Parfümün kalıcı olması için bunları yapın

Parfümün kalıcı olması için bunları yapın
Paylaş
 

Parfümün kalıcı olması için nasıl sıkılır, parfümün kalıcı olduğunu nasıl anlarız, parfüm kalıcılığı nasıl arttırılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Parfümün kalıcı olması bizim için çok önemlidir. Tenimize uyması ve yanında kullandığımız duş jelleri, vücut losyonları ile parfümümüzün başlı başına uyum sağlamasını isteriz.

Evden çıkarken sıktığınız parfüm, ilerleyen saatlerde etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Fakat dikkat etmeniz gereken noktaları öğrendikten sonra, parfüm kokusunun kalıcılığı uzatabilirsiniz.

 

Parfümün kalıcı olması için ne yapmalıyız?

Daha güçlü kokular seçin

Bütün kokular eşit oluşturulmaz. Misket limonu kokuları daha çabuk uçarken baharatlı ve odunsu kokular daha kalıcı olmaktadır. Bu yüzden parfümün kalıcı olması için kalıcılığı daha fazla olan baharatlı-odunsu kokular seçmelisiniz.

Cilt tipinize uygun seçim yapın

Parfümünüzü cilt tipinize uygun olarak seçmeniz gerekiyor. Böylece parfümün ne kadar kalıcı olabileceğini anlayabilirsiniz. Parfümü daha uzun süre saklayabilen yağlı cilt tipine sahip olanlar bu konuda çok şanslılar. Fakat kuru bir cilt tipine sahip olanlar için durum daha farklı. Kuru ciltlerde parfüm çok hızlı etkisini kaybettiği için daha sık aralıklarla uygulamanız gerekebilir.

Parfüm seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise, parfümü teninizin nasıl karşıladığıdır. Her parfümü yalnızca moda olduğu için tercih etmemelisiniz. Parfümün teninize ne derece uyum sağladığını, kokunun değişip değişmediği öğrenmek için deneyip satın alın. Ancak 3 parfümden fazlasını denemeyin çünkü burnunuzun duyu alma hissi kaybolacaktır. Bir parfüm kokusu deneyip daha sonra 3 ya da 4 saat geçmesini bekleyin. Gerektiğinde ise bir gün bekleyin. Bu yöntem parfüm seçerken oldukça işinize yarayacak ve bu sayede doğru parfüm seçmeniz kolaylaşacaktır.

Cildinizi nemli tutun

Kuru cilt bir cilt tipiniz varsa parfüm kokularının daha hızlı kaybolup gitmesine neden olacağından parfümün kalıcı olması için çok sık sıkmak yerine, parfümü uygulamadan önce cildinizi nemlendirin. Bu sayede nemli cilt, parfümün daha uzun süre vücutta kalmasına yardımcı olacaktır.

Temiz tene uygulayın

Parfümün iyi kokması için her zaman temiz tene sıkın. Parfümün kalıcı olması, etkileyici ve güzel şekilde kokmasının ilk şartı temiz bir tendir. Özellikle de parfümü banyo ardından kullandığınız zaman daha kalıcı olduğunu anlarsınız. Parfümü temiz tene sıkmak hem kalıcılığını arttırır, hem de daha iyi kokmanızı sağlar.

Doğru yere uygulayın

Parfümün kalıcı olmasını sağlamanın bir diğer yolu da parfümü nereye sıkacağınızı bilmeniz. Nabzın attığı kısımlar parfümün kalıcılığını ve güzel kokmasını destekleyen en iyi yerlerdir. Boyun, bilekler, göğüs arası, kulak arkası ya da diz araları daha nemli ve sıcak bölgeler olduğu için parfüm bu bölgelere sıkılmalıdır.

Kat kat kullanın

Duş jelinden vücut losyonu ve yağlara kadar pek çok favori kokulu ürünleriniz farklı formlardan oluşur. Bütün kokularınızı bir arada kullanmanız ise parfümün kalıcı olmasına, bütün gün boyunca vücunuzda kalmasına yardımcı olur.

Parfümü yedirmeyin

Parfüm sıktıktan sonra bileklerimizi birbirine sürterek parfümü yediririz. Fakat bu parfümün daha az vücudumuzda durmasına sebep olur. Çünkü bu sürtme hareketi, parfümün üst notalarını kırarak geriye sadece orta ve son notalarını bırakır. Parfümün kalıcı olması için bu hareketi yapmayın.

Gün boyu tekrarlayın

Kokunuzun her zaman üstünüzde olmasını yani parfümün kalıcı olmasını istiyorsanız diğer bir yol ise seyahat boyu parfümleri çantanızda taşımanız. Bu küçük boy parfümler sayesinde kokunuzu istediğiniz her yerde tazeleyebilirsiniz.

Onları doğru yerde saklayın

Isı ve neme maruz bırakmak, parfümün içerisindeki koku moleküllerinin kırılmasına sebep olur. Bu yüzden parfümlerinizi banyo gibi evinizin oldukça fazla ısıya ve neme maruz kalan kısımlarında bulundurmayın. Onları her daim evinizin soğuk, karanlık ve kuru bölgelerinde bulundurun. Ayrıca parfümü buzdolabına koymak daha uzun süre kullanım sağlar.

Kadın bakış olarak sizin için hazırladığımız Erkeklerin en sevdiği kadın parfümleri adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin