Paylaşılmaması gereken makyaj malzemeleri!

Paylaşılmaması gereken makyaj malzemeleri
Paylaş
 

Paylaşılmaması gereken makyaj malzemeleri hangileridir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Paylaşılmaması gereken makyaj malzemelerini iş yerinde, okulda ya da kız kıza toplandığınızda arkadaşınız sizden “canım ya ……imi evde unutmuşum” deyip ister ve siz de hayır demezsiniz. Aslında çok masum duruyor, ama asla paylaşılmaması gereken makyaj malzemelerinden birini paylaşıyorsanız, hem kendinin hem de arkadaşının sağlığı tehdit altında oluyor. Hangi kozmetik ürünler paylaşılmaz sizin için araştırdık.

Paylaşılmaması gereken makyaj malzemeleri nelerdir, hangi makyaj malzemeleri paylaşılmaz?

Maskara

Muhtemel milyonlarca kere rimelinizi paylaşmamanız gerektiğini duydunuz, ama birisi sorduğunda “ne olacak ki?” diye düşünüp vermeye devam ettiniz. Aslında maskara da paylaşılmaması gereken makyaj malzemeleri arasındadır ve bu davranış pek çok göz enfeksiyonuna neden olabiliyor, çünkü maskaradaki ıslak yapı bakteri oluşumuna elverişli bir ortam sağlamaktadır. Göz çevresinde, kirpiklerde bulunan bakterilerden koruyabilecek bir şey olmadığı için oldukça riskli oluyor. Göz kalemini paylaşmak daha güvenlidir, çünkü daha sonrasında kalem tıraş yardımı ile kullanılan kısmı kolayca açabiliyorsunuz. Bunu yaptıktan sonra kalem tıraşınızı da alkolle dezenfekte etmeyi unutmamalısınız.

Katı pudralar

Paylaşılmaması gereken makyaj malzemelerinden olan pudranın ıslak bir yapısı olmamasından dolayı bakteri üreyemez gibi düşünüyor olabilirsiniz. Ama birden fazla insan aynı pudrayı kullanırsa elbette ki bakteri transferi olur. Bu yüzden de makyaj standlarında bulunan pudraları sıkça anti-bakteriyel spreylerle temizlediklerini görürsünüz. Pompalı ya da sıkılabilecek likit fondötenleri paylaşmak daha güvenli, çünkü fondöten uygularken direkt cilde temas etmiyor.

Krem farlar

Parmağınızla paylaşılmaması gereken makyaj malzemelerinden olan krem farları sürdüğünüz anda mikropları hem fara, hem de kendi gözünüze aktarmış oluyorsunuz. Ayrıca krem farlar, yapısı nedeniyle bakteri oluşumuna elverişli bir ortam sağlıyor.

Dudak ürünleri

Ha dudak koruyucusu paylaşmışsınız ha ruj, ikisi de paylaşılmaması gereken makyaj malzemelerindendir. Dudak ürünlerini kesinlikle başkalarıyla paylaşmamalısınız. Birçok insan dudak kısmında fark etmese bile uçuk virüsü taşımaktadır. Dudak kalemlerini paylaşmak daha güvenlidir, çünkü aynı göz kaleminde olduğu gibi paylaştıktan sonra kalem tıraş ile açabilirsiniz.

Makyaj fırçaları

Makyaj fırçaları paylaşılmaması gereken makyaj malzemeleri arasındadır çünkü hem sivilcelerin hem de bakterilerin taşınmasına sebep olur. Fırçaları başka birisi ile paylaşmanın tek yolu ise; ya alkol içeren bir ürün ile dezenfekte etmek, ya da kullanmadan önce şampuan ile temizlemek.

Şişede olan herhangi bir krem ya da losyon

Parmaklarınızı içine sokarak kullanacağınız herhangi bir şeyi paylaşmayın, hatta kullanmayın. Bazı araştırmalara göre, elde tam 4 bin 742 farklı türe ait 332 bin bakteri bulmaktadır. Pompalı ya da spreyli olan herhangi bir şeyi paylaşmak daha güvenlidir, çünkü ellerinizi sokmadan kullanabiliyorsunuz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin