Ojenin zararları arasına kilo yapması eklendi

Ojenin zararları
Paylaş
 

Ojenin zararları nelerdir, oje sürmenin zararları nelere yol açar? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Ojenin zararları üzerine yapılan bir çalışmada, ürküten gerçekler ortaya çıktı.

ABD’li uzmanlar binlerce ojeyi inceledi ve biz kadınların asla vazgeçemediği güzellik ürününün zararını ortaya çıkardılar. ABD’nin Duke Üniversitesi uzmanlarının Çevre Çalışma Grubu ile birlikte hazırladığı çalışmada yaklaşık 3 bin farklı oje araştırıldı.

Bu ürünlerin yarısından fazlasında trifenil fosfat denilen oje içindeki zararlı maddelere rastlanıldı. Ojenin zararlı maddesi aynı zamanda bir “endokrin bozucu” olarak da adlandırılıyor. Ojenin zarar vermesine yol açan trifenil fosfat maddesi hormon dengesini alt üst ederken, yağ depolanmasını da olumsuz olarak etkiliyor. Bu da, ojenin yan etkileri arasına aşırı kilo yapımını ekliyor.

Uzmanlar ojenin zararlı olmasını sağlayan bu maddenin plastik ve mobilya üretiminde, ojeler de ise kalıcı ve esnek olması için tercih edildiğini tahmin ediyorlar.

Araştırmacılar bu ürünleri kullananlarda idrar testi yaptılar ve ojenin zararlı maddesi trifenil fosfatın bir süre sonra kana karıştığına şahit oldular. Uzmanlar ojenin zararlı olmasına neden olan bu maddenin metabolizmayı olumsuz olarak etkilediğini, yağ ve kalori yakımını kesintiye uğratarak aşırı kilo alımına sebep olacağını kanıtladılar.

Ojenin zararları için araştırma yapan grup çalışanları, genç ya da yaşlı kadınlara pazarlanan bu güzellik ürününün tartışmalı bir endokrin bozucu içermesinin endişe verici olduğunu, ojenin zarar vermesine sebep olan kimyasal maddenin oje sürdükten kısa bir süre sonra vücut tarafından emilerek kana karışıyor olmasını daha da endişe verici olduğunu açıkladılar.

Ojenin zararını ortaya çıkaran Çevre Çalışma Grubu, bu ürünü pazarlayanların ürünlerinde trifenil fosfat kullanmaktan vazgeçmelerine yönelik bir imza kampanyası başlattı.

Ayrıca ojenin zararlı olmasına neden olan trifenil fosfat maddesine saydam ojelerde daha fazla rastlanıldığını, renklilerde ise ya daha az ya da hiç rastlanılmadığını açıkladılar.

Kaliteli oje markaları adlı makalemizden, zararlı olmayan markaları öğrenebilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin