskelerinde bu malzemeyi kullanmaları gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda yaş maya iyi bir liftingdir.

 

Narın ve nar maskesinin faydaları nelerdir?

Narın bazı hastalıkların tedavisinde kullanımı ile ilgili bulunlar 1500’lü yıllara kadar olduğu gösteriyor. Nar suyu, Antik Mısır ve Yunan dönemlerinde dolaşım sorunları, romatizma, enfeksiyonlar ve sindirim rahatsızlıklarına karşı kullanılmış. Günümüzde ise pek çok kozmetik firması nar özünü, nar suyunu ve yağını ürünlerinde kullanmaktadır. Nar suyunun faydası ise anti-aging sağlaması, sivilceleri azaltması, yara izlerini hafifletmesidir.

Nar ile cilt bakımı

Narın cilde faydalarından yararlanmak adına nar suyu içebilir, nar yiyebilir, nar özü kullanabilir, nar maskesi yapabilir ya da nar içeren kozmetik ürünleri kullanabilirsiniz. Kozmetik ürünlerdense direk olarak nardan yararlanmak daha faydalıdır, nar içeren kozmetik ürünler narın bulunmadığı aylarda kullanılabilir.

Nar ve nar maskesinin cilde faydalarını şu şekilde açıklayabiliriz;

Anti Aging: Nar suyunu yüze sürmek, yaşlanmanın cilt üzerinde olan olumsuz etkilerini önemli oranda azaltır. Bunun sebebi, narın cilt sağlığı ve yeni cilt hücresi üretmesi için gereken hemen hemen tüm antioksidanları içermesidir. Nar suyu kolajen ve elastik üretimini arttırıp cildin sıkılaşmasına yardımcı olur ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Sivilceler: Çoğunlukla cilt yüzeyinde bakteri birikimi, hormonal dengesizlikler ve sindirim sorunları yüzünden meydana gelen sivilceler nar ile azaltılabilir. Narın sivilce oluşumunu azaltması antioksidan etkisiyle toksinlerin cilde verdiği hasarı azaltması, sindirimi düzenlemesi ve kan dolaşımını artırmasından meydana gelmektedir. Mevcut sivilceler için ise bir miktar nar suyunu pamuğa damlayıp sivilcelerin üzerine sürerek daha hızlı kurumalarını sağlayabilirsiniz. Nar maskesinin bir diğer faydası sivilceler geçtikten sonra cilt yüzeyinde oluşan lekelerin görünümümü çok hafifletmesidir.

Yaralar: Nar çekirdeği eski çağlardan günümüze, yaraları iyileştirmek için kullanılan doğal ürünlerdendir. Aynı zamanda cildi etkileyen enfeksiyonlara karşı koruyucudur ve yaranın iyileştikten sonra ciltte kalan izini önemli miktarda azaltır.

 

Cildi sıkılaştıran nar maskesini uygulamadan önce ciltte oluşan ölü deri tabakasının gitmesi için peeling uygulaması yapmalısınız.

Suna Dumankaya ilk olarak peeling tarifi verdi, ardından nar suyu ile cilt sıkılaştırma maskesine geçti. Bizde kadinbakis.com olarak tarifleri sizlerle paylaştık.

 

Suna Dumankaya peeling tarifi 

1 çay kaşığı el kremi

1 tatlı kaşığı beyaz kil

Öğütülmüş 1 tatlı kaşığı pirinç

Yukarıda belirttiğimiz kil, krem ve pirinci karıştırın. Yüzünüze fazla bastırmadan dairesel hareketler ile masaj yoluyla yedirin ve cildinizi yıkayın. Normal cilt tipine sahip kişiler haftada 1 kere, hassas cilde sahip kişiler ise 2 haftada 1 kere bu peelingi uygulayabilir.

 

Nar maskesi nasıl yapılır?

1 çay kaşığı nar suyu

1 tatlı kaşığı yaş maya

3 damla nar çekirdeği yağı

1 tatlı kaşığı yaş mayaya, 1 tatlı kaşığı nar suyu ekleyin ve eritin. Yaş maya iyice eridiğinde, içerisine 3 damla nar çekirdeği yağını da ilave ederek karıştırın. Bu karışımı göz kenarları da dahil, tüm cildinize uygulayabilirsiniz. En fazla 15 dakika bekletmelisiniz. Haftada 3 kere nar maskesini uygulayabilirsiniz.

Nar maskesi içerisinde yer alan nar suyu yerine elma suyu ve süt de kullanabilirsiniz.  Maya maskenin hammaddesidir. Diğer malzemeleri dilediğiniz meyvelerle de hazırlayabilirsiniz. Ama nar suyu iyi bir antioksidan olup, cilt için oldukça faydalıdır.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Gülsuyunun cilde faydaları adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin