Saç beyazlamasına son!

Saç beyazlamasına son
Paylaş
 

Saç beyazlaması neden olur, saç beyazlaması nasıl önlenir, saç beyazlaması nasıl geçer? Makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

Saç beyazlaması yaşa, genetiğe, strese, dış etkenlere ve kullanılan kimyasal içerikli saç ürünlerine bağlıdır. Aslında saç dökülmesi gibi, saç beyazlaması da bir hastalıktır. İnsanlara göre saç beyazlaması yaşlılığın, derdin, stresin simgesi, ancak tek başına bir sebep değildir. Genetiğe bağlı saç beyazlaması oldukça genç yaşta başlayabileceği gibi, saçın her kısmını etkisi altına alabilir.

 

Saç beyazlaması nedenleri

Saça renk veren melanin maddesinin azalması, saçlarda renk kaybına yani saç beyazlığına neden olur. Melanin maddesi salgılayan melanositlerin neden çalışmadığını ve bazı insanlarda neden erken öldüğü bilimsel olarak anlaşılamamıştır. Saçların bir gecede beyazlaması çok istisnai bir durumdur. Saç beyazlamaya başlayınca ancak aylar sonra kendini belli eder. Düşük kan şeker ve gizli şeker hastalıkları da saç beyazlamasını hızlandırır.

Saç folikülleri pigment hücreleri içerir ve bu pigmentler, cilde ve saça rengini veren melanın maddesi üretirler. Yaşın ilerlemesine paralel olarak, pigment hücreleri azalır ve saçlar griye döner. Saçın çok erken yaşta beyazlaması kalıtımsal bir mirastır. Ancak yetersiz beslenme sonucunda da saçlar beyazlayabilir.

En çok sorulan sorulardan biri de üzüntüden saç beyazlar mı sorudur. Stres ve üzüntü, kortizon hormonu salınımını uyarır. Bu şekilde saç beyazlaması hızlanabilir.

Normal olarak saç beyazlaması dışında bir de bazı hastalıkların saçı beyazlattığı bilinmektedir. Bunlardan birisi tedavi edilebilir olanı Vitiligo’dur, doğuştan melamin salgılayan maddenin hiç olmaması hastalığı da Albinizm’dir. Bu genelde bütün vücuttaki kılların beyaz olması durumudur. Maalesef bu hastalığın pek fazla tedavisi yoktur.

 

Saç beyazlaması nasıl önlenir?

Saç beyazlamasına çözüm için doğal kürlerle önlemler alıp, saç boyalarındansa daha doğal olan kınalar kullanılabilir.

  1. Erken yaşta saç beyazlaması tedavisinin ilk yolu saç vitaminleridir. Saç keratin adlı maddeden oluşur. Saç vitaminleri saçtaki melaninleri destekler ve daha uzun zaman melanin salgılanmasını sağlar. Böylece saçlar daha geç beyazlar. Saçlarınızın beyazlamaya başladığını fark ettikten sonra bu vitaminleri kullanabilirsiniz.
  2. Beyazlaşmış saçlar için diğer bir yol beyazlama karşıtı şampuanlardır. Bu şampuanlara da saçınızdaki beyazları fark ettikten sonra başlayabilirsiniz. Bu tip şampuanların içinde de melanin içeren maddeler vardır. Saçınızdaki beyazlama geçene kadar kullanabilirsiniz. İstediğiniz sonuca ulaştıktan sonra, bu şampuanın kullanımına haftada bir kere ile devam ederseniz etkisini uzatabilirsiniz.
  3. Saç rengini değiştiren ürünlerle saçınızdaki beyazlardan kurtulabilirsiniz. Zaten birçok kadın saç beyazlamasına karşı saçlarını saç boyasıyla boyuyor. Ancak boyalar kimyasal madde içerdiğinden saça oldukça zararlıdır. Saçın zayıflayıp, kırılmasına neden olur. Beyaz karşıtı losyonlar da beyaz saç rengini yavaş yavaş değiştirir. Saça kına yakmak bile saç boyasından daha iyidir.
  4. Saç beyazlaması hangi vitamin eksikliğinden olur? Aslında saçınızda meydana gelen birçok sorun yetersiz beslenmekten kaynaklanır. Saçın ihtiyacı olan H, B5 ve B6 vitaminini yeterli miktarda almadığınızda saç kalitesi düşer ve ilk önce kırılarak dökülmeler, sonra da saç beyazlaması görülür. Bunu engellemek için saçlarınız sağlıklı olsa da en az 1 mg biotin ya da biotinli şampuan kullanmalısınız. Çünkü biotin tırnak ve saç sağlığı için H, B5 ve B6 vitamini içerir. İnsan vücudu biotin üretir, fakat yeterli gelmeyebilir. Kullandığınız biotin vücudunuzda fazlalık yapmaz, fazlası kendiliğinden atılır. Ancak biotin hakkında, saçı beyazlamaya karşı önler ya da beyaz saçları koyulaştırır diye kesin bir bilgi söz konusu değildir. Sadece beyazlama başlamadan önce kullanıldığında geç beyazlama sağlar.
  5. Sağlıklı, bilinçli ve dengeli bir beslenme alışkanlığı, düzenli bir hayat, iyi alınan uyku ve tüm bunlarla birlikte iyi çalışan hormonlar ile saç beyazlaması yavaşlatılabilir.
  6. Saç beyazlaması nasıl durdurulur diyorsanız, bir de doğal saç kürler var elbette. Bu kürler uzun vadede saç rengini değiştirir, boya gibi ilk uygulamada sonuç vermez. Doğallıktan yana olan, saç boyasına karşı olanlar için birebirdir.

Ceviz kürü: 5 tane cevizin yeşil kabuğu kuru haldeyken 5 dakika suda kaynatın. Bu suyu en az 21 gün saç dibinize masaj yoluyla uygulayın. Durulamayın. Saçınızı yıkayacağınız zaman şampuan yerine doğal sabun kullanın. Saçınızda beyaz kalmayana kadar devam edin. Hazırladığınız suyu bir kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı kürü: 4 su bardağı Hindistan cevizi yağına 6 adet Hint bektaşi üzümü atın ve bekletin. Haftada bir kere saç diplerine masaj yoluyla uygulayın. 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Yıkarken bitkisel şampuan kullanın. Bu kür ile birlikte 2 tane Hint bektaşi üzümünü alkali su içinde bekleyip, her sabah saçınıza uygulamalısınız. Bu sayede çok güçlü bir antioksidan olan kürün saç beyazlamasına karşı etkisi artacaktır. Bu kürü koyu renkli bir kavanozda muhafaza edin.

Emu(deve kuşu) yağı kürü: Emu yağı, kor peyniri, karabiber ve B vitamini ampulünü karıştırın ve masaj yoluyla saç diplerinize uygulayın. 1 saat bekletip bitkisel bir şampuanla yıkayın. Emu yağını haftada bir kere tek başına da uygulayabilirsiniz. Bu yağ saçın pigmantasyonunu arttıran faydalı bir yağdır.

Tüm bu öneriler için sabır gerekir. Yeterince sabrederseniz, doğal ve zararsız bir şekilde saç beyazlamasını durdurabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız Saç uzatan mucizevi gıdalar adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
2013mersin