Öksürenin sırtına vurmayın

Öksürenin sırtına vurmak
Paylaş
 

İlkyardım yaptığımızı sanarak öksüren kişinin sırtına vurmanın son yardım olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

 

İlkyardım hayat kurtarır. “Boğazıma kaçtı” diye ifade ettiğimiz şey aslında, besinin soluk borusuna kaçmasıdır. Herhangi bir besin soluk borumuza kaçınca nefes alamadığımız için refleks olarak öksürürüz ve soluk borusunu tıkamak üzere olan besini uzaklaştırıp, akciğerlere inmesini engellemiş oluruz. Yemek yerken veya bir şeyler içerken hepimizin başına gelmiştir. Ve çevremizdeki insanlar çoğu kez sırtımızı vurarak bize ilkyardım yapmaya çalışmıştır. Aynı şekilde biz de çevremizdeki insanlara ilkyardım yapmaya çalıştık. Peki, size bu hareketin çok tehlikeli olduğunu söylersem?

Bazen doğru bildiğimiz yanlışlar hayati öneme sahiptir. Bahsettiğim ilkyardım konusu da bunlardan birisi. Eğer soluk borusuna besin kaçtığı için öksüren birinin sırtına vurursanız o besinin dışarı çıkmasını sağlamaz, aksine akciğerlere inmesini kolaylaştırırsınız. Yani yaptığınız şey ilkyardım olmaz, son yardım olur Allah korusun. Öksüren kişi eğer çok kötü bir durumda değilse, -kötü durumdan kastım tam tıkanmadır. Yani kişinin hiç nefes alamaması, hatta öksürme refleksini bile yerine getirememesidir.-  bırakın öksürmeye devam ederek besini öksürme refleksi sayesinde soluk borusundan kendisi uzaklaştırsın. Bırakın kendi ilkyardımını kendisi yapsın.

Sırta vurularak yapılan ilkyardım, soluk borusu tam tıkanmış yani hiçbir şekilde nefes alamayan ve öksürme refleksini bile yerine getiremeyen kişilere aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde uygulanır. Doğru bildiğimiz yanlışlar değil, doğru ilkyardım hayat kurtarır.

 

Kadinbakis.com olarak sizin için hazırladığımız Vücutta oluşan bu sinyallere dikkat! adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin