Parmak neden çıtlar?

Parmak neden çıtlar?
Paylaş
 

Parmak neden çıtlar zararlımı? Parmak nasıl çıtlatılır? İnsanlar neden parmaklarını çıtlatır? Parmak çıtlatma zararları nelerdir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Parmak neden çıtlar diye soruyorsanız çok büyük bir ihtimalle siz de parmak çıtlatanlardansınız. Bazıları ses çıkana kadar tek tek parmaklarını uçlarından çeker, bazıları ise ellerini yumruk yaparak veya parmaklarını geriye doğru çekerek hepsini aynı anda çıtlatır. O sırada yanlarında biri bulunuyorsa bunun eklemlere zararlı olduğunu söyleyecektir.

Bazılarının parmak çıtlatma alışkanlığı gergin oldukları anlarda başvurduğu bir yolken, bazıları da rahatlamak için yapar. Araştırmalarda farklı sonuçlar çıkmakla birlikte, çoğunluğu erkekler olmak üzere, insanların %25’i ila 54’ü bu yola başvuruyor. Peki, parmak neden çıtlar?

 

Parmak neden çıtlar?

Parmak neden çıtlar, bunun için hangi yol kullanılırsa kullanılsın, çıtlatma sesi aynı şekilde çıkacaktır. Parmaklarımız neden çıtlar kısaca anlatacak olursak, eklemler arasındaki boşluk artınca, eklem sıvısı içindeki gazlar ufak baloncuklar oluşturur; artan boşluğa dolan ekstra sıvı bunlarla birleşip daha büyük baloncuk oluşturarak patlamasına sebep olur.

Eklemler bir defa çıtlatıldı mı yaklaşık 15 dakika boyunca tekrar çıtlatılamaz. Bu sırada eklem normal haline gelir ve sıvı içinde daha fazla gazın çözülmesi, böylece yeni baloncukların oluşması mümkün olur.

Parmak çıtlatma zararları

Yıllar boyunca parmak eklemlerini çıtlatmanın eklemdeki kıkırdağa zarar vereceği yaygın bir kanı olmakla birlikte, aslında bu konuda fazla delil bulunmamaktadır.

Bu alanda yapılan deney miktarı da çok az. En bilinen araştırmalardan biri, 2009’da parodi Nobel Ödülü’ne layık gösterilen bir araştırma. Californialı doktor Donald Unger 60 yılı aşkın bir sürece sol elinin parmaklarını günde iki defa çıtlatırken sağ eline hiç dokunmamış. Ve iki elinde de herhangi bir hastalık belirtisi görmemiş.

1975’te Los Angeles’taki bir yaşlılar yurdunda kalan 28 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada ise parmak çıtlatma alışkanlığı olanlarda eklem iltihabı (artrit) hastalığı riskinin daha seyrek olduğu sonucuna varılmış.

1990’da Detroit’te yapılan daha geniş kapsamlı bir çalışmada da 45 yaş üstü 300 kişinin elleri incelenmiş. Parmak çıtlatanların yüzde 84’ünün ellerinde şişme belirtilerine ek olarak bir şey tutarken daha güçsüz oldukları görülmüş. Araştırmacılar bu nedenle parmak çıtlatmaktan kurtulmanın gerekli olduğunu savunuyor.

Fakat bir de parmak çıtlatanların ellerinde problem hissettikleri için bu eylemi yapıp yapmadıkları sorununa inmek gerekiyor. Yani belki de sonraki problemler parmak çıtlatma nedeniyle değil, zaten önceden belirtileri var olduğu için meydana çıkıyor. Ama bu insanların eklemlerinde şişme ya da iltihaplanma gibi problemlerin diğerlerine göre daha fazla görülmediğini bildirmek gerekiyor.

Parmak neden çıtlar öğrendik peki, çıtlatmaya devam mı?

Bu konuda yapılan ve geçen yıl yayımlanan en sonki çalışmada ise insanların sadece parmak çıtlatıp çıtlatmadığına değil, bu işi ne sıklıkla yaptıklarına da bakıldı. İster 15 dakikada bir, ister günde bir defa olsun çıtlatma sayısının da eklem hastalıklarının ortaya çıkması açısından herhangi bir fark yaratmadığı görüldü.

O halde parmak çıtlatma ile eklem hastalıkları arasındaki bağ nasıl kuruluyor? Artrit hastalığı olanların eklemlerindeki kıkırdak problemli olduğu için arada bir parmakları kendiliğinden çıtlar. Ama bu problemin nedeni değil, sonucudur. Artritin nedenleri arasında yaşlılık, elin incinmesi, genetik faktör, ömür boyu elle ağır iş yapılması gibi etkenler bulunuyor.

Peki, başka parmak çıtlatma zararları var mı? Çıtlatma sırasında parmaklardaki bağ dokusunun hasar görmesi ya da burkulması gibi vakalara nadir olarak rastlanmıştır.

Kısacası, eğer parmaklarınızı çıtlatmayı bırakamıyorsanız, bu alışkanlığı sürdürmenizde bir problem yok denebilir. Parmak çıtlatmadaki en büyük sorun, yanınızdaki kişiye verdiğiniz rahatsızlıktır.

Parmak neden çıtlar öğrendiniz, Tekrar ısıtılmaması gereken besinler adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin