Pürüzsüz cilt makyajı

Pürüzsüz cilt makyajı, porselen makyaj
Paylaş
 

Pürüzsüz cilt makyajı nasıl yapılır? Sivilce kapatıcı fondoten ve sivilceli ciltler için fondoten nasıl seçilir? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Pürüzsüz cilt makyajı, ergenlikten kalma sivilce izleri, hamilelik dönemi sonrası cilt lekeleri, yara ve kılcal damar belirginleşmesinden oluşan cilt pürüzleri olanlar için oldukça önemli bir konudur. Pürüzsüz cilt makyajı, yani başarılı bir makyaj için ciltteki pürüzleri saklayabilmek önemlidir. Gözlere ve dudaklara yapılan makyaj ne kadar başarılı olursa olsun, makyajınızı pürüzsüz cilt makyajıyla tamamlamadıysanız eksik görünecektir.

 

Sivilceli yüze fondoten nasıl sürülür, pürüzsüz cilt makyajı nasıl olur?

İlk olarak, ciltteki pürüzleri, iyi bir makyaj ve etkileyici bir görünüme engel olarak görmemelisiniz. Makyajla sivilce kapatma, pürüz giderme ile cildinizin pürüzsüz bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. İşte pürüzlü yüze makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken, sivilce kapatma yolları içeren birkaç ipucu.

 

 1. Bakımlı ve temiz bir cildin pürüzsüz cilt makyajının ilk şartı olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Makyaj yapmadan önce, cildinizi cilt tipinize uygun bir temizleyici ile arındırın.
 2. Temizlediğiniz cildinize her makyaj öncesi kesinlikle nemlendirici uygulamalısınız. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici tercih etmeniz, cildinizin yumuşaklığı ve esnekliği gibi makyajın kalitesinde de yararlı olacaktır. Pürüzsüz cilt makyajı için kapatıcı ve fondötenin cildinizde durmasına yardımcı olan, cildin nefes almasına yarar sağlayan dengeleyici özelliklerde nemlendiricileri seçmek işinizi kolaylaştıracaktır. Nemlendiricinizin bir de güneş koruyucu özelliği olursa mükemmel olur.
 3. Nemlendiriciyi yüzünüze aşağıdan yukarıya doğru uyguladıktan sonra cildin nemlendiriciyi tam olarak emmesi için birkaç dakika müsaade etmek pürüzsüz cilt makyajını, yani makyajınızın daha iyi oturmasını sağlayacaktır.
 4. Pürüzlü yüze makyaj için fondöten en önemli malzemedir. Fondöten doğru renkte ve akışkanlıkta olmalıdır. Fondöten tercih ederken, cilt tipinizi de kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız. Yağlı ciltler için fondoten önerileri ve karma ciltler için fondoten önerileri pudralı olanlardır. Uygun fondöten rengini seçmek için cilt alt tonunuzu bilmelisiniz. Pürüzsüz cilt makyajı için doğru seçim cilt renginizden bir ton açık olanıdır ve fondöten seçerken mağazadaki ışıklandırmanın yanıltıcılığından etkilenmemek için gün ışığında ve kesinlikle yüzünüzde denemeniz, uygun olanı seçmenizde yol gösterici niteliktedir.
 5. Sivilceli yüzler için fondotenin yanında kullanabileceğiniz bir diğer ürün de kapatıcılardır. Yüzünüzde oldukça belirgin sivilce, yara, kızarıklık, yanık izi ya da çatlak gibi problemler var ise fondöten sürmeden önce kapatıcı ile bunların belirginliğini en aza indirerek pürüzsüz cilt makyajı yapabilirsiniz.
 6. Fondotenin pürüzsüz olması için yeşil ya da çok açık renkte bir kapatıcıyla cilt pürüzlerini kapatın.
 7. Pürüzsüz cilt makyajında fondöteni cildinize sürerken, yüzünüzde pürüze sebep olan çıkıntı, çukur ve lekeleri daha iyi gizleyebilmek için nemli bir süngerle dağıtmanız daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Bunu uygulamak için, ılık suyla nemlendireceğiniz süngeri iyice sıkıp kullanmalısınız.
 8. Pürüzsüz cilt makyajı için fondöteni yüzünüze nemlendiricinin tersine, yukarıdan aşağıya doğru uygulamanız gözeneklerin tıkanmasını da önleyecektir.
 9. Fondöteninizin yüzünüzde maske gibi gözükmemesi için, çene altından boyuna doğru ufak dokunuşlarla ten renginizin doğal geçişini sağlayabilirsiniz.
 10. Fondöteni sürdükten sonra, fondöten renginize uygun renkte bir pudrayı fırça ya da makyaj süngeri ile yüzünüze sürerek makyajınızı sabitlemelisiniz. Bu sayede hem ilerleyen saatlerde yüzünüzde meydana gelebilecek parlamaların önüne geçmiş, hem de daha uzun bir süre yüzünüzde kalan bir pürüzsüz cilt makyajı yapmış olacaksınız.

Pürüzsüz cilt makyajı yaparken belirttiğimiz noktalara önem vermeniz halinde kusursuz bir ten makyajı yapacağınızdan şüpheniz olmasın.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sivilceli bir cilt yapısı olan kadınların, pürüzsüz cilt makyajında daha çok sorun yaşamamaları için yaptıkları makyajları uzun süre yüzlerinde tutmamaları daha iyi olacaktır. Ayrıca, yapılan makyajlar eve gelindiğinde kesin olarak temizlenmelidir. Çünkü normal cilt tiplerinde bile makyajla uyumak ve ertesi gün tekrar makyaj yapmak cilt sorunlarına yol açabiliyorken, sivilceli bir cilt yapısı olan kadınların bu konuda daha dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Evde fondöten yapımı adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin