Oje kurutma makinesi tehlike saçıyor!

Oje kurutma makinesi tehlike saçıyor!
Paylaş
 

Oje kurutma makinesi kullanmak tehlike arz ediyor. Peki, oje kurutma makinesi kullanmanın sakıncaları nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Oje kurutma makinesi modern çağın gerek vakitsizlikten, gerekse kolaylıktan dolayı en çok tercih edilen ürünlerinden biri haline geldi. Fakat oje kurucu cihaz tehlikesi bilinmiyor.

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Aslı Feride Kaptanoğlu’na göre, çoğu kadına basit bir uygulama gibi görünen manikürün kuruması için kullanılan UV oje kurutucu lambalar cilt kanserine yol açabilir.

Kaptanoğlu yaptığı bu açıklamada, günümüz koşullarında kadınların olmazsa olmazı tırnak manikürünün, birçok kadın tarafından evde tek başına uygulandığı gibi, profesyonel tırnak salonlarında da farklı teknolojide ürünlerle yapılan uygulamalar nedeniyle de oldukça popüler olduğunu belirtti.

“Oje kurutmak için vakit harcamak istemeyen veya daha uzun süre kalıcı olmasını tercih eden kadınlar, soluğu bu salonlarda alıyor. Ancak yapılan son araştırmalar, cilt kanseri açısından alarm vermektedir. Birçok salonda normal manikür ya da jel manikür yapıldığında, oje kurutma yöntemlerinden iki seçenek bulunuyor; ya kendi kendine kuruyacak ya da oje kurutucu makine ile kuruyacak. Ojenin kendi kendine kuruması 20-30 dakika sürerken, bazı salonlarda Ultraviole-A(UVA) ışığı yayan oje kurutma makinesi kullananlar çok daha kısa bir sürede oje kurutma işlemini gerçekleştiriyor. Jel ojede ise, ojeden önce tırnak yüzeyi bir jel ile kaplanıyor ve bu jelin kuruyup sertleşmesi için UV ışını gerekmesi, oje kurutma makinesi kullanımını zorunlu kılıyor.” Diye ekledi.

Kaptanoğlu, solaryum makinelerinde kullanılan ışıkla aynı olan UV ışığınıza maruz kalmanın, cilt yaşlanması ve cilt kanseri riskini arttırdığına dikkat çekti.

“2009 senesinde Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde(JAMA), manikür-pedikür salonlarında kullanılan oje kurutma makinesindeki UV ışınlarına maruz kalma sonucu el üzerinde deri kanseri gelişen sağlıklı ve orta yaşlı 2 kadından söz edilmesi üzerine, bu konudaki endişeler daha da arttı. JAMA-Dermatoloji dergisinde yeni yayınlanan bir araştırma da oje kurutma makinesindeki tehlikeyi gözler önüne serdi. Çalışmada; 16 ayrı salonda, 17 ayrı ışık kaynağında, her makinenin içinde 5 farklı el pozisyonunda, her bir işlem için ölçülen UV miktarı değerlendirildi. Sonuçlar; makineden makineye ve elin oje kurutma makinesi içindeki konumuna göre, oldukça farklı UV ışınına maruz kalındığı ortaya çıktı. Araştırma, tek işlem başına alınan UV miktarı düşük olmakla birlikte, yaklaşık 8 işlem sonucunda deride biriken UV hasara yol açabileceğini de gösterdi.” Diye ekledi.

Kaptanoğlu’na göre, el üzerinde oluşacak cilt kanseri riski ve güneş lekelerini arttırmamak için, jel tırnak uygulamasına veya hızlı oje kurutma makinesine girilmesi durumunda, koruyucu eldivenler giyilmelidir. Ya da makineye el girmeden en az 15 dakika önce güneş koruyucu krem sürülmelidir, ancak en güvenli yol ise ojenin kendi kendine kurumasına beklemektir.

Oje kurutma makinesi kullanmak yerine sizin için hazırladığımız Oje kurutmak için alternatif fikirler adlı makalemizi okuyabilir, daha sağlıklı bir şekilde oje kurutabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin