Öksürük için etkili tarifler

Öksürük için etkili tarifler
Paylaş
 

Öksürük nasıl giderilir, kuru öksürük nasıl geçer, balgamlı öksürük nasıl geçer? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Öksürük, bir başladı mı kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanı sinir krizine sokan önemli bir sağlık sorunudur. Gece uykudan uyandıran ya da bir topluluk içerisinde sizi zor durumda bırakabilen geçmeyen kuru öksürükten kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir. Peki, öksürük için şifalı bitkiler nelerdir, öksürüğü ne geçirir? Öğrenelim.

 

Öksürüğe iyi gelen çay ve karışımlar

Ilık süt ve bal

Boğazı rahatlatmak ve öksürük için ılık süte bal katıp tüketin. Öksürük gıcığının başlamasını engeller. Ballı süt hazırlanırken balın iyice karışması için genelde kaynar süt kullanılır. Fakat balın bal olmasını sağlayan maddeler yani enzimler ve vitaminler, bu yüksek ısılara dayanıklı değildir. Yani kaynar süt balın etkisini öldürür. Durum böyle olunca baldan geriye kalan şey çay şekerinden farkı olmayan bir tatlandırıcı olur.

Bu nedenle de sütü kaynar sıcaklığa gelinceye kadar ocakta bekletmeyin. Ilındığı anda ocağı kapatıp, fincana ilk önce sütü koyup ardından 1-2 yemek kaşığı kadar bal ekleyin.

Badem ve portakal suyu

Birkaç çay kaşığı olacak kadar bademi rondodan geçirip parçalayın. Parçalanmış bademi, bir bardak portakal suyu ile karıştırın. Öksürük tedavisi için çok iyi bir karışımdır.

Zencefil ve tarçınlı çay

Doğal öksürük şurubu niteliğinde bir karışım yapmak ve kısa bir sürede öksürüğün geçmesini isteyenler için, herhangi bir yan etkisi olmayan evde yapılabilecek bu bitki çayı ile öksürmekten kısa sürede kurtulabilmek mümkündür.

Zencefil vücut direncini arttırır. Öksürüğe ne iyi gelir? Diyorsanız zencefil tam size göre. Öksürüğü kesici özelliği sayesinde, çocuklar ve yetişkinler için doğal ve pratik bir tedavi yöntemidir. Hasta olacağınızı hissettiğinizde hemen bu bitki çayını için.

3 halka taze zencefil, 8 adet karanfil, 8 adet çubuk tarçın ve 1 adet limonu 1,5 litre suyun içine atın ve kaynatın. Ardından bu karışıma bir kaşık bal ekleyerek için. Bu çay, kuru ve balgamlı öksürüğe iyi gelen şeyler arasındadır.

Karabiber ve bal çayı

Karabiber, dolaşımı ve balgamı aktive eder. Bal eklendiğinde ise öksürüğü tümüyle yatıştırır. Bu karışım doğal bir antibiyotik özelliği taşır.

Bir çay kaşığı taze çekilen karabiber ve 2 yemek kaşığı bal bir bardakta karıştırılır. Üzerine kaynar su eklenir. 15 dakika kadar demlenmesinin ardından süzülüp içmeye hazır hale getirilir. Balgamlı öksürük için karabiber çayını deneyebilirsiniz.

Kekik ve bal

Üst solunum yolları problemlerine,  bronşit gibi rahatsızlıklara çok iyi gelir. Bu rahatsızlıklar öksürük yapan rahatsızlıklar olduğu için geçirmek için kekik kullanılır. Kekik yaprağı, ispatlanan bir öksürük ilacıdır. İçine bal katılan kekik çayı daha da faydalı olacaktır.

Limon, karabiber ve tuz

Bir limonu dörde ayırın. Ayırdığınız parçalardan birinin üzerine tuz ve karabiber serpiştirin. Hızlı bir iyileşme için limonu yiyin. C vitamini sayesinde bağışıklığınız güçlenirken, nefes alış verişiniz de rahatlar. Balgamlı ve kuru öksürül için ideal bir yiyecektir.

Bu doğal yolları, eğer hastalık başlangıcında uygularsanız ilerlemesinin önüne geçebilirsiniz. Fakat hastalığınız tekrarlılık kazanmışsa ve bir türlü geçmiyorsa öksürme sebebiniz; astım ve allerji gibi hastalıklar da olabilir. Mutlaka doktora başvurmalısınız.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Kışa hazırlık bağışıklık sistemi güçlendirici detox içerikli makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin