Saç bakım yağlarıyla saçlarınızı şımartın

Saç bakım yağlarıyla saçlarınızı şımartın
Paylaş
 

Saç bakım yağları nelerdir, saç bakım yağları nasıl kullanılır? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Saç bakım yağları, artık birçok insanın saçlarının daha sağlıklı olması için tek çözümün pahalı kozmetik ürünleri ya da kuaförde yapılan bakım maskeleri olmadığını öğretiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme listesiyle beraber doğru yağlarla düzenli bir şekilde yapılan saç bakımı ile birleştirilebilirse saçlar hiç olmadığı kadar güçlü, parlak, sağlıklı ve hacimli olabilir. Önemli olan, hangi saç tipi hangi yağı kullanmalı sorusunun cevabını belirlemek ve bu yağları kullanıp saç bakımı yapmak ve yapacağınız saç bakım rutinine sadık olabilmek.

Bitkisel saç bakım yağları

Herkesin saç konusundaki problemi farklıdır; kimisi aşırı kuruluktan, kimisi aşırı yağdan, kimisi hacimsiz ve sönük saçlardan kimisi ise gün geçtikçe dökülen saçlardan şikayetçidir. İşte tüm bu sorunlar için saça iyi gelen yağlar kullanabilirsiniz.

Sızma Zeytinyağı

Saç bakım yağlarından sızma zeytinyağı, saça ve cilde yararı olan omega yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca biotin ve niasin gibi direk saç için önerilen vitaminlerden olan B vitamini içermektedir. Zeytinyağının saça faydaları şu şekilde sıralanabilir; saç derisini yumuşatır ve nemlendirir, koparak dökülmeleri azaltır, saç köklerini güçlendirir, uçların kırılmasını önler ve yaşa bağlı olan saç dökülmesini yavaşlatır.

Lavanta Yağı

Hem saçı uzatan yağlardan olan lavanta yağı, hem de saçları besleyip dökülmesini ve saç kırığı oluşumunu engeller. En önemli yararı, saç derisindeki kan dolaşımını sağlayıp, saç diplerine gelen oksijen miktarını artırır. Saça iyi gelen yağ karışımları olan, kekik-lavanta ve biberiye yağını saç derisinde ve cilt bakımında kullanabilirsiniz. Bu şekilde cildin tahriş olmasını engellemiş olursunuz.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç bakım yağlarından Hindistan cevizi yağı, saçın sağlıklı uzaması için önerilen yağlardandır. Kuru saçlara hangi yağlar iyi gelir diyorsanız, oldukça çok olarak kullanılan Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz. Aşırı kuru saç derisini ve saçı nemlendirir, içerdiği vitamin ve minerallerle saçı besler, saça doğal bir parlaklık verir ve yumuşatır. Saç uzatmak istiyorsanız, Hindistan cevizi yağıyla bakım yaparak saç kırıklarını önleyebilirsiniz.

Fındık Yağı

Saçta kepek oluşumunu engelleyen saç bakım yağı olan fındık yağı, saçlara parlaklık kazandırarak canlı bir görünüm oluşturur. B1, B2, B6 ve E vitamini açısından zengin olan bu saç gürleştiren yağların, saçları besleme özelliği vardır. Sadece saçlar bakım yağları olarak değil, cilt bakım yağı olarak da kullanılan fındık yağı, cilde de nem ve aydınlık verir.

Menekşe Yağı

Kuru saçlara iyi gelen yağlardan olan menekşe yağı, kuru saçları nemlendirip parlaklık kazandırarak canlı bir görünüm oluşturur. Eskiden de saç bakım yağları olarak kullanılan menekşe yağı, saç dökülmelerini de engeller.

Aspir Yağı

Yalancı safran yağı diye de adlandırılan saç bakım yağlarından aspir yağı, saç tellerini kalınlaştırarak saçı güçlendiren “oleik asit” içerir. Özellikle de saç boyasından, denizden ve güneşten çok yıpranan saçlar için önerilmektedir. Düzenli bir kullanımda saç köklerine daha fazla oksijen gitmesine ve köklerin güçlenmesine neden olur. Aynı zamanda saça olduğundan daha fazla hacim kazandırır ve parlaklık oluşturur.

Argan Yağı

Diğer yağlara göre elde edilmesi zor olduğu için biraz daha pahalı bir saç bakım yağlarından olan argan yağı, birçok saç bakım ürününde kullanılmaktadır. Saçların sağlıklı uzamasını desteklerken, A vitamini sayesinde çevresel faktörler sebebiyle yaşanan saç dökülmesini önleyen yağlardandır. Yıpranmış saçlar için de kullanılabilir.

Avokado Yağı

Saç bakım yağlarından avokado yağı, genelde “ipeksi” saçlara ulaşmak için kullanılmaktadır. Saç derisini ve saçı yumuşatır, saça parlaklık kazandırır. Diğer önemli yararı ise, saç teline tutunup saçlara güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlar.

Hintyağı

Saç bakım yağlarından olan hintyağı, çok iyi bir nemlendiricidir ve saçı yumuşatarak kolay taranmasını sağlar. Omega-9 yağ asitleri bakımından çok zengin olan hintyağı düzenli olarak kullanıldığında, saç dökülmesini yavaşlatır ve saça parlaklık kazandırır.

Badem Yağı

Saç bakımı için yağlar arasında sık kullanılan badem yağı, ciltte olduğu gibi saçta da yumuşaklık sağlar. Badem yağı ile birlikte düzenli olarak saç derisine masaj yapmak aşırı saç yağlanmasını azaltır, saç köklerini güçlendirir ve saç derisini nemlendirip saçların daha güçlü görünmesine yardımcı olur.

Biberiye Yağı

Çok sayıda antioksidan ve vitamin içeren saç bakım yağlarından biberiye yağı, diğer yağlarla karıştırıp (jojoba yağı, badem yağı, zeytinyağı…) saç için yağ karışımlarını saç derisine masaj yoluyla uygulanabilir. Biberiye yağı saç köklerini besleyerek güçlendirir.

Kekik Yağı

Özellikle de incelmiş saçlar için tavsiye edilen saç bakım yağlarından kekik yağı, anti mikrobik özelliği ile de saç derisinde görülen farklı cilt hastalıklarının tedavisine yarar sağlar.

Nar Çekirdeği Yağı

İnanılmaz bir nemlendiricidir. Yıpranmış saçlara iyi gelir, saç derisini ve saç tellerini yumuşatır. Saç bakım yağlarından nar çekirdeği yağını şampuanınıza karıştırıp da kullanabilirsiniz.

Kadinbakis olarak sizin için hazırladığımız Daha parlak ve sağlıklı saçlar için en basit öneri adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin